FB TW PIN NWS
BioRank 1974

Jules Verne

Doğum tarihi : 08.Şubat.1828 Ölüm tarihi : 24.Mart.1905
Jules Verne kaç yaşında öldü : 77
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Yazar
Jules Verne doğum yeri : Nantes, Fransa
Ölüm yeri : Amiens, Fransa

Jules Verne Biyografisi

Dünya Edebiyatı'nda bir dönüm noktası yaratan ve bilim kurgunun edebiyat alanına girmesini sağlayan Fransız yazar Jules Verne, yazdığı "Seksen Günde Devr-i Alem", "Denizler Altında 20.000 Fersah", "Aya Yolculuk" gibi romanlarla bilim dünyasınında yararlanabileceği ve ilham alabileceği eserler yazmıştır.
Jules Gabriel Verne, 8 Şubat 1828'de Fransa'da küçük bir kasaba olan Nantes'de doğdu. Ailenin en büyük beşinci çocuğu olan Jules Verne, çocukluğunu burada ailesinin çiftliğinde geçirdi. Babası Pierre Verne, bir avukattı. Annesi Sophie Allotte ise katı kurallara sahip bir İskoç'du. Jules Verne, hayal gücü geniş bir çocuktu ve daha küçük yaşta kardeşi Paul ile birlikte kendilerini macera oyunlarına atıyorlardı. Daha sonra yazacağı bilimkurgu hikayelerinde bu maceralardan etkiler görülmekteydi. 9 yaşına geldiğinde kardeşi ile birlikte Saint Donatien Okulu'na başladı. Yazmaya ilgisi bu yıllarda başladı.

Liseyi bitirdikten sonra çalışmak için Paris'e gitti ve burada aile mesleği olan avukatlık için eğitime başladı. Ancak Jules Verne, okuldan çok kendini yazın hayatına verdi. 1848 yılının ortalarında Paris'te çıkan bir dergide "Dünyanın Merkezine Seyahat" adlı hikayesi bölüm bölüm yayınlanmaya başladı. Aynı dönem "Yirminci Yüzyılda Paris" adlı yazısını da yazıyordu ancak bu yazısı ölümünden sonra 1994 yılına kadar basılı bir hale getirilmedi.

Ardından yoğun bir yazın hayatının içine girdi. Bu durum onun eğitim hayatını sekteye uğratmıştı. Bunu öğrenen babası Paris'te yaşayan Jules Verne'nin maddi kaynaklarını kesti. Maddi sıkıntı içine düşünce bir borsa tellalı ile birlikte çalışmaya başladı. Bu vesileyle Alexandre Dumas (Baba), Victor Hugo gibi kişilerle tanıştı ve onlardan edebiyat hakkında tavsiyeler aldı.

10 Ocak 1857 tarihinde Honorine de Viane Morel adında, iki kızı olan bir dulla evlendi. Kısa bir süre sonra 1861'de oğulları Michel Jules Verne doğdu. Jules Verne'nin maddi durumunun düzelmesi, Victor Hugo, George Sand ve Émile Erckmann, Alexandre Chatrian gibi yazarların yayımcılığını yapan Pierre-Jules Hetzel ile tanışmasından sonra düzeldi. Verne'nin yazılar diğer yayımcılar tarafından reddediliyordu. Ancak Hetzel, ondaki dehayı görmüştü. Hetzel, Verne'nin "Balonla Beş Hafta" adlı hikayesini okumuş ve diğer yayımcıların "fazla fantastik" buldukları bu hikayeyi çok sevmişti. Hetzel'in yardımlarıyla hikaye 1863 yılında yayımlandı.

Bundan sonra Verne'i üne kavuşturacak olan "Dünyanın Merkezine Seyahat", "Aya Yolculuk", "Denizler Altında Yirmibin Fersat", "Seksen Günde Devr-i Alem" gibi kitapları hep Hetzel tarafından finanse edildi ve basıldı. Jules Verne, romanlarında ve hikayelerindeki konuları bizzat yaşıyor gibiydi. Gerçek bir macera yaşamak için 1867 yılında küçük bir tekne kiralayıp, Avrupa etrafında dolaşmaya başladı.

9 Mart 1886 yılında evine dönen Jules Verne, eski hayatına dair birçok şeyin değiştiğini gördü. 25 yaşındaki paranoid şizofreni kuzeni tarafından sol bacağından vuruldu. Hayati bir tehlike atlatmamasına rağmen ömrünün geri kalanında hep bu yaralanmanın tedavisi ile uğraştı. Yayımcısı ve arkadaşı Hetzel'in 1887 yılında ölümünden ve annesini kaybetmesinden sonra edebiyat tarzında daha karamsar bir döneme girdi. Hetzel'in oğlu babasının işini devralmıştı ancak Verne ile arası hiçbir zaman iyi olmadığından yeni kitapların yayımlanmasında zorluklar çıkıyordu.

Kısa bir süre sonra 1888 yılında Jules Verne politikaya girmeye karar verdi. Amiens milletvekili olarak 1905'e kadar 15 sene çalıştı. Şeker hastası olan Jules Verne, 24 Mart 1905'te Amiens'de vefat etti.

İlk yazdığı eserler daha çok tiyatro eserleri olan Jules Verne, ilk kez Hetzel'in yayımcılığını üstlendiği "Balonla Beş Hafta" adlı romanı ile tanındı. Bilimkurgu edebiyatının öncülerinden oldu ve arkasından onun yolundan ilerleyen ya da edebiyat tarzı olarak etkilediği birçok yazar bıraktı. Eserlerinde denizaltıdan ve uzaya yolculuktan bahseden ilk yazar oldu. Edebiyat dünyasındaki bu başarısı ile gelişmekte olan Avrupa Sanayisine ve teknolojisine birçok konuda ilham kaynağı oldu. Ölümünden sonra dahi kitaplarında yeralan ya da ilham kaynağı olduğu icatlara onun eserlerinde kullandığı isimler verildi. Özellikle son dönemdeki eserlerinde politik göndermeler ve tarihsel bazı bilgiler sundu. Eserleri 148 dile çevrilen Jules Verne, öldüğünde arkasında yayımlanmamış 6 kitap bırakmıştı.

Tamamlanmamış çalışmalarını oğlu Michel devralınca, Verne’in kariyeri ölümsüzleşti. Sonraki yıllar boyunca Michel’in katkıları sonucunda, The Lighthouse at the End of the World (Le Phare du bout du monde), The Golden Volcano (Le Volcan d’or) ve The Chase of the Golden Meteor (La Chasse au météore) isimli hikayeleri yayımlandı. Diğer çalışmaları yıllar sonra ortaya çıktı. Backwards to Britain nihayet yazıldıktan 130 yıl sonra, 1989’da basıldı. Gökdelen, mazotla çalışan araba ve kompleks ulaşım sistemleriyle dönemine göre “uçuk” bulunan 20. Yüzyılda Paris ise 1994’de basıldı.

Verne, hayatı boyunca 60’dan fazla kitap (en önemlileri Olağanüstü Yolculuklar serisindeki 54 roman), oyun, kısa öykü ve opera metni yazdı. Denizaltı, uzay yolculuğu, insanlı uçuş, okyanus araştırmaları ve sayısız icadı zamanından çok önce hayal ederek ne kadar ileri görüşlü olduğunu gösterdi; aynı zamanda yüzlerce unutulmaz karakter yarattı. Çalışmaları ve içerdiği inovasyonlar, filmden televizyona ve tiyatroya uyarlandı. “Bilim kurgunun Babası” olarak nitelenen Jules Verne, Agatha Christie’den sonra eserleri yabancı dile en çok çevrilen ikinci yazardır. Verne’in bilimsel konulardaki çalışmaları, yıllar boyunca yazarların, bilim insanlarının ve mucitlerin hayal güçlerine ilham olmuştur.

Eserleri:

Balonla Beş Hafta
Yirminci Yüzyılda Paris
Dünyanın Merkezine Seyahat
Aya Yolculuk
Kaptan Grant'ın Çocukları
Seksen Günde Devr-i Alem
Denizler Altında 20.000 Fersah
İnatçı Keraban
Michael Strogoff
İki Yıl Okul Tatili
Dünyadan Aya
Doktor Ox'un Deneyi
Dünyanın Ucundaki Fener
Madenin Esrarı
Karpatlar Şatosu
Tuna Kıyısına Seyahat
Esrarlı Ada
Bir Piyango Bileti
Meteor Avı
Altın Yanardağ
Macellanya
Gezgin Cambazlar
15 Yaşında Bir Kaptan
Dünyanın Hakimi
Yüzen Şehir
Deniz Yılanı


Kaynak:Biyografi.info

Jules Verne kitapları

Tüm Jules Verne kitapları

Jules Verne için yapılan aramalar

Jules Verne, Jules Verne biyografi, Jules Verne hayatı, Jules Verne özgeçmişi, Jules Verne hakkında, Jules Verne doğum yeri, Jules Verne fotoğraf, Jules Verne video, Jules Verne resim, Jules Verne kimdir?, Jules Verne kaç yaşında?, Jules Verne nereli, Jules Verne memleketi