FB TW PIN NWS
BioRank 8435

John Flamsteed

Doğum tarihi : 19.Ağustos.1646 Ölüm tarihi : 31.Aralık.1719
John Flamsteed kaç yaşında öldü : 73
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Astronom
John Flamsteed doğum yeri : Denby, Birleşik Krallık
Ölüm yeri : Burstow, Birleşik Krallık

John Flamsteed Biyografisi

John Flamsteed, 1666 ve 1668 yıllarının Güneş tutulmalarını başarı ile öngörmüş, ve Uranüs gezegeninin en erken gözlemlerini gerçekleştirmiştir. Ancak kendisi bu gezegeni bir yıldız sanmış ve Boğa takımyıldızı üyesi olarak sınıflandırmıştır.

John Flamsteed, 19 Ağustos 1646 tarihinde Denby, Birleşik Krallık’da doğmuştur. John Flamsteed'in babası oldukça varlıklı bir iş adamıydı. Bununla birlikte, annesi o çocukken öldü ve bu onun yetişmesini etkiledi. Derby devlet okulunda okuyan John Flamsteed, Lise eğitimini aldığı Jesus Kolejinden mezun oldu. 14 yaşında, ciddi sağlık sorunları yaşamaya başladı. Kronik romatizmal rahatsızlığı yaşayan John Flamsteed’i babası üniversiteye göndermemeye karar vermesine yol açtı. Ama o yinede 1662 ile 1669 yılları arasında astronomi öğrencilerinin yardımı ile dersleri takip etti. Daha sonra 1670–1674 yılları arasında Cambridge Üniversitesi'nde eğitimine devam etti.

Flamsteed'in astronomiye olan ilgisi 1662 yılında olan güneş tutulması ile başladı ve konuyla ilgili bulabileceği her şeyi okumanın yanında kendi ölçüm aletlerini yapmaya çalıştı. Astronomi'ye az çok kendi kendini öğrendi.

John Flamsteed, 1671 yılında sistematik gözlemlere başladı.

Eğer denizciler için daha doğru astronomik veriler mevcut olsaydı, daha az gemi ve insan kaybedileceği fikri ile Kral II. Charles'ın emri ile Sir Christopher Wren tarafından Greenwich'te bir gözlemevi kuruldu. John Flamsteed, 1675'te ilk kraliyet astronomu olarak atandı. Maaşı azdı, geçinebilmek için matematik ve astronomi alanındaki özel öğrencilerine ders verdi. böylece ihtiyacı olan aletleri satın alabildi. 13 yıl boyunca 7 metrelik yarıçapı ve kendisine sağladığı diğer enstrümanlarla tek başına çalıştı ve en az 20.000 gözlem yaptı.

Bilinen yıldız pozisyonlarının mevcut tablolarını ve ayın hareket tablolarını geliştirdi ve mevcut ay ve gezegen teorilerini değiştirmeye çalıştı. Flamsteed defalarca bir transit enstrüman istemesine rağmen, ona asla bir araç verilmedi; gözlemleri sadece yıldızların göreceli pozisyonlarını veren sekstantıyla yapılabildi.

John Flamsteed, 4 Mart 1675 tarihinde Royal Greenwich Gözlemevinde çalışmaya başladı. Çok titiz çalışan ve planladığı gözlemlerin tümünü bitirip düzenlemeden çalışmalarını yayımlamak istemeyen John Flamsteed’in Greenwich Gözlemevindeki çalışmaları güçlüklerle dolu idi. Bunların başında da Isaac Newton ve Edmund Halley ile çekişmesi geliyordu.

Bu dönemde Isaac Newton’un araştırmaları ile astronomi birden çok hızlı gelişmelere tanık olmuştu. John Flamsteed’in gözlemlerinden elde ettiği verilere ihtiyaç duyan Isaac Newton ve Edmund Halley gözlemlerin yapıldıktan hemen sonra açıklanmasını istiyorlardı. Bu nedenle yavaş çalışan John Flamsteed ile Isaac Newton’un arası bozuldu.

John Flamsteed, 1677 yılında Royal Society'nin bir üyesi oldu.

1704 yılında Danimarka Prensi George’un masrafları üstlenmesi üzerine ve prensin 1708 yılında ölmesi ile John Flamsteed’in karşı çıkmasına rağmen, Edmund Halley’in yayına hazırladığı katalog 1712 yılında basıldı. John Flamsteed kendisine sorulmadan basılan ve 400 adet basılan katalogun 300 kadarını kendi parası ile satın alarak evinde yaktı. Daha sonra hastalığına rağmen kendi istediği biçimde olmasını istediği katalog için yoğun bir şekilde çalışmasına rağmen ömrü yetmedi.

Katalog asistanı tarafından düzenlenerek 1725 yılında “Historia coelestis Biritannica” (İngiliz Gök Tarihi) adıyla üç cilt olarak yayımlandı. Yapıtın ilk iki cildi John Flamsteed’in Denby ve Greenwich’de yaptığı gözlemleri, üçüncü ciltte ise yaklaşık 3.000 yıldızı içeren “İngiliz Kataloğu”nu kapsar.

John Flamsteed’in gözlemleri kendisinden önce yaşamış olan Danimarkalı astronom Tycho Brahe’ninkilerden çok daha duyarlı ve ayrıntılı idi.

John Flamsteed’in kataloğu İngiliz astronom James Bradley’in yer ekseninde ılımın yanı sıra bir de üğrüm hareketinin olduğunu bulmasına yardım etti. Isaac Newton’un kuramsal araştırmalarına da büyük ölçüde destek olmuştur.

John Flamsteed, Margaret Flamsteed ile evli idi.

John Flamsteed, 31 Aralık 1719 tarihinde Burstow, Birleşik Krallık’da 73 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1725 - Historia coelestis Biritannica (İngiliz Gök Tarihi)
1680 – The Doctrine of the Sphere (Küre Doktrini)


Kaynak:Biyografi.info

John Flamsteed için yapılan aramalar

John Flamsteed, John Flamsteed biyografi, John Flamsteed hayatı, John Flamsteed özgeçmişi, John Flamsteed hakkında, John Flamsteed doğum yeri, John Flamsteed fotoğraf, John Flamsteed video, John Flamsteed resim, John Flamsteed kimdir?, John Flamsteed kaç yaşında?, John Flamsteed nereli, John Flamsteed memleketi