FB TW PIN NWS
BioRank 8636

Jan Böhmermann

Doğum tarihi : 23.Şubat.1981
Jan Böhmermann kaç yaşında : 43
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Jan Böhmermann doğum yeri : Bremen, Almanya

Jan Böhmermann Biyografisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la ilgili şiiri nedeniyle Türk Hükümetinin Almanya'dan yargılanmasını talep ettiği Alman komedyendir.

Jan Böhmermann, 23 Şubat 1981 tarihinde Almanya’nın Bremen şehrinde doğmuştur. 1997 senesinde Bremen'de yayın yapan Die Norddeutschegazetesinde köşe yazarlığına başladı.

Jan Böhmermann, 1999 yılında Radio Bremen'de yazarlık ve sunuculuk yapmaya başladı. Çeşitli radyo istasyonlarında ve RTL, WDR ve ZDF gibi televizyon kanallarında programlar hazırladı.

Jan Böhmermann 31 Mart 2016 tarihinde Almanya devlet televizyon kanalı ZDF'de yayımlanan programında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaretler içeren bir şiire yer vermiştir. Schmähkritik (Küfürlü eleştiri) olarak değerlendirilen bu metin ve görüntü hakkında, 20 şikâyet sonrası "Yabancı bir devlet adamını aşağılamak" ve "Yabancı bir devletin sembollerini aşağılamak" suçlamalarıyla Alman Ceza Kanunu'nun 103. ve 104. maddeleri kapsamında soruşturma açıldı. ZDF kanalı, programı yayın ilkelerine aykırı olduğu gerekçesiyle yayından kaldırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la ilgili şiiri nedeniyle Türk Hükümetinin Almanya'dan yargılanmasını talep etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Böhmermann hakkında Alman Ceza Kanunu'nun 185. maddesine göre hakaretten dolayı Mainz Savcılığında şikayetçi oldu.

2015 yılında da Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis hakkında yayınladığı video klip ile de olay olmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şikayeti sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten hakkında soruşturma başlatılan Alman komedyen Jan Böhmermann için 4 ekim 2016 tarihinde Alman savcılığı takipsizlik kararı verdi.

16 Mart 2017 tarihinde dünya şampiyonu Türk boksör Ünsal Arık'ı programına konuk olarak çıkarttı.

Kaynak:Biyografi.info

Jan Böhmermann için yapılan aramalar

Jan Böhmermann, Jan Böhmermann biyografi, Jan Böhmermann hayatı, Jan Böhmermann özgeçmişi, Jan Böhmermann hakkında, Jan Böhmermann doğum yeri, Jan Böhmermann fotoğraf, Jan Böhmermann video, Jan Böhmermann resim, Jan Böhmermann kimdir?, Jan Böhmermann kaç yaşında?, Jan Böhmermann nereli, Jan Böhmermann memleketi