FB TW PIN NWS
BioRank 4298

Larry Ellison

Doğum tarihi : 17.Ağustos.1944
Larry Ellison kaç yaşında : 80
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : İş adamı
Larry Ellison doğum yeri : Manhattan, New York, ABD

Larry Ellison Biyografisi

Veritabanı yazılımı firması Oracle'ın kurucusu ve CEO'sudur.

Larry Ellison, 17 Ağustos 1944 tarihinde Manhattan, New York, ABD’de bekâr bir anne olan Florance Spellman'ın oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Lawrence Joseph Ellison’dır. 9 aylıkken zatürree geçirdikten sonra teyzesi Lilian ve dayısı Louis ile yaşaması için annesi tarafından Şikago'ya gönderildi ve evlatlık alındı. Üvey babası olan Louis, zamanında Rusya'dan gelen bir göçmen. Ellison soy ismini ABD'ye girdiği yer olan Ellis Adası'na atfen almış. Emlak işiyle uğraşırken tüm malvarlığını Büyük Buhran'da kaybetmiş.

South Shore High School’dan mezun olduktan sonra 1962-1964 yıllarında University of Illinois at Urbana-Champaign’da Bilgisayar Tasarımcılığı bölümünde okurken anne dediği teyzesi ölünce okuldan ayrıldı. 1964- 1966 yıllarında da Chicago Üniversitesinde okudu. Mezun olmadan okuldan ayrıldı. Daha sonra bu bölümü bitirebilmiş ve üstüne 2 tane yüksek lisans derecesi de almıştır. 1966 yılında 22 yaşına geldiğinde teknoloji endüstrisinin çıkışa geçen üssü Silikon Vadisi'nin yanı başındaki Berkeley, Kaliforniya'ya taşındı.

Larry Ellison, Kaliforniya'ya geldikten sonra iş hayatına atılarak Wells Fargo'dan mainframe üreticisi Amdahl'a kadar pek çok işte çalıştı ve bu sırada bilgisayar ve programlama becerilerini geliştirdi. 1970'lerde CIA ile çalışan ve Oracle isminde bir veritabanı geliştirme kontratı bulunan Ampex'te çalıştı.

IBM'de çalışırken verinin depolanma ve getirilme yönetimde devrim yaparak bağıntısal veri tabanını bulan, Oxford mezunu İngiliz bilgisayar bilimcisi Edgar Codd'un bir makalesini okuyan Ellison çok etkilendi. Larry Ellison, 1977 yılında kendi şirketini kurmaya karar verdi. Ellison, ortakları Bob Miner ve Ed Oates ile Software Development Laboratories adı altında ilk şirketini kurdu. 2000 dolar sermayeye sahip şirketin 1200 dolarını kendi cebinden tamamladı.

CIA'deki projeden esinlenerek ilk yazılımlarının adını Oracle 2 koydular ancak Oracle 1 hiç var olmadı. Bir nevi Ampex ile CIA'e yaptıkları ve hiç günyüzüne çıkmayan iş başlangıç noktalarıydı.

1979 yılında şirketin ismini Codd'un makalesinde veri tabanı anlayışına verdiği isim olan bağıntısal yani Relational olarak değiştirdiler. 1982 yılına gelindiğinde ise ismi amiral gemisi ürünleri Oracle olarak değiştirdi.

Hızla büyüyen Oracle, 1986 yılında halka arz edildi ve 55 milyon dolar toplamayı başararak uluslararası bir dev olmak için ilk adımını attı.

Larry Ellison’ın Forbes 2017 verilerine göre Net serveti 59,2 milyar dolardır. Sertifikalı bir pilot olan Larry Ellison boş zamanlarında uçak kullanmak gibi zevkleriyle öne çıkıyor. Hatta 2 adet Sovyet yapımı Mikoyan MiG-29 jeti bulunuyor.

Larry Ellison, ABD istihbaratı CIA'e yaptığı bir projeyle iş dünyasına ilk adımını attı. Servetini yazılım firması olan Oracle sayesinde kazanan Larry Ellison ilginç bir hayat hikayesine sahiptir.

2004 yılında İK, tedarik zinciri, finans yönetimi gibi alanlara yazılım çıkaran PeopleSoft şirketini 10 milyar dolar karşılığında satın aldı. 2009 yılında ise IBM ve Hewlett Packard ile girilen sert bir mücadele sonucu sunucu üreticisi olarak bilinen Sun Microsystems'i satın alarak Oracle bünyesine kattı. Böylelikle rakibi MySQL veritabanının da kontrolünü sağlamış oldu.

1997 yılında Apple'ın CEO görevindeki Steve Jobs tarafından yönetim kuruluna alınmak istedi ancak kabul etmedi.

2010 yılında 65 yaşını deviren Larry Ellison, hayatını yaşamak için şirket yönetimi Mark Hurd ve Safra Catz gibi güvendiği insanlara devretti.

2012 yılında Hawaii'de bulunan Lanai Adası'nın yüzde 98'ini yaklaşık 500 milyon dolar karşılığında satın aldı. Ada içerisindeki tüm otelleri de yenileyen Larry Ellison, adaya ulaşım için iki havayolu şirketi satın aldı. Four Seasons Oteli'nin yakınlarındaki 21 mülkü de 41 milyon dolar ödeyerek aldığı belirtilen Larry Ellison temiz ve yenilenebilir enerji yatırımları yaptığı adayı çevreci bir yaşam alanı deneyi olarak hazırlıyor. Bu nedenle 2014 yılında da Oracle'da yürüttüğü CEO görevinden resmen ayrıldı.

Lükse oldukça düşkün olan Larry Ellison, 2017 baharında Malibu Beach'te bulunan Milyarderler plajı olarak bilinen bölgedeki ev için tam 48 milyon dolar ödedi. Larry Ellison'un ilk aldığı ev ise San Francisco'nun milyonerler mekanı Pacific Heights bölgesinde 1988 yılında 3.9 milyon dolar ödeyerek aldığı bir evdir.

2004 yılında 9 yılda yaptırdığı Woodside California'da bulunan ev 16. yüzyıl Japon İmparatorluk sarayından esinlenilerek 70 milyon dolara mâl oldu ve 9 hektar alana yayılıyor.

Ortağı Bob Miner 1994 yılında öldükten sonra Larry Ellison bu lüksünden az da olsa vazgeçti bilime daha önem vermeye başladı.

Bilişim dünyasında gösterdiği devasa atılım onu büyük bir girişimci olarak kabul etmemizi sağlar. Bunun yanında, özellikle iş dünyasında düzenlenen bir çok seminer, söyleşi ve konferansa entelektüel kişiliği ile katılan Ellison, dünyanın bir çok yerine milyonlarca dolar yardım yapmaktadır. Hayırsever kişiliği sayesinde, Afrika’dan Asya Pasifik’e kadar bir çok ülkede yardıma muhtaç kişiler tarafından tanınmakta ve sevilmektedir. Paraya çok önem vermediğini ve kendiliğinden kazandığının üzerini çizen Larry Ellison, “Ben oturduğum yerden saniyede 200 dolar kazanıyorsam kimse aç kalmamalı” diyerek yardımsever kişiliğini ortaya koymuştur. Bugün Lawrence vakfına aktardığı milyonlarca dolar ve Kızılhaç Kızılay gibi yardım kuruluşlarına bağışladığı milyarlarca dolar, Larry Ellison’u farklı kılan yanlarından sadece biri.

Evlilikleri :
1.eşi: 1967 yılında Adda Quinn ile evlendi. 1974 yılında boşandı.
2.eşi: 1977 yılında Nancy Wheeler Jenkins evlendi. 1978 yılında boşandı.
3.eşi: 1983 yılında Barbara Boothe evlendi. 1986 yılında boşandı. David Ellison (d. 1983) adında bir oğlu ve Megan Ellison (d. 1986) adında bir kızı vardır.
4.eşi: 2003 yılında Melanie Craft evlendi. 2010 yılında boşandı.
Larry Ellison, 2010 yılından beri model ve aktrist Nikita Kahn ile birlikte yaşamaktadır.

Kaynak:Biyografi.info

Larry Ellison için yapılan aramalar

Larry Ellison, Larry Ellison biyografi, Larry Ellison hayatı, Larry Ellison özgeçmişi, Larry Ellison hakkında, Larry Ellison doğum yeri, Larry Ellison fotoğraf, Larry Ellison video, Larry Ellison resim, Larry Ellison kimdir?, Larry Ellison kaç yaşında?, Larry Ellison nereli, Larry Ellison memleketi