FB TW PIN NWS
BioRank 3555

Kemal Tanca

Doğum tarihi : ??.??.1925 Ölüm tarihi : 03.Kasım.2016
Kemal Tanca kaç yaşında öldü : 91
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Kemal Tanca doğum yeri : Adana
Ölüm yeri : İstanbul

Kemal Tanca Biyografisi

“Kemal Tanca” ayakkabı markasının kurucusudur.

Kemal Tanca, 1925 yılında Adanalı bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Esas adı Gazanfer Kemal Tanca’dır. Kemal Tanca doğduğu sıralarda babası Adana'da ayakkabıcılık yapıyordu. Çırak olarak başladığı bu mesleği babasından iyice öğrenen Kemal Tanca, bölgede tanınan bir isim haline geldikten sonra İstanbul’a ayakkabıcılık yapmaya gelir. İstanbul’da ayakkabıcılık yapacağı bölgeyi iyice araştıran Kemal Tanca, 1950 yılında Laleli’de küçük bir atölye açtı. Çalışkan ve azimli olan Kemal Tanca, başlarda biraz zorluk çekti ise de aile bireylerinin de yardımı ile işini genişletmeyi başardı.

Bugün Türkiye’de 130’dan şubeye sahip Kemal Tanca markası, 1950 yılında kurulmuştur. Dört oğlunun da desteğiyle Zamanla kazandığı prestij ve kalite ilkesiyle mağazalarını Türkiye'nin dört bir yanına yaymayı başaran Kemal Tanca, 100'ün üzerinde bayi ile sektöre öncülük etmeyi başarmıştır.

Kemal Tanca aynı kendi gibi oğullarını da ayakkabıcılık mesleği üzerinde eğitmiştir. Daha sonra oğulları büyüyüp, birer yetişkin olduklarında bu kez oğullarıyla ortak çalışmaya başlamıştır. 1950 yılından 2002 yılına kadar tek atölyeyle çalışan aile 2002 yılında atölye sayılarını dörde çıkarmışlardır. Türkiye’de yüzü aşan mağaza açmış olan Kemal Tanca daha sonra İspanya, Portekiz, Fransa, Almanya ve İtalya’da da mağazalar açmıştır.

Kemal Tanca, İstanbul’da Şirinevler Hizmet Hastanesi yoğun bakımında tedavi görmekte iken 3 Kasım 2016 tarihinde 91 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Kemal Tanca için yapılan aramalar

Kemal Tanca, Kemal Tanca biyografi, Kemal Tanca hayatı, Kemal Tanca özgeçmişi, Kemal Tanca hakkında, Kemal Tanca doğum yeri, Kemal Tanca fotoğraf, Kemal Tanca video, Kemal Tanca resim, Kemal Tanca kimdir?, Kemal Tanca kaç yaşında?, Kemal Tanca nereli, Kemal Tanca memleketi