FB TW GG PIN NWS
BioRank 5961

Kasım Cömert Tokayev

Doğum tarihi : 17.Mayıs.1953
Kasım Cömert Tokayev kaç yaşında : 66
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Kasım Cömert Tokayev doğum yeri : Almatı, Kazakistan

Kasım Cömert Tokayev Biyografisi

10 Haziran 2019 tarihi itibari ile 2. Kazakistan Devlet Başkanı olmuştur.

Kasım Cömert Tokayev, 17 Mayıs 1953 tarihinde Almatı, Kazakistan’da doğmuştur. Babası Kemel Tokayev (1923–1986), İkinci Dünya Savaşı gazisi ve tanınmış bir Kazak yazardı. Annesi Turar Shabarbayeva (1931-2000) Alma-Ata Yabancı Diller Enstitüsü'nde çalıştı. Kasım Cömert Tokayev, 1970 yılında Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsünde okumaya başladı. 1975 yılında Çin'deki Sovyet büyükelçiliğinde altı aylığına staja gönderildi. 1975 yılında Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nden mezun oldu.

Kasım Cömert Tokayev, 1975 yılında mezun olduktan sonra SSCB Dışişleri Bakanlığı'nda çalışmaya başladı ve Singapur'daki Sovyet Büyükelçiliğinde diplomat olarak görevlendirildi 1979 yılına kadar orada çalıştı.

1983 yılında Pekin Dil Enstitüsünde eğitim kursları için Çin'e gitti. 1984-1985 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı'nda görev yaptı. Daha sonra 1991 yılında İkinci Sekreter, İlk Sekreter ve Danışman olarak görev yaptığı Pekin'deki Sovyet elçiliğine gönderildi. 1991 yılında SSCB Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi'ne Moskova'daki kıdemli diplomatlar için bir eğitim kursuna katıldı.

1992 yılında, Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevine getirildi. 1993 yılında Dışişleri Bakan Yardımcısı oldu ve 1994 yılında Dışişleri Bakanı olarak atandı. 1999 yılının Mart ayında Başbakan Yardımcısı oldu.

1999 yılının Ekim ayında Başbakan olarak atandı. Ocak 2002'de istifa etti ve ardından Dışişleri Bakanı Devlet Sekreteri olarak atandı.

Ocak 2007'ye kadar Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı ve bu tarihte Kazakistan Cumhuriyeti Parlamentosu Başkanı seçildi. Dışişleri Bakanlığı döneminde nükleer silahların yayılmasının önlenmesi konusunda aktif rol oynayan Tokayev, bu yönde yapılan bazı anlaşmalara imza koydu.

Kasım Cömert Tokayev, 16 Ekim 2013 - 19 Mart 2019 ve 11 Ocak 2007 - 15 Nisan 2011 tarihleri arasında Kazakistan Senatosu Başkanı olarak görev yaptı.

1 Ekim 1999 - 28 Ocak 2002 tarihleri arasında Kazakistan Başbakanı ve 12 Mart 2011 - 16 Ekim 2013 tarihleri arasında Birleşmiş Milletler, Cenevre Ofisi Genel Müdürü olarak görev yaptı. 13 yıl boyunca Kazakistan Masa Tenisi Federasyonu Başkanlığı da yaptı.

Bağımsız Devletler Topluluğu ve Şangay İşbirliği Örgütü'nde önemli görevler üstlenen Tokayev, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı, BM Cenevre Ofisi'nde Genel Müdür, BM Silahsızlanma Konferansı Genel Sekreter Özel Temsilcisi görevlerinde bulundu.

Kazak dilinin Kiril alfabesinden Latin alfabesine dönüştürülmesinin destekçilerinden olan Tokayev, uyuşturucu satıcılarının ömür boyu hapis veya idam cezasına kadar sert şekilde cezalandırılmasını önermişti. Tokayev, bu faaliyetleri ulusal çıkarları tehdit eden terörizm ile eş değer olarak tanımlamıştı. Ayrıca Tokayev, Avrasya Ekonomik Birliği ile ilgili entegrasyondan yana yaklaşımları ile biliniyor.

Kasım Cömert Tokayev, Kazakça, Rusça, İngilizce, Çince ve Fransızca bilmektedir.

Kasım Cömert Tokayev, Nadejda Tokayeva ile evli idi boşandı ve Timur Tokayev adında bir oğlu vardır.

19 Mart 2019 tarihinde Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev görevinden istifa ettiğini açıkladıktan sonra Kasım Cömert Tokayev vekaleten devlet başkanı oldu.

10 Haziran 2019 tarihinde yapılan seçimlerde birinci gelerek devlet başkanı oldu.

Kaynak:Biyografi.info

Kasım Cömert Tokayev için yapılan aramalar

Kasım Cömert Tokayev, Kasım Cömert Tokayev biyografi, Kasım Cömert Tokayev hayatı, Kasım Cömert Tokayev özgeçmişi, Kasım Cömert Tokayev hakkında, Kasım Cömert Tokayev doğum yeri, Kasım Cömert Tokayev fotoğraf, Kasım Cömert Tokayev video, Kasım Cömert Tokayev resim, Kasım Cömert Tokayev kimdir?, Kasım Cömert Tokayev kaç yaşında?, Kasım Cömert Tokayev nereli, Kasım Cömert Tokayev memleketi