FB TW PIN NWS
BioRank 9091

Johannes Jacobus Neeskens

Doğum tarihi : 15.Eylül.1985
Johannes Jacobus Neeskens kaç yaşında : 39
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Johannes Jacobus Neeskens doğum yeri : Heemstede, Hollanda

Johannes Jacobus Neeskens Biyografisi

Ajax, Barcelona gibi dünya futbolunun dev isimlerinde top koşturmuş, aktif futbol yaşamını sona erdirdikten sonra da Hollanda, Avustralya, Barcelona takımlarında yardımcı antrenörlük görevini sürdürmüş olan futbolcu, antrenör. Galatasaray S.K.’de, teknik direktör Frank Rijkaard’ın yardımcılığını yapmaktadır.
Johannes Jacobus Neeskens, 15 Eylül 1951 tarihinde, Heemstede, Hollanda’da dünyaya geldi. Futbol yaşamına, 1968 yılında, RHC Hemstede’de başlayan futbolcu, 1970 yılında, Hollanda’nın efsanevi futbol takımı Ajax’a transfer oldu, bu takımda, 1971 yılında Avrulpa Kupası’nı kazanan kadroda yer alarak adını futbol tarihine kazıdı.

Futbol kariyerine defans oyuncusu olarak başlayan Neeskens, Ajax’taki ikinci sezonunda orta saha pozisyonunda oynamaya başladı; yüksek hızı ve yorulmak bilmez yapısıyla orta sahadaki pozisyonunu pekiştirdi. 1974 yılında, FC Barcelona ile antlaşma yaparak İspanya Ligi’ne geçti. Barcelona’da geçirdiği beş yılda, Avrulpa futbol seyircisinin kalbini kazandı ve takımının en sevilen oyuncularından birisi oldu.

Barcelona’dan sonra Amerikan Ligi’ne geçen Neeskens, 1979 yılında New York Cosmos kadrosuna katıldı ve bu takımında beş yıl oynadı, fakat kariyeri bu noktada düşüşe geçmeye başlamıştı. Cosmos’un ardından, FC Groningen, Minnesota Strikers, FC Baar gibi farklı takımlarda oynasa da, umduğu başarıyı yakalayamadı ve de 1991 yılında, aktif futbol yaşamını noktaladı.

1970 yılında Hollanda Milli Takımı’na katılan Neeskens, 1974 ve 1978 yıllarındaki FIFA Dünya Kupası kadrolarında kritik pozisyonlarda oynayarak takımını sırtlayan oyuncu oldu. Toplam 49 kez milli formayı giyen başarılı futbolcu, 1981 yılında, Fransa’ya karşı oynadıkları dünya kupası eleme maçı ile milli takıma veda etti. Hollanda Milli Takımı forması altında 17 gol kaydeden Neeskens, Pele tarafından 2004 yılında, yaşayan en iyi 125 futbolcu arasında seçildi.

Aktif futbol yaşamını noktaladıktan sonra teknik direktör olarak çalışmaya başlayan Neeskens, FC Zug, FC Satafa ve FC Singen gibi İsviçre takımlarında görevini sürdürdükten sonra, 1995-2000 yılları arasında Hollanda Milli Takımı’nın yardımcı antrenörlüğü görevini üstlendi. 1998-2000 yılları arasında teknik diretör Frank Rijkaard ile çalışma fırsatını bulan Neeskens, 2006-2008 yılları arasında Barcelona ve son olarak da Galatasaray kadrosu altında başarılı teknik adamla beraber görev yaptı.

2009-2010 futbol sezonu başlangıcında, Galatasaray S.K. ‘ne katılan Johan Neeskens, bu takımda, Frank Rijkaard’ın yardımcısı olarak görevlendirildi. Rijkaard, “Neeskens benim yardımcım değil, Galatarasay’ın ikinci teknik direktörüdür” diyerek deneyimli antrenörün takım için olan önemini belirtmiştir.

Başarıları Eredivisie (Hollanda Ligi) Şampiyonluğu, 1972, 1973

Hollanda Kupası; 1971, 1972

UEFA Şampiyonlar Ligi; 1971, 1972, 1973

UEFA Süper Kupa; 1972

Intercontinenal Kupası; 1972

Copa del Ray; 1978

UEFA Kupa Galipleri Kupası; 1979

Kaynak:Biyografi.info

Johannes Jacobus Neeskens için yapılan aramalar

Johannes Jacobus Neeskens, Johannes Jacobus Neeskens biyografi, Johannes Jacobus Neeskens hayatı, Johannes Jacobus Neeskens özgeçmişi, Johannes Jacobus Neeskens hakkında, Johannes Jacobus Neeskens doğum yeri, Johannes Jacobus Neeskens fotoğraf, Johannes Jacobus Neeskens video, Johannes Jacobus Neeskens resim, Johannes Jacobus Neeskens kimdir?, Johannes Jacobus Neeskens kaç yaşında?, Johannes Jacobus Neeskens nereli, Johannes Jacobus Neeskens memleketi