FB TW PIN NWS
BioRank 7181

Karl Pearson

Doğum tarihi : 27.Mart.1857
Karl Pearson kaç yaşında : 167
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Karl Pearson doğum yeri : Islington , Londra ,İngiltere

Karl Pearson Biyografisi

Modern istatistiğin kurucularındandır, Tarihçi ve Germanist

Karl Pearson, 27 Mart 1857 Islington , Londra ,İngiltere’de William Pearson ve Fanny Smith çiftinin çocuğu olarak doğdu.

Modern istatistiğin kurucularından biri olarak kabul edilen İngiliz bilim adamıdır.

Londra College Üniversitesi, Cambridge ve Gresham College’de uygulamalı matematik ve mekanik profesörlüğü yaptı. 1892′de ilk önemli eserlerinden olan “The Grammar of Sciences” (Bilimler Grameri) adlı kitabını yayınladı.

1890lı yıllardan itibaren matematik ve istatistiğin biyolojiye uygulanması ile ilgilendi ve bu konuya ilişkin çalışmalarını "Mathematical Contributions to the Theory of Evolution" (Evrim Teorisine Matematik Katkılar) adı altında topladığı çok sayıda makale aracılığıyla açıkladı.

1902 yılında Cambridgede kurmuş olduğu "Biometrica" adlı dergi, günümüzde de istatistik teori ve uygulamalarında dünyada en ileri gelen dergilerdendir. 1907de Francis Galton Laboratuvarı'nın yönetimini üstlenen Pearson, istatistik alanında kendi adını taşıyan birçok metot geliştirmiştir. Bölünmelerin asimetrilerinin derecesini ölçmede kullanılan Pearson asimetri katsayıları ve matematik ile istatistikte kullanılan Pearson kanunları, bu metotlardan bazılarıdır.

1911 yılında “University College London” üniversitesinde dünyanın ilk istatistik bölümünü kurdu. 27 Nisan 1936’da ölen Karl Pearson'ın 100'den fazla eseri bulunmaktadır.

Karl Pearson, Maria Pearson ile evliydi ve iki kızı bir oğlu vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Karl Pearson için yapılan aramalar

Karl Pearson, Karl Pearson biyografi, Karl Pearson hayatı, Karl Pearson özgeçmişi, Karl Pearson hakkında, Karl Pearson doğum yeri, Karl Pearson fotoğraf, Karl Pearson video, Karl Pearson resim, Karl Pearson kimdir?, Karl Pearson kaç yaşında?, Karl Pearson nereli, Karl Pearson memleketi