FB TW PIN NWS
BioRank 7390

Jean Baptiste Colbert

Doğum tarihi : 26.Ağustos.1619 Ölüm tarihi : 06.Eylül.1683
Jean Baptiste Colbert kaç yaşında öldü : 64
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Siyasetçi
Jean Baptiste Colbert doğum yeri : Reims, Fransa Krallığı
Ölüm yeri : Paris, Fransa Krallığı

Jean Baptiste Colbert Biyografisi

Jean-Baptiste Colbert, 1619 yılında Fransa Reims’de doğmuştur. Bir kumaş tüccarının oğlu olan Colbert, başbakan durumundaki Kardinal Mazerin'in hizmetine girdi. 1654'te Fransa Kraliçesi Anne of Austria'nın katibi oldu. Daha sonra Fransa Kralı XIV. Louis'nin döneminde 1665 yılında Maliye Bakanlığı'na getirildi. 1669 yılında ise Deniz Kuvvetleri Devlet Bakanı oldu. Ticaret ile, koloniler ve Saray’dan sorumlu idi.
Fransa'da yerli sanayinin ve ticaretin gelişmesine önemli katkılar yaptı. Dokuma fabrikaları kurdu, vergi işlerini düzene soktu, sigortacılıkla ilgili daireler oluşturdu ve yasalar çıkardı. Böylece burjuva sınıfının yükselmesi ve kurumsallaşmasında önemli rol oynadı. Özellikle vergi uygulamalarıyla halkın tepkisini çekti. Colbertizm diye anılan pratik bir ekonomi sistemi geliştirdi. Yapılan yolsuzlukları ortaya çıkartıp bu konuda mahkeme ve mali danışma kurulu oluşturdu.

Jean-Baptiste Colbert, 6 Eylül 1683 tarihinde Paris’de böbrek taşı ve idrar yolu iltihaplanması sebebiyle 64 yaşında öldü.

Çeşitli tarihlerde Fransız Donanması’nda altı gemiye onun adı verilmiştir:
1848 yılında bir buhar corvette
1875 yılında bir savaş gemisi
1914 yılında bir kargo gemisi
1916 yılında bir dundee
1928 yılında Bir Fransız ağır kruvazör
1956 yılında Bir Fransız füze kruvazörü


Kaynak:Biyografi.info

Jean Baptiste Colbert için yapılan aramalar

Jean Baptiste Colbert, Jean Baptiste Colbert biyografi, Jean Baptiste Colbert hayatı, Jean Baptiste Colbert özgeçmişi, Jean Baptiste Colbert hakkında, Jean Baptiste Colbert doğum yeri, Jean Baptiste Colbert fotoğraf, Jean Baptiste Colbert video, Jean Baptiste Colbert resim, Jean Baptiste Colbert kimdir?, Jean Baptiste Colbert kaç yaşında?, Jean Baptiste Colbert nereli, Jean Baptiste Colbert memleketi