FB TW PIN NWS
BioRank 8819

Jusepe de Ribera

Doğum tarihi : 02.Ocak.1591 Ölüm tarihi : 02.Eylül.1652
Jusepe de Ribera kaç yaşında öldü : 61
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Ressam
Jusepe de Ribera doğum yeri : Xàtiva, İspanya
Ölüm yeri : Napoli, İtalya

Jusepe de Ribera Biyografisi

İspanyol ressam ve gravür sanatçısı Jusepe de Ribera İspanyol Barok hareketinin önde gelen ressamlarından biridir.

Jusepe de Ribera, 2 Ocak 1591 tarihinde Xàtiva, İspanya’da doğmuştur. Valencia'da Francisco Ribalta'dan eğitim aldı.

1610 yılının başlarında İtalya’ya giderek önce Parma’da sonra 1612 ve 1613 yıllarında Roma’da kaldı.

Jusepe de Ribera, 25 yaşında iken 1616 yılında kalıcı olarak İtalya'ya giderek o zamanlar İspanya’nın yönetiminde olan Napoli’ye yerleşti ve bir daha ülkesine dönmedi. Orada İspanyol kral naiplerinin (Osuna dükü ve Monterrey kontu) korumasına girmekte gecikmedi. Yalnızca Alba dükü, kral naipliği sırasında (1620'den 1629'a kadar), kökeni ve kısa boyu dolayısıyla lo Spagnoletto (İspanyolcuk) olarak adlandırılan Ribera'yı ihmal etti. Bu gözden düşme dönemine karşın, Ribera'nın ünü bütün Avrupa'da yayıldı ve ressam 1626'da San Luca Akademisi'ne girdi; ünü öylesine artmıştı ki, üç yıl sonra, ressam Diego Velazquez bile İtalya yolculuğu sırasında Napoli'den geçerek Ribera'ya saygılarını sunmanın gerekli olduğuna inanmıştı.

İtalya'da Caravaggio ve Antonio da Correggio'nun etkisinde kalmakla birlikte, İspanyol resminin özelliklerini de bırakmadı. Acılı olayların ve insanlığın umutsuzluğunun ressamı olarak ün salıp, acıyı yer yer bayağılığa kaçan bir gerçekçilikle yansıttı. Bu dönemde eserlerini "Jusepe de Ribera, Español" veya "Jusepe de Ribera, Spaniard" olarak imzalamaya başladı. Roma sanatçıları ona "Lo Spagnoletto" takma ismini verdi.

1620-1626 yılları onun en iyi gravür ve resim ürettiği dönemdi. Bu eserlerde kısmen daha geniş kitlelerin dikkatini çekmek için bir girişim vardı. Kariyerinin sonlarında Ribera, artık Napoli'de lider ressam olarak kabul ediliyordu. Kariyerinin son yıllarında verimi ciddi şekilde düşen ressam, 1651 yılında uzun yıllar sahip olduğu evini sattı. 2 Eylül 1652 tarihinde öldüğü zaman, ciddi mali zorluklar içindeydi. Ribera'nın İspanya'ya dönmemesine rağmen, onun resimlerinin birçoğu, İspanyol yönetim sınıfının üyeleri tarafından satın alınarak İspanya'ya getirildi.

Jusepe de Ribera, 2 Eylül 1652 tarihinde Napoli, İtalya’da 61 yaşında ölmüştür.

Jusepe de Ribero'nun eserlerinin bir kısmı günümüzde Paris’de Louvre Müzesi, Madrid'de Prado Müzesi ve Londra'da National Gallery'de sergilenmektedir.


Jusepe de Ribera - Topal - The Clubfoot -1642

Paris’teki Louvre Müzesinde sergilenen “Topal - The Clubfoot”adlı tablosunda bir dilencinin resmini 1642 yılında yapmıştır.

Başlıca Eserleri:
Napoli yakınında, San Marini Manastırı'ndaki resimler (özellikle Haçtan İndiriliş)
İsa'nın Doğuşu
Aziz Barthelomeus'un Öldürülmesi
Azize Agnes
Tövbe Eden Magdalena
Çobanların Tapınması
Topal - The Clubfoot

Jusepe de Ribera - Mädchen mit Tamburin (1637)

Jusepe de Ribera - Tövbe Eden Magdalena (1641)Kaynak:Biyografi.info

Jusepe de Ribera için yapılan aramalar

Jusepe de Ribera, Jusepe de Ribera biyografi, Jusepe de Ribera hayatı, Jusepe de Ribera özgeçmişi, Jusepe de Ribera hakkında, Jusepe de Ribera doğum yeri, Jusepe de Ribera fotoğraf, Jusepe de Ribera video, Jusepe de Ribera resim, Jusepe de Ribera kimdir?, Jusepe de Ribera kaç yaşında?, Jusepe de Ribera nereli, Jusepe de Ribera memleketi