FB TW PIN NWS
BioRank 3427

Lyndon B. Johnson

Doğum tarihi : 27.Ağustos.1908 Ölüm tarihi : 22.Ocak.1973
Lyndon B. Johnson kaç yaşında öldü : 65
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Lyndon B. Johnson doğum yeri : Stonewall, Teksas, ABD
Ölüm yeri : Stonewall, Teksas, ABD

Lyndon B. Johnson Biyografisi

Amerika Birleşik Devletleri'nin 36. başkanıdır.

Lyndon B. Johnson, 27 Ağustos 1908 tarihinde Stonewall, Teksas, ABD’de 6 çocuklu bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. 1930 yılında San Marcos’taki Teksas State Teachers College’dan (Southwest Devlet Öğretmen Okulu) mezun oldu. Mezun olduktan sonra Texas ve Houston’da öğretmenlik yaptı. 1931 yılında politikaya girdi ve 1931 yılında R.M.Kleberg’in seçim kampanyasını yönetti. Kleberg’in Temsilciler Meclisi’ne seçilmesi üzerine onun sekreteri olarak Washington’a gitti. Washington’da birçok üst düzey yönetici ve politikacının yakın dostluğunu kazandı.

1935’te Başkan Franklin Roosevelt tarafından Ulusal Gençlik Örgütü’nün Texas Eyaleti başkanlığına getirildi. 1937’de Texas 10.Bölge temsilciliği için yapılan seçimi kazanarak, Temsilciler Meclisi’ne girdi. 1937 yılında Teksas senatörü olarak başkan Franklin Roosevelt’in New Deal (Yeni Atılım) tasarısını destekledi. 1941 yılında senatör seçimlerinde kazanamadı. Aynı yıl Pearl Harbor baskınından birkaç gün sonra Deniz Kuvvetleri’ne katılarak, orduda görev alan ilk Temsilciler Meclisi üyesi oldu. Avustralya ve Yeni Zelanda’da görev yaptı; Yeni Gine’de gösterdiği yararlılıklar nedeniyle madalya aldı. Pasifik Savaşı’nda gösterdiği beceri nedeniyle General McArthur’dan “Gümüş Yıldız” madalyası aldı. 1942 yılında başkanın çağrısı üzerine geri dönen Johnson,Denizcilik Komitesi başkanlığına getirildi.

1948 yılında tekrar Teksas'tan Senato üyesi oldu. 1951’de Senato, Demokrat Parti grubu denetçiliğine, 1953’te parti liderliğine seçildi. 1954’te yeniden senatör seçildi. 1954 Kongre seçimlerinde yönetimindeki Demokratları, çoğunluk partisi durumuna yükseltti. 1955’te aşırı çalışma nedeniyle geçirdiği kalp krizi onu bir süre Washington’dan uzak tuttu. 1960 Başkanlık Seçimleri’nde Kennedy’nin yanında yer aldı, başkan yardımcılığına getirildi. 1960 yılında yapılan ABD başkanlık seçimlerinde Başkan adayı John F. Kennedy tarafından Demokratik Parti'den Başkan Yardımcılığına aday gösterildi. Rakipleri Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Richard Nixon'u çok az fark ile geçerek başa geçtiler. Başkan yardımcılığı döneminde aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülkeyi ziyaret etti.

Lyndon B. Johnson, 22 Kasım 1963 tarihinde suikast sonucu öldürülen John F. Kennedy’nin yerine 22 Kasım 1963 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nin 36. Başkanı olarak geçmiştir.

Kennedy’nin tasarladığı programı yürürlüğe koyarak ilk aşamada Vergi İndirimi Yasası’nı Kongre’den geçirip bu görevdeki en büyük başarısını elde etti. 1964 Seçimlerinde büyük bir çoğunlukla yeniden başkan seçildi. 1965 Seçimleri’nde Demokrat Parti ezici bir çoğunlukla yeniden Kongre ve Senatoda yerini alınca, 1935’ten bu yana bekletilen birçok sosyal içerikli yasayı onaylattı. 1965’te Kongre’den yetki alarak Vietnam Savaşı’nı başlattı.

1965-1968 arasında çıkartılan yasalarla sağlık harcamalarına ayrılan kaynaklar artırıldı, 65 yaşın üzerindekilere sağlık sigortası sağlandı, eğitim bursları yaygınlaştırıldı, sosyal konutlar yapıldı ve yoksullara ev kirası yardımı yasallaştı. Johnson’ın- başkanlık döneminde karşılaştığı iki temel sorun, ırk çatışması ve Vietnam Savaşı oldu. ABD’de uzun yıllardan beri sürdürülen ırkçılık politikasına tepki olarak siyahların başlattıkları muhalefet hareketleri, giderek yaygınlaştı. Bunun üzerine Kongre, Haziran 1964’te seçim konusunda, iş alanında ve kamu kuruluşlarında ırk ayrımını yasaklayan yurttaş hakları yasasını kabul etti. Ancak, yasanın yetersizliği nedeniyle olaylar sürdü. Nisan 1968’de zenci önder Martin Luther King’in öldürülmesi, birçok kentte gerginliğin artmasına neden oldu. Olayların yaygınlaşmasından korkan Kongre, yeni ve daha kapsamlı bir yurttaş hakları yasası çıkartarak konut konusunda da ırk ayrımını yasakladı.

1966 yılında Vietnam’da ABD askerleri sonu gelmez korkunç savaşta, Çin ve Sovyetlerin yardımıyla güçlenen Vietkong gerillalarıyla kanlı çarpışmalar yaptı. 1968’de 500 bini aşan ABD Ordusu’ nun Vietnam’da sonuç alamaması ve hızla artan tepkiler üzerine Kuzey Vietnam’ı bombalamayı durdurdu. Kongre’nin desteğini yitirmesi kaçınılmaz sonu getirerek 1969’da başkanlığa adaylığını koymadı.

Lyndon B. Johnson başkan olduğu sırada Türkiye ve Yunanistan arasında Kıbrıs sorunu başgöstermişti. O tarihte Kıbrıs'ta hava gergindi ve iki NATO müttefiki Türkiye ve Yunanistan savaşın eşiğindeydi. 1964 yılında Johnson bu krizde Yunanistan'ı destekleyerek Türk hükümetine "Kıbrıs'a bir müdahalede bulunulduğu takdirde, ABD'nin sattığı silahların kullanılamayacağı"nı belirten “Johnson Mektubu” diye anılan bir mektup yazarak dönemin başbakanı olan İsmet İnönü’ye gönderdi.

Türk-ABD ilişkilerini zedeleyen tehdit dolu bu mektuba İsmet İnönü 13 Haziran 1964’te de Washington’a giderek Türk-ABD ilişkilerinde yeni bir dönemin başlamasını sağladı.

Lyndon B. Johnson, 1934 yılında Lady Bird Taylor ile evlenmiştir. Lynda ve Luci adında iki kızı vardır.

Lyndon B. Johnson, 22 Ocak 1973 tarihinde Stonewall, Teksas, ABD’de 65 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1971 - Üstünlük Noktası


Kaynak:Biyografi.info

Lyndon B. Johnson için yapılan aramalar

Lyndon B. Johnson, Lyndon B. Johnson biyografi, Lyndon B. Johnson hayatı, Lyndon B. Johnson özgeçmişi, Lyndon B. Johnson hakkında, Lyndon B. Johnson doğum yeri, Lyndon B. Johnson fotoğraf, Lyndon B. Johnson video, Lyndon B. Johnson resim, Lyndon B. Johnson kimdir?, Lyndon B. Johnson kaç yaşında?, Lyndon B. Johnson nereli, Lyndon B. Johnson memleketi