FB TW PIN NWS
BioRank 6779

Madame de la Fayette

Doğum tarihi : 18.Mart.1634 Ölüm tarihi : 25.Mayıs.1693
Madame de la Fayette kaç yaşında öldü : 59
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek :
Madame de la Fayette doğum yeri : Paris, Fransa
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Madame de la Fayette Biyografisi

Edebiyatın en eski romanlarından biri ve Fransa’nın ilk tarihi romanı olan La Princesse de Clèves "Cleves Prensesi" (Prenses de Cleves) adlı yazarıdır.

Madame de la Fayette, 18 Mart 1634 tarihinde Fransa, Paris'te küçük fakat zengin bir soylu ailede doğmuştur. Asıl adı Marie-Madeleine Pioche de La Vergne’dır. Özel öğrenim ve eğitim gördü. Yirmi bir yaşındayken kendisinden yirmi yaş daha büyük olan Kont Francois Motier La Fayette ile evlenince büyük bir servet ve önemli bir unvan (La Fayette kontesi) edindi.

Kocası zamanının büyük bir bölümünü Auvergne’deki arazisinde geçirirken, Madame de La Fayette de Paris edebiyat çevrelerine devam etti. Bu arada Madame de Sevigne (1926-1696), Jean Regnault de Segrais ve özellikle François de La Rochefoucauld ile yakın dostluk kurdu.

Madame de la Fayette, Paris’e taşınınca salonlarında döneminin en değerli sanatçılarını ağırlamak, onlarla düşünsel ve sanatsal beğenileri paylaşmak fırsatlarını buldu (özellikle François de La Rochefoucauld 1613-1680). Kadınların yazarlık kişiliğinin toplumca kabul edilmediği bir dönemde ürün verdiği için bazı eserleri imzasız yayımlandı, ikisi de Jean Regnault de Segrais’in adıyla çıktı.

Geleneksel kalıplarda yazdığı iki romanstan sonra başyapıtı Prenses de Cleves'i 1678 yılında imzasız olarak yayımladı. 16. yüzyılın ortalarında geçen roman, yazarın yaşadığı dönemin davranış biçimlerini yansıtmakla birlikte kahramanlık romanslarından kesin olarak ayrılan ilk ciddi Fransız tarihsel romanıydı.

1680 yılında François de La Rochefoucauld'un ve 1683 yılında kocasının ölümü La Fayette'in daha sonraki yıllarda daha az aktif bir sosyal yaşam sürmesine neden oldu. Üç eser ölümden sonra yayınlandı: La Comtesse de Tende (1718), Histoire d'Henriette d'Angleterre (1720) ve Memoires de la Cour de France (1731).

Baş eseri, klasisizmin roman türündeki en başarılı örneği olan, ruh çözümlemeleriyle dikkat çekici, insancıl değeriyle akla ve sağduyuya dayalı Princesse de Cleves’dir (Türkçeye çevrildi). Eşine ruh yüceliğiyle bağlıyken tutkuyla, duyarlıkla aşık olmaya başladığı bir başka erkeğe yenilmemek için Cleves prensesinin kendi kendisiyle giriştiği irade ve nefis çatışması, çağın en olgun psikoloji örneğini oluşturur. Bütün mektupları, yazışmaları ancak 1942’de bir araya getirilip yayımlandı. Princesse de Cleves, Jean Cocteau’nun senaryosuyla 1961 yılında filme alındı.

Madame de la Fayette, 15 Şubat 1655 tarihinde Kont Francois Motier La Fayette ile evlendi. Bir süre onun Auvergne'deki malikânesinde yaşadı. 1659'da kocasından ayrılarak Paris'e döndü. René-Armand Motier de La Fayette ve Louis Motier de La Fayette adlarında iki çocuğu oldu. 1683 yılında kocası öldü.

Madame de la Fayette, 25 Mayıs 1693 tarihinde Paris, Fransa’da 59 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1622 - La Princesse de Montpensier
1671 - Zaïde
1678 - Prenses de Cleves
1718 - La Comtesse de Tende
1720 - Histoire d'Henriette d'Angleterre
1731 - Memoires de la Cour de France


Kaynak:Biyografi.info

Madame de la Fayette için yapılan aramalar

Madame de la Fayette, Madame de la Fayette biyografi, Madame de la Fayette hayatı, Madame de la Fayette özgeçmişi, Madame de la Fayette hakkında, Madame de la Fayette doğum yeri, Madame de la Fayette fotoğraf, Madame de la Fayette video, Madame de la Fayette resim, Madame de la Fayette kimdir?, Madame de la Fayette kaç yaşında?, Madame de la Fayette nereli, Madame de la Fayette memleketi