FB TW PIN NWS
BioRank 7730

Lee Kun-hee

Doğum tarihi : 09.Ocak.1942 Ölüm tarihi : 25.Ekim.2020
Lee Kun-hee kaç yaşında öldü : 78
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Lee Kun-hee doğum yeri : Uiryeong-gun, Güney Kore
Ölüm yeri : Seul, Güney Kore

Lee Kun-hee Biyografisi

Güney Koreli işadamı Lee Kun-hee, elektronik şirketi Samsung Electronics'in Yönetim Kurulu Başkanı idi.

Lee Kun-hee, 9 Ocak 1942 tarihinde Uiryeong-gun, Güney Kore’de Samsung'un kurucusu Lee Byung-chul'un üçüncü oğlu olarak doğmuştur. Japonya'da Waseda Üniversitesi ve Amerika Birleşik Devletleri'de George Washington Üniversitesinde eğitimini tamamladı.

Lee Kun-hee, babasının kurmuş olduğu Samsung şirketinde 1968 yılında çalışmaya başladı ve Aralık 1987 yılında babası Lee Byung-chul'un ölümünün ardından şirketin başına geçti. Lee Kun-hee'nin önderliğinde Samsung, ucuz ürünler üreten bir şirketten büyük bir uluslararası güce ve dünya çapında en önemli Asya markalarından birine dönüştü. Grubun iştiraklerinden biri olan Samsung Electronics, günümüzde dünyanın lider yarı iletken geliştiricileri ve üreticilerinden biridir ve 2007 yılında Fortune dergisinin dünyanın en büyük 100 şirketi listesinde yer aldı.

Lee Kun-hee, Samsung'un düşük fon skandalı nedeniyle Nisan 2008 tarihinde Samsung'un Yönetim Kurulu Başkanlığından istifa etti. Aynı yıl temmuz ayında Seul Bölge Mahkemesince yargılanan Lee, hakkındaki finansal usulsüzlük ve vergi kaçırma suçlamalarını kabul etti. Lee, 3 yıl hapis ve 98 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Lee, Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak'ın özel af çıkarmasının ardından Aralık 2009'da beraat etti. 24 Mart 2010'da tekrar şirketin başına geçti.

Samsung'un Yönetim Kurulu Başkanı olan Lee Kun-hee, tahmini 40,8 milyar dolarlık toplam serveti ile dünyanın en zengin kişileri arasındadır.

Lee Kun-hee, 1967 yılından beri Hong Ra-hee ile evlidir. Lee Jae-yong, Lee Boo-Jin, Lee Yoon-hyung, Lee Seo-hyun adlarında çocukları vardır.

2014 yılında kalp krizi nedeniyle hastaneye kaldırıldı. 2014 yılında Lee Kun-hee, oğlu Lee Jae-yong ile birlikte Forbes Dergisi tarafından dünyanın 35. en güçlü kişisi ve en güçlü Koreli ilan edildi.

2014'ten bu yana tedavi gören Lee Kun-hee, 25 Ekim 2020 tarihinde Güney Kore, Seul’de 78 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Lee Kun-hee için yapılan aramalar

Lee Kun-hee, Lee Kun-hee biyografi, Lee Kun-hee hayatı, Lee Kun-hee özgeçmişi, Lee Kun-hee hakkında, Lee Kun-hee doğum yeri, Lee Kun-hee fotoğraf, Lee Kun-hee video, Lee Kun-hee resim, Lee Kun-hee kimdir?, Lee Kun-hee kaç yaşında?, Lee Kun-hee nereli, Lee Kun-hee memleketi