FB TW PIN NWS
BioRank 5446

Kemal Beyazıt

Doğum tarihi : 11.Mart.1930
Kemal Beyazıt kaç yaşında : 94
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Doktor
Kemal Beyazıt doğum yeri : Kahramanmaraş

Kemal Beyazıt Biyografisi

Kemal Bayazıt, 1968 yılında Türkiye'de ilk kez kalp nakli ameliyatını gerçekleştiren hekimdir.

Kemal Beyazıt, 11 Mart 1930 tarihinde Kahramanmaraş’ta doğmuştur. 1947 yılında Bursa Erkek Lisesinden mezun oldu. 1954 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1962 1967 yılları arasında İstanbul Haydarpaşa Göğüs ve Kalp Damar Cerrahisi Merkezinde görev yaptı.

1963 yılında Op.Dr. Siyami Ersek’in başasistanı oldu.

Kemal Beyazıt, 1963 yılında İstanbul Haydarpaşa Göğüs ve Kalp Damar Cerrahisi Merkezinde Prof. Siyami Ersek tarafından gerçekleştirilen Türkiye’deki ilk açık kalp ameliyatına katıldı.

Hemen ardından 1963 yılında İngiltere'ye giderek Leads Üniversitesi'nde bir yıl Dünya’da Kalp Kapak cerrahisinin Duayenlerinden Prof.Wooler’ın yanında romatizmal kalp cerrahisi alanında öğrenim gördü. 1965 yılında Türkiye’ye dönüşünde, Göğüs Cerrahisi Merkezinde klinik şefi oldu. Avrupa’da ve Türkiye’de ilk kez bir hastada üç kalp kapağının protez replasmanı ameliyatını (Aort-Mitral-Triküspid) İstanbul’da gerçekleştirdi.

2 Şubat 1967 tarihinde TC Sağlık Bakanın isteği ve ısrarı ile Ankara, Yüksek İhtisas Hastanesi Kardiovasküler Cerrahî Bölümü klinik şefliğine atandı. Burada açık kalp ameliyatlarını başlattı ve Türkiye’de ilk ve Dünya’nın 86. Kalp Naklini 22 Kasım 1968’de gerçekleştirdi.

22 Kasım 1968 tarihinde Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi'nde Dr. Kemal Beyazıt tarafından Türkiye'de ilk defa Maviş Karakurt adlı hastaya kalp nakli yapıldı, ancak hasta 18 saat yaşayabildi.

Kemal Beyazıt, Türkiye’deki ilk uygulayıcısı olmakla birlikte insandan insana kalp nakli ameliyatlarını sürdürmedi. Ameliyatlarının çoğunun ölümle sonuçlanması ve sonuç başarılı olsa bile yabancı kalbin alıcı tarafından reddedilmesini engelleyecek tekniklerin henüz keşfedilmemiş olmasından dolayı; kalp naklinden çok açık kalp ameliyatlarına ağırlık vermiştir.

Türkiye’de 1974 yılında başlattığı Koroner Bypass Ameliyatlarını 1980’lerde rafine halde seri bir şekilde uygulayarak “modern koroner bypass” cerrahisinin kurulması ve gelişmesini sağladı. Türkiye’de Kalp Cerrahisinde birçok ameliyatı ilk kez o yaptı ve seri uygulamalarını gerçekleştirdi.

1973-1975 yılları arasında ABD'nin Texas, Houston kentindeki Texas Heart Institute hastanesine giderek Dr.Cooley ile çeşitli ameliyatlara katıldı. 1975 – 1979 yılları arasında ilk koroner by-pas denemelerinin yapıldığı Cleveland Kliniğinde konuk cerrah olarak bulundu.

1979'da Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi başhekimliğine atandı. Ve yaş haddinden emekli olduğu 7 Mart 1997 tarihine kadar 18 yıl bu görevi sürdürdü.

Kemal Beyazıt yurt içi ve yurtdışı tıp kongrelerine 70’den fazla bildiri ile katılmış, tıp dergilerinde 40’ın üzerinde makalesi yayınlanmıştır.

Prof.Dr. Kemal Beyazıt Türkiye’de; Yeni kalp cerrahisi merkezlerinin kurulması ve Kalp Cerrahisinin yaygınlaştırılması, Biyomedikal mühendislik bilim dalının gelişmesine öncülük yaptı. Bu yönü ile ODTÜ tarafından “fahri doktora” ile ödüllendirildi. Türkiye’de özel hastanelerde kalp ameliyatlarının yapılabilmesi için TBMM’deki yasal düzenlemelerde çalıştı.

1985-1986 yıllarında Koşu yolu Kalp Hastanesinin kuruluşunu ve 1989-1991 Yılları arasında Genelkurmay Başkanlığının isteği üzerine görevlendirilerek Ankara GATA Kalp Merkezinin reorganizasyonunu gerçekleştirdi.

1988’de Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneğinin kurucu üyesi oldu, 1992-1994 yılları arasında Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi içinde “TYIH Deneysel Kardiyovasküler Cerrahi Hayvan Laboratuvarının” kurulmasını sağladı.

1994 yılında Çin’in Pekin Üniversitesine davet edildi ve ekibiyle bir seri koroner bypass ve aort anevrizma cerrahisi ameliyatları yaptı.

Kalp Damar Cerrahisi alanında birçok yeni ve yüksek teknolojik sistemlerin kullanımını ilk kez o gerçekleştirdi. Koroner bypass ameliyatlarının kalbi durdurmadan yapılmasında ve aort anevrizma cerrahisindeki çalışmalarıyla dünya literatürüne önemli bilimsel katkılarda bulundu.

1995 yılında Türkiye’de ilk kez “devlet” hastanesi statüsündeki Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesinin “özerk sağlık işletmesine” dönüştürülmesini sağlayarak sağlık sisteminde önemli bir yapısal reforma imza attı.

1997 yılında yaş haddinden emekliye ayrıldı ve kurucusu olduğu Ankara “Özel Güven Hastanesinde” çalışmalarına devam etti.

Dr.Kemal Bayazıt; Türkiye’de Modern kalp cerrahisinin kurucularından olup kalp cerrahisinin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması, kurumsallaşması yanında ülkemizde kardiyovasküler sağlık politikalarının ve biyomedikal mühendisliğin oluşturulmasında öncülük yapmış, bu konuda yurt içinde ve yurtdışında konferanslar vermiş, sayısız cerrah ve bilim insanı yetiştirmiş, yayınlanmış yüzlerce eseri olan ve çalışmalarına birçok ödül atfedilmiş bir hekim ve bir bilim insanıdır.

Kaynak:Biyografi.info

Kemal Beyazıt için yapılan aramalar

Kemal Beyazıt, Kemal Beyazıt biyografi, Kemal Beyazıt hayatı, Kemal Beyazıt özgeçmişi, Kemal Beyazıt hakkında, Kemal Beyazıt doğum yeri, Kemal Beyazıt fotoğraf, Kemal Beyazıt video, Kemal Beyazıt resim, Kemal Beyazıt kimdir?, Kemal Beyazıt kaç yaşında?, Kemal Beyazıt nereli, Kemal Beyazıt memleketi