FB TW PIN NWS
BioRank 5175

Kutlu Payaslı

Doğum tarihi : 27.Haziran.1936
Kutlu Payaslı kaç yaşında : 88
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Kutlu Payaslı doğum yeri : Amasya

Kutlu Payaslı Biyografisi

Türk Sanat Müziği sanatçısı ve şefi.

Kutlu Payaslı, 27 Haziran 1936 tarihinde Amasya’da doğmuştur. Ailesinin kökenleri 1765 yıllarında Antakya’nın Payas kazasından Amasya’ya gelip yerleşmiştir. Asıl adı Kutlu Payaslıoğlu’dur. Annesi Adalet Payaslıoğlu, babası Yümni Payaslıoğlu idi. Daniş, Yavuz ve Bülent adlarında kardeşleri vardı. İlk ve orta öğrenimini Amasya, lise öğrenimini İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde tamamladı.

Kutlu Payaslı, lise öğrenciliği sırasında Fenerbahçe voleybol genç takımında oynadı, ayrıca atletizm takımı ile 400-800 m koştu.

Kutlu Payaslı, Eylül 1955’de İstanbul Belediyesi Türk Müziği ses bölümünü kazandı. Ancak aynı yıl TRT Ankara Radyosu’nun açtığı stajyer ses sınavını da kazanıp, radyo ailesine katıldı ve çok değerli hocalardan ders aldı. İlk solo yayınını da 3 Şubat 1958 tarihinde yaptı.

İlk bestesi 16 Ekim 1957 tarihinde yaptığı “Bu Şarkı Senindir Dinle Sevgili” adlı şarkıdır. Askerlik görevini 1960-61 yılları arasında Ankara’da yedek subay olarak yaptı.

Kutlu Payaslı, 21 Eylül 1962 tarihinde Ankara Radyosu batı müziği prodüktörlerinden Tuncay Gümüşoluk ile evlendi. Oğlu Mutlu ve kızı Melda dünyaya geldi.

Besteci Muzaffer İlkar 1963 yılında Beraber ve Solo Şarkılar programını sürpriz olarak Kutlu Payaslı’ya yönettirdi ve bir hafta sonra da Radyoda koro şefliğine başladı. (Ortaokul sıralarında da İstiklal Marşımızı büyük bir gurur duyarak Kutlu Payaslı yönetirmiş.)

1966 yılından itibaren; Amerika-Rusya-İran-Mısır- Çin başta olmak üzere tüm Avrupa başkentlerinde 50’nin üzerinde konserde solist ve şef olarak sanatını icra etti.

1971 yılında İstanbul Expres gazetesi okurlarınca Yılın Erkek Solisti seçilirken, Milliyet Gazetesi okurları tarafından 1977 yılında “Gönül İsterdi Ki Böyle Bitmesin” ve 1997 yılında “Sen Nisansın Daha Ben Sarı Eylül“ besteleriyle Yılın Sevilen On Şarkısı yarışmalarında derece aldı.

30 Ekim 1971 tarihinde Ürdün’de yönettiği konserlerinden sonra Ürdün Kralı Kral Hüseyin adına Kral Naibi Hasan tarafından “Kevkeb-i Sâni Liyakat Madalyası” ile 1998 yılında da Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Devlet Sanatçısı olarak ödüllendirildi.

1997 yılından sonra iki yıl TRT merkez repertuar, 1995-1997 arasında ise Merkez Denetleme Kurulu üyeliği görevlerini yürüttü.

1 Temmuz 2002’de yaş haddinden İzmir Radyosundan emekli oldu. Ankara’da yedi yıl Türk Müziği Müdür Yardımcılığı, İzmir Radyosunda da iki defa Türk Müziği Müdürlüğü görevine getirildi.

11 Kasım 1979 tarihinde İzmir’e tavuk çiftliği kurmak üzere yerleşen Kutlu Payaslı, on yıl bu işi yürütmüş, ayrıca 1987-1994 yılları arasında Ege Üniversitesi Türk Müziği Konservatuarı’nda; repertuar, ses eğitimi ve üslup tavır dersleri vermiştir. Bursa’ya yerleşti. 2010-2013 yılları arasında Devlet Korosu Türk Müziğini Koruma ve Yaşatma Derneği başkanlığı, 2012’de Zeki Müren Kültür ve Sanat Derneğini kurdu ve üç yıl şefliğini yaptı. Halen fahri başlığını yapmaktadır.

1993 – 2000 yıllarında TRT1 televizyon yayınlarında yönettiği “Gönül bahçemizden” adlı programı, 1998 yılında Son kırk yılın en iyi müzik programı, bundan bir yıl önce de Türki devletler yayın birliğince “En başarılı müzik” programı seçilmiştir. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Kültür Bakanı İstemihan Talay tarafından, “Devlet sanatçılığı” ile ödüllendirilmiş olan Kutlu Payaslı’nın, radyolarda yayınlanan 23 beste ve saz eseri bulunmaktadır.

Kutlu Payaslı, yaylı ve mızraplı tanbur, piyano ve klavye sazlarını çalabilmektedir. TRT repertuarında yer alan ve hepsi icra edilen 26 bestesi vardır.

Şubat 2015’de Hüseyin Özdilek tarafından koordine edilen ve Doç. Dr. Murat Kuter tarafından kaleme alınan hayatını anlatan “SANATA ADANMIŞ BİR ÖMÜR” kitabı yazıldı.

Kaynak:Biyografi.info

Kutlu Payaslı için yapılan aramalar

Kutlu Payaslı, Kutlu Payaslı biyografi, Kutlu Payaslı hayatı, Kutlu Payaslı özgeçmişi, Kutlu Payaslı hakkında, Kutlu Payaslı doğum yeri, Kutlu Payaslı fotoğraf, Kutlu Payaslı video, Kutlu Payaslı resim, Kutlu Payaslı kimdir?, Kutlu Payaslı kaç yaşında?, Kutlu Payaslı nereli, Kutlu Payaslı memleketi