FB TW PIN NWS
BioRank 2793

Lütfullah Kayalar

Doğum tarihi : ??.??.1952
Lütfullah Kayalar kaç yaşında : 72
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Siyasetçi, Bakan
Lütfullah Kayalar doğum yeri : Akdağmadeni, Yozgat

Lütfullah Kayalar Biyografisi

1989 -1991 yılları arasında Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanı görevi yapan Lütfullah Kayalar 1 Kasım 2015 erken seçimi için Yozgat bağımsız milletvekili adayı oldu.

Lütfullah Kayalar, 1952 yılında Yozgat ilinin Akdağmadeni ilçesinde doğmuştur. Köken olarak ataları Orta Asya Kayı Boyu’ndan gelmekte ve Konya bölgesine yerleşmekte olup, Evlâd-ı Fatihan olarak Osmanlı ile birlikte Balkanlar Kayalar’a ve Mübadele ile Samsun ve Yozgat’a kadar geniş bir coğrafyaya dayanmaktadır.

İlkokulu Yozgat Namık Kemal İlkokulunda, ortaokulu Yozgat Merkez Ortaokulunda, liseyi Ankara Aydınlık Evler Lisesinde okudu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’de kısa bir süre okuduktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne geçerek oradan avukat olarak mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra Yozgat ve Ankara'da avukat olarak çalıştı.

Lütfullah Kayalar, aynı zamanda sporla da ilgilenerek Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkanlığı da yaptı.

1983 yılında siyasete girerek, (ANAP) Anavatan Partisi, Ankara il örgütü kurucusu oldu. Ardından 12 Eylül Darbesinin ardından yapılan ilk genel seçim olan 1983 Türkiye genel seçimlerinde ANAP milletvekili seçildi. XVII., XVIII., XIX., XX. ve XXI. Dönem Yozgat Milletvekilliği, TBMM Başkanlık Divanı İdare Amirliği, TBMM KİT Komisyon Başkanlığı ile Tarım Orman ve Köy İşleri ve Maliye Bakanlıkları yaptı. AGİT Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu üyesi oldu.

Turgut Özal’ın Başbakan olduğu 31 Mart 1989 – 23 Haziran 1991 yılları arasında Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı sırasında Türkiye'nin en büyük yeşil kuşak projesi ile "Şehirde ne varsa köyde de olacak" sloganı ile Türkiye genelinde büyük bir yapılandırma hareketi başlattı.

Yıldırım Akbulut’un Başbakan olduğu 6 Mart 1996 – 28 Haziran 1996 tarihleri sırasında Maliye Bakanı olarak görev yaptı.

2007 Genel seçimlerine ANAP'ın girmemesi üzerine CHP'den aday olduysa da seçilemedi.

Halen hukukçu olarak danışmanlık yapmaktadır.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak olan erken genel seçiminde Yozgat'tan bağımsız milletvekili adayı oldu.

Lütfullah Kayalar, 5 Nisan 2023 tarihinde İYİ Parti'ye katıldı. 2023 Genel seçimlerinde İYİ Parti Yozgat milletvekili olarak seçildi.

Siyasi Parti İlişkileri :
1989-2002 - Anavatan Partisi (ANAP)
2002-2007 - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)
2007-2023 - Bağımsız
2023- ----- - İYİ Parti


Kaynak:Biyografi.info

Lütfullah Kayalar için yapılan aramalar

Lütfullah Kayalar, Lütfullah Kayalar biyografi, Lütfullah Kayalar hayatı, Lütfullah Kayalar özgeçmişi, Lütfullah Kayalar hakkında, Lütfullah Kayalar doğum yeri, Lütfullah Kayalar fotoğraf, Lütfullah Kayalar video, Lütfullah Kayalar resim, Lütfullah Kayalar kimdir?, Lütfullah Kayalar kaç yaşında?, Lütfullah Kayalar nereli, Lütfullah Kayalar memleketi