FB TW PIN NWS
BioRank 4552

Jean-Christophe Grange

Doğum tarihi : 15.Temmuz.1961
Jean-Christophe Grange kaç yaşında : 62
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Jean-Christophe Grange doğum yeri : Boulogne-Billancourt, Fransa

Jean-Christophe Grange Biyografisi

Fransız roman yazarı, gazeteci, senarist.

Bazı edebiyat çevrelerince Avrupa’nın Stephen King’i olarak kabul edilmektedir. Romanları yirmiyi aşkın dile çevrilmiş, Hollywood ve Avrupa sinemasının esin kaynağı olmuş, beyaz perdeye uyarlanmıştır. Girift, gizemli ve gerilimli öyküleri, benzersiz karakterleri, olayları ele alışında ve mizansen yaratışındaki ustalığıyla çağdaş Fransız edebiyatının en çok öne çıkan ismidir. Kızıl Nehirler, Taş Meclisi, Kurtlar İmparatorluğu yazarın en çok bilinen kitaplarıdır.

15 Temmuz 1961 tarihinde Fransa’da Paris yakınlarında Boulogne-Billancourt’de dünyaya geldi. Paris’de Sorbonne Üniversitesinde edebiyat bölümünde yüksek lisansını tamamladıktan ardından serbest gazeteci olarak çeşitli haber ajansları ve gazeteler için çalışan Grange, bir yandan da kısa öyküler yazıyordu. "Paris-Match" dergisi için gezi-macera röportajları, "Figaro Magazine" için bilimsel röportajlar hazırladı ve Fransa’da gazeteci olarak hatırı sayılır bir üne kavuştu.

Gazete ve dergiler için yazarken, leyleklerin göçü üzerine bir yazı dizisi kaleme aldı. Bu yazı dizisinden aldığı ilhamla ilk romanı "Leyleklerin Uçuşu"nu (Le vol des cigognes) 1994’te yayınlayan Grange, kitabın gördüğü ilgi üzerine yapım şirketlerinden aldığı teklife onay verdi ve Leyleklerin Uçuşu sekiz bölümlük TV dizisi olarak çekildi. Romanın kahramanı Louis Antioche'un kayıp leyleklerin sırrını çözmek için çıktığı macera dolu yolculuğu polisiye ve gerilim-korku ekseninde kaleme alan Jean-Christophe Grange, keskin yazım stili ve vurucu ifadeleriyle kısa sürede okuyucunun takdirini kazandı.

2000’de ikinci kitabı Kızıl Nehirler(Les Rivieres pourpres) kitapçılarda yerini almaya başladıktan çok kısa bir süre içinde büyük bir ilgiyle karşılandı. Grange’ın tüm dünyada adını duyuracak olan roman, Le Figaro tarafından Kuzuların Sessizliği'nden bu yana yazılmış en iyi gerilim romanı." şeklinde yorumlandı, sadece Fransa’da 450.000 satarak olağanüstü bir başarı elde etti. Toplam 20 dile çevrilen ve çağdaş Fransız edebiyatının çıtasını tüm dünyada yükselten roman, senarist, oyuncu ve yönetmen olan ve Amelie filminde de Audrey Tautou’yla başrolleri paylaşmış Mathieu Kassovitz’un da büyük ilgisini çekti. Kassovitz tarafından sinemaya uyarlanan filmde, ünlü aktörler Jean Reno ve Vincent Cassel kamera karşısındaydı. Filmin elde ettiği gişe başarısı kitabın önüne geçmese de, Jean-Christophe Grange, henüz ikinci kitabıyla, bir yazar olarak son derece popüler oldu.

Bütün dünyada ve Türkiye’de aylarca çok satanlar listesinden inmeyen Kızıl Nehirler, Taş Meclisi, Leyleklerin Uçuşu, Kurtlar İmparatorluğu, Siyah Kan, Şeytan Yemini, Koloni, Ölü Ruhlar Ormanı, Sisle Gelen Yolcu, Kaiken, Lontano ve Kongo’ya Ağıt adlı kitapları Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

Jean-Christophe Grange, 2000 yılının eylül ayında Taş Meclisi (Le Concile de pierre), isimli kitabını yayınladı. Ülkesi Fransa’da yine çok kısa bir süre içinde 150.000 satarak bestseller kitaplar arasına giren Taş Meclisi’nde Grange, Türk ve Moğol Şamanların mirasçıları arasındaki savaşı anlatıyordu. Mucizevi tedaviler, ani ölümler, bilimsel referanslar, polisiye vakalar ve parapsikolojik olgular Grange’ın hınzır ve etkileyici ifadeleriyle çok katmanlı bir atmosfer yaratıyor, okuyucuya sarsıcı bir edebi yolculuk vaat ediliyordu. Bu kitapta diğer kitaplarından farklı olarak tarihi öğelere de geniş yer verdiği için Grange, birçok yayın organı tarafından “Edebiyat Keşişi” olarak tanımlandı.

2001’de, yönetmen Pitof tarafından çekilen ve başrolde Gerard Depardieu’nün oynadığı Vidocq filminin senaryosunu Pitof’la birlikte yazan Grange, yaratıcılığını sinema için kullanmaya devam ediyordu.

Jean-Christophe Grange, 2003 yılında Fransa ve Türkiye arasında kurduğu gerilimli atmosfer ekseninde seri cinayetler, uyuşturucu kaçakçılığı gibi temaları kullanarak kaleme aldığı Kurtlar İmparatorluğu (L'Empire des Loups) kitabını yayınladı. Kitap tüm dünyada büyük ilgiyle karşılandı. 2005 yılında L'Empire des Loups adı ile Chris Nohan yönetmenliğinde filmi yapıldı. Başrolünde oynayan Jean Reno'nun yanı sıra Emre Kınay da rol almıştı.

2004’te yönetmen Olivier Dahan, Kızıl Nehirler 2’yi (Rivières pourpres II - Les anges de l'apocalypse) çekme projesini Grange’a sundu. Grange ünlü yönetmen Luc Besson’la birlikte filmin senaryosunu yazdı. Filmde başrolleri Jean Reno ve Christopher Lee paylaşıyorlardı ve filmin bazı bölümleri İstanbul’da çekilmişti.

Aynı yıl bir sonraki romanı Siyah Kan’ı (La Ligne Noir) yayınlayan ünlü yazar, kitabında serbest dalış şampiyonu bir katil ile eski paparazzi, kötülük fikrine ve kaynağına takıntılı bir gazeteciyi karşı karşıya getiriyordu.

Jean-Christophe Grange, 2005 tarihli son kitabı Zener'in Laneti’nin ilk cildinde (Sibylle) bilimkurgu hikayelerini resmetmede dünyaca ünlü çizgi romancı Philippe Adamov’la çalıştı. Parapsikoloji alanında uzman bir profesörün Zener isimli son projesini araştıran öngörü yeteneği yüksek bir kadının maceraları çizgi roman formatında Grange okuyucusuyla buluştu.

Jean-Christophe Grange’ın 2000 yılında yayınladığı Taş Meclisi (Le Concile de pierre) Guillaume Nicloux tarafından 2006 yılında beyaz perdeye uyarlanmıştır. Filmin başrollerini Monica Bellucci, Catherine Deneuve ve Moritz Bleibtreu paylaşmaktadır.

2015 yılında "kökenleri karanlık Afrika ilişkilerine dayanan bir aile öyküsü"nün ilk bölümü olan Lontano yayımlandı. 2016 yılında ise Kongo'ya Ağıt ile bu öykü tamamlandı.

Jean-Christophe Grange yeni romanı Nisan 2019 tarihinde Fransa’da “La Dernière Chasse / Son Av” çıkardıktan sonra 2020 yılının Şubat ayında Türkiye’de Türkçe olarak çıkmıştır.

Jean-Christophe Grange, Japon oyuncu Lika Minamoto ile beraber yaşamakta ve Mathilde Grangé, Louis Grangé, Ysé Grangé adlarında 3 çocuğu vardır.

Kitapları :
1994 - Le Vol des cigognes / Leyleklerin Uçuşu,
1998 - Les Rivières pourpres / Kızıl Nehirler,
2000 - Le Concile de Pierre / Taş Meclisi,
2003 - L'Empire des loups / Kurtlar İmparatorluğu,
2004 - La Ligne noire / Siyah Kan,
2004 - Zener'in Laneti, (üç ciltten oluşan bir çizgi roman)
2007 - Le Serment des limbes / Şeytan Yemini,
2009 - Miserere / Koloni,
2010 - La Forêt des Mânes / Ölü Ruhlar Ormanı,
2011 - Le Passager / Sisle Gelen Yolcu,
2013 - Kaiken,
2016 - Lontano
2016 - Congo Requiem / Kongo’ya Ağıt
2019 - La Terre des Morts / Ölüler Diyarı,
2020 - La Dernière Chasse / Son Av,

Filmleri :
Senaryo :
2018 - 2020 - Les rivières pourpres (TV Dizisi)
2014 - 2015 - Le passager (TV Dizisi)
2013 - La marque des anges - Miserere (novel)(Sinema Filmi)
2013 - Flight of the Storks (TV Dizisi)
2011 - Switch (Sinema Filmi)
2006 - Taş meclisi (novel) (Sinema Filmi)
2005 - Kurtlar imparatorluğu (novel) (Sinema Filmi)
2004 - Kıyamet melekleri (Sinema Filmi)
2001 - Vidocq (Sinema Filmi)
2000 - Kızıl Nehirler (novel "Red Blood Rivers") (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Jean-Christophe Grange filmleri

Tüm Jean-Christophe Grange filmleri

Jean-Christophe Grange için yapılan aramalar

Jean-Christophe Grange, Jean-Christophe Grange biyografi, Jean-Christophe Grange hayatı, Jean-Christophe Grange özgeçmişi, Jean-Christophe Grange hakkında, Jean-Christophe Grange doğum yeri, Jean-Christophe Grange fotoğraf, Jean-Christophe Grange video, Jean-Christophe Grange resim, Jean-Christophe Grange kimdir?, Jean-Christophe Grange kaç yaşında?, Jean-Christophe Grange nereli, Jean-Christophe Grange memleketi