FB TW PIN NWS
BioRank 5205

Köksal Toptan

Doğum tarihi : 03.Ocak.1943
Köksal Toptan kaç yaşında : 81
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Politikacı
Köksal Toptan doğum yeri : Camidağı Köyü, Rize

Köksal Toptan Biyografisi

Milletvekili. Uzun yıllardır politik arenada faaliyet gösteren Toptan, çeşitli partilerde bulunmuş, Kültür Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı görevlerine getirilmiş, açık öğretim ve açık lise gibi ilklere imza atmıştır. Köksal Toptan, 9 Ağustos 2007 tarihi itibariyle TBMM’nin 24. başkanı olmuştur.
Köksal Toptan, 1943 yılında Rize'de Camidağı Köyü’nde Talat Fehmi Toptan ve Saadet Toptan'ın üçü kız, yedi kardeşin en büyüğü çocukları olarak dünyaya geldi. Köksal ve Havva (Dilaver) Rize’de, Süheyla (Somun), Galip, Emine (Yücel), Adnan ve Semra (Tuna) Zonguldak’ta dünyaya geldi. Köksal Toptan, kökeni Kafkaslara uzanan Topaloğlu Ali Ağa’nın torundur. Zonguldak Ereğli Kömürleri İşletmesinde memur olarak çalışan bir babanın ilk çocuğudur. İlkokulun birinci sınıfını Rize’de köyünde başladı, İlkokul eğitimini Zonguldak Kilimli Okulu'nda tamamladıktan sonra sırasıyla Merkez Ortaokulu ve Mehmet Çelikel Lisesi'ne devam etti. 1962 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazanan Toptan, 1963-1966 yılları arasında İstanbul'da Adalet Partisi'nin gençlik kollarında başkanlık ve yönetim kurulu üyeliği yaptı. O dönemde ayrıca Milli Türk Talebe Birliği'nin de çalışmalarına katılan Toptan edebiyatla ilgileniyor ve şiir yazıyordu. Bazı şiir ve yazıları dergilerde yayınlanan Toptan, çeşitli yarışmalarda dereceler de kazandı.

Toptan 1966'da üniversite eğitimini tamamladıktan hemen sonra İstanbul'da avukatlık stajına başladı ancak babasının rahatsızlığı nedeniyle stajına Zonguldak'ta devam etme kararı aldı. 5 Ocak 1968 yılında profesyonel olarak avukatlık yapmaya başlayan Toptan, bir yandan da üyesi olduğu Adalet partisi teşkilat kademelerinde görev aldı. İl başkanvekilliği ve belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Toptan, Zonguldak'ta maden fakültesi kurulması için önemli çalışmalarda bulundu. Pek çok sivil toplum örgütünün başkan, kuruculuk ve yöneticiliğini yapan Toptan, askerliğini Sarıkamış’ta, askeri hakim olarak tamamladı.

7 Haziran 1977 tarihinde yapılan seçimlerde Adalet partisi Zonguldak milletvekilliğine seçildikten sonra TBMM adalet ve kit komisyonu üyelikleri yaptı. Toptan daha sonra gerçekleştirilen büyük kongre sonunda partinin merkez haysiyet divan başkanlığı görevine getirildi.

12 Kasım 1979 tarihinde iktidar olan Süleyman Demirel hükümetinde devlet bakanlığına atanarak Türkiye'nin en genç bakanlarından biri oldu. Toptan'ın görevi 12 Eylül 1980 darbesine dek sürdü. Bu dönemde Ankara'da serbest avukat olarak çalışmaya başlayan Toptan, hakkında açılan pek çok davada Süleyman Demirel'in avukatlığını üstlendi.

1983'te parti kurucusu olma yasağı getirildiği için resmi olarak olmasa da Doğru Yol Partisi'nin kuruluş ve teşkilatlanma çalışmalarına aktif olarak katılan Toptan, 28 Eylül 1986'da yapılan ara seçimlerde Zonguldak ikinci bölgeden milletvekili olarak seçildi. DYP'nin seçimle gelen ilk dört milletvekilinden biri olmuştu.

1987 eylülünde Süleyman Demirel'in genel başkan seçildiği DYP büyük kongresinin divan başkanlığını yapan Toptan, 1987 genel seçimlerinde yine Zonguldak milletvekili olarak seçildi ve DYP TBMM grup başkanvekili oldu.

Grup başkanvekilliği görevini üçbuçuk yıl sürdüren Toptan, 1990 kongresinde DYP genel idare kurulu üyeliğine seçildi. Toptan 1991 genel seçimlerinde DYP Bartın milletvekili seçildi ardından milli eğitim bakanlığı görevine getirildi. Açık öğretim ve açık lise gibi ilklere imza atan Toptan, Türki cumhuriyetlerinden on bin öğrenciyi eğitim almaları için Türkiye'ye getirtti.

Doğru Yol Partisi'nin 13 Haziran 1994 tarihinde yapılan büyük kongresinde genel başkanlığa aday olan Toptan kongreyi kaybetti ve bakanlıktan ayrıldı.

1993 Kasım kongresinde en yüksek oyu olarak yeniden GİK üyesi seçilen Toptan, 1995 yılında Kültür Bakanlığı yaptı. Aynı yıl yapılan seçimlerde Bartın'dan milletvekili seçildi.

1999 genel seçimlerinden sonuç alamayan Toptan çalışmalarını Türk vakfı üzerinde yoğunlaştırdı. 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan seçimlerdeyse Adalet ve Kalkınma Partisi Zonguldak milletvekili seçildi ve TBMM adalet komisyonu başkanlığına getirildi.

22 Temmuz 2007 seçimlerinde yeniden AK Parti'den Zonguldak Milletvekili seçildi. 9 Ağustos 2007'de TBMM Başkanlığı için yapılan ilk tur seçimlerinde 450 gibi rekor bir oyla TBMM Başkanlığına seçildi. Ağustos 2009'da yapılan TBMM Başkanlığı seçiminde adaylığını koymadı. 2011 genel seçimlerinde Zonguldak Milletvekili olarak tekrar TBMM'ye seçildi.

Köksal Toptan, Saime Akpınar ile evli ve 3 çocuk babasıdır.

20 Haziran 2017 tarihinde Resim Gazete'de yayımlanan bakanlar kurulu kararnamesi ile Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı olarak atandı.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 15 Mayıs 2019 tarihinde oluşturulan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğine getirildi.

Kaynak:Biyografi.info

Köksal Toptan için yapılan aramalar

Köksal Toptan, Köksal Toptan biyografi, Köksal Toptan hayatı, Köksal Toptan özgeçmişi, Köksal Toptan hakkında, Köksal Toptan doğum yeri, Köksal Toptan fotoğraf, Köksal Toptan video, Köksal Toptan resim, Köksal Toptan kimdir?, Köksal Toptan kaç yaşında?, Köksal Toptan nereli, Köksal Toptan memleketi