FB TW PIN NWS
BioRank 9141

Leonidas da Silva

Doğum tarihi : 06.Eylül.1913 Ölüm tarihi : 24.Ocak.2004
Leonidas da Silva kaç yaşında öldü : 91
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Futbolcu
Leonidas da Silva doğum yeri : Rio de Janeiro, Brezilya
Ölüm yeri : San Paulo, Brezilya

Leonidas da Silva Biyografisi

Futboldaki rövaşatanın öncülüğünü edenlerden biriydi. Takma adı "Black Diamond" (Kara Elmas) ve "Plastik Adam"dır.
Leonidas da Silva, 6 Eylül 1913 tarihinde Dona Maria ve Manoel Nunes da Silva çiftinin oğlu olarak Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde doğmuştur.

Futbol hayatına Sao Cristovao de FC'de başladı. 1933 yılında Uruguay'ın C.A. Penarol takımında oynamaya başladı. Bir yıl sonra Brezilya takımı olan Vasco da Dama'ya oynamaya geldi. Hemen ardından 1934 yılında Botafogo takımına geçti. 1935 yılında ise “Flamengo” takımında oynadı. 1941 yılına kadar oynadığı Flamengo takımında en iyi oynayan siyahî oyunculardan biri oldu.

1942 yılında Sao Paulo takımına geçti ve 1950 yılında emekli olana kadar orada oynadı. Leonidas da Silva, Brezilya Milli Takımı ile birlikte iki kez Dünya Kupası’na katıldı. 1938 Dünya Kupası’nda attığı 7 gol ile gol kralı oldu.

Futbolun en estetik ve zor hareketlerinden röveşatanın mucidi sayılan Leonidas da Silva, bu gol vuruşunu ilk kez 24 Nisan 1932’de Bonsucesso ve Carioca arasında oynanan maçta kullandı. Leonidas da Silva, röveşatayı Dünya Kupası’nda yaptığında ise tüm tribünleri ayağa kaldırdı. Ancak röveşatayı ilk kez gören maçın hakemi hareketin futbol kuralları içinde olup olmadığı konusunda kararsız kaldı. Sonradan oldukça popüler olan bu vuruş futbolun ana terimleri arasına girdi.

Avrupa gazeteleri kendisine siyah elmas lakabı verdi. Futboldaki inanılmaz becerilerinden dolayı lastik adam da deniliyor. Pele'den sonra en çok gol atan ikinci isimdi. 211 maçta 144 gol attı. Kara Elmas ve Lastik adam takma adlarıyla tanınan Silva, yaptığı rövaşata vuruşlarıyla adını futbol tarihine yazdırdı.

Futbolu bıraktıktan sonra futbol yorumculuğu yapan Leonidas da Silva, 24 Ocak 2004'te San Paulo şehrinde 90 yaşında hayatını kaybetti.

Brezilya'da Diamante Negro (Kara Elmas) adında çikolata üreten bir imalatçı, Leonidas da Silva'nın şerefine hâlâ o isimle çikolata üretmektedir.

Kaynak:Biyografi.info

Leonidas da Silva için yapılan aramalar

Leonidas da Silva, Leonidas da Silva biyografi, Leonidas da Silva hayatı, Leonidas da Silva özgeçmişi, Leonidas da Silva hakkında, Leonidas da Silva doğum yeri, Leonidas da Silva fotoğraf, Leonidas da Silva video, Leonidas da Silva resim, Leonidas da Silva kimdir?, Leonidas da Silva kaç yaşında?, Leonidas da Silva nereli, Leonidas da Silva memleketi