FB TW PIN NWS
BioRank 6275

Jacqueline Kennedy

Doğum tarihi : 28.Temmuz.1929 Ölüm tarihi : 19.Mayıs.1994
Jacqueline Kennedy kaç yaşında öldü : 65
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek :
Jacqueline Kennedy doğum yeri : New York, ABD
Ölüm yeri : New York, ABD

Jacqueline Kennedy Biyografisi

Jacqueline Kennedy, 28 Temmuz 1929 tarihinde John Vernou Bouvier ile Janet Norton Lee çiftinin ilk çocuğu olarak New York’da doğmuştur. Asıl adı Jacqueline Lee Bouvier’dir. takma adı Jackie ‘dir. Kız kardeşi Caroline Lee 1933'te doğdu. 1942 yılında 13 yaşındayken annesi ile babası boşandı. 1947 yılında New York’da Vassar Koleji'ne kaydoldu. Yurtdışındaki ilk yılında Fransa'nın başkenti Paris'teki Sorbonne Üniversitesi'nde okurken Fransızcasını geliştirdi. Jacqueline 1951 yılında ABD'nin başkenti Washington DC’de George Washington Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı dönemde 1951 yılında Temsilciler Meclisi'nin Massachussets üyesi John F. Kennedy ile tanıştı. 35. ABD Başkanı olacak olan John F. Kennedy ile 1953 yılında evlenerek Kennedy soyadını aldı.
Jacqueline üniversiteden mezun olunca Washington Times-Herald'da muhabir-fotoğrafçı olarak işe başladı . Özellikle 1952 yılında II. Elizabeth'in taç giyme törenini haber yaptı

12 Eylül 1953 tarihinde John F. Kennedy ile evlendi. 8 Kasım 1960 tarihinde John F. Kennedy'nin rakibi Richard Nixon'ı yenerek ABD başkanı olmasıyla, Jacqueline Kennedy de ABD tarihinin en genç First Lady'si oldu. Jacqueline Kennedy Beyaz Saray'ı orijinal zarafetine kavuşturmak ve varlıklarını korumak için yaptığı çalışmalar kapsamında Halkı eğitmek ve fon toplamakla görevli Beyaz Saray Tarih Derneği'ni kurdu ve 1962 yılında Beyaz Saray: Tarihi Bir Rehber kitabının ilk baskısına önsöz yazdı.

Jacqueline Kennedy (Jacqueline Lee Bouvier), 12 Eylül 1953 tarihinde John F. Kennedy ile evlendi. Caroline Kennedy, John F. Kennedy Jr., Patrick Bouvier Kennedy, Arabella Kennedy adında 4 çocuğu oldu. Evlendiklerinde Jacqueline 24, Kennedy 36 yaşındaydı. 1956'da dünyaya gelen ilk çocukları Arabella Kennedy yedi aylıkken öldü. 1957'de kızları Caroline, 1960'ta da John F. Kennedy, Jr. dünyaya geldi. 1963'te prematüre doğan son çocukları Patrick Bouvier Kennedy ise ancak iki gün yaşayabildi.

Jacqueline Kennedy, Beyaz Saray'da geçirdiği kısa süre boyunca, en popüler First Lady'lerden biri oldu. Başkanla birlikte Avrupa'ya (1961) ve Orta ve Güney Amerika'ya (1962) yaptığı seyahatler sırasında güzelliği, moda anlayışı ve dil konusundaki yeteneği nedeniyle geniş övgü topladı. Başkan Kennedy, 1961'deki Fransa turu sırasında eşinin büyük popülaritesinden söz ederek, kendisini gazetecilere şaka yollu bir şekilde "Jacqueline Kennedy'ye Paris'e kadar eşlik eden adam" olarak tanıttı . Ebeveynler kızlarına Jacqueline'in adını verdiler ve kadınlar onun kabarık saç stilini, hap kutusu şapkasını ve düz topuklu ayakkabılarını kopyaladılar.

22 Kasım 1963 tarihinde eşi ABD başkanı John F. Kennedy ile birlikte bir ziyaret gerçekleştirdikleri Dallas'ta uğradığı silahlı saldırıda John F. Kennedy öldürüldü. Daha sonra hayatının geri kalanında yaşamak üzere New York’da bir daireye taşındı. Bu süre zarfında paparazzilerin ve magazin dergilerinin sık sık hedefi haline geldi ve bu istenmeyen ilgi ölümüne kadar devam etti.

Jacqueline Kennedy, 20 Ekim 1968 tarihinde Yunan armatör Aristotle Onassis ile evlendi. Evlilikleri Onassis'in 15 Mart 1975'teki ölümüne dek sürdü. Aristotle Onassis’in ölümünden sonra mirasının büyük bir kısmı kızına kalsa da, Jacqueline'e 26 milyon dolar olduğu tahmin edilen bir miktar miras kaldı.

Aristotle Onassis’in ölümünden sonra Jacqueline Kennedy’in hayatının son 12 yılı boyunca onun daimi arkadaşı, Belçika doğumlu bir elmas tüccarı olan Maurice Tempelsman’ın mali işlerini yönetmesiyle merhum kocasından elde edilen 26 milyon doları dört katına çıkardı.

Eski ilgi alanına geri dönen Jacqueline Kennedy, Viking Press'te danışman editör olarak ve daha sonra Doubleday'de yardımcı ve kıdemli editör olarak çalıştı.

Evlilikleri :
1.eşi: 12 Eylül 1953 tarihinde John F. Kennedy ile evlendi. John F. Kennedy 22 Kasım 1963 yılında uğradığı suikast sonucu öldürülene kadar evlilikleri devam etti. 1956'da dünyaya gelen ilk çocukları Arabella Kennedy yedi aylıkken öldü. 1957'de kızları Caroline, 1960'ta da John F. Kennedy, Jr. dünyaya geldi. 1963'te prematüre doğan son çocukları Patrick Bouvier Kennedy ise ancak iki gün yaşayabildi.
2.eşi: 20 Ekim 1968 tarihinde Yunan armatör Aristotle Onassis ile evlendi. Evlilikleri Onassis'in 15 Mart 1975'teki ölümüne dek sürdü.

Jacqueline Kennedy, 19 Mayıs 1994 tarihinde 65 yaşında kanserden ölmüştür. Park Avenue'deki St. Ignatius Roma Katolik Kilisesi'nde düzenlenen cenaze töreninin ardından Arlington Ulusal Mezarlığı'nda John F. Kennedy ve onlardan önce ölen iki çocuğunun yanına gömüldü.

Kaynak:Biyografi.info

Jacqueline Kennedy için yapılan aramalar

Jacqueline Kennedy, Jacqueline Kennedy biyografi, Jacqueline Kennedy hayatı, Jacqueline Kennedy özgeçmişi, Jacqueline Kennedy hakkında, Jacqueline Kennedy doğum yeri, Jacqueline Kennedy fotoğraf, Jacqueline Kennedy video, Jacqueline Kennedy resim, Jacqueline Kennedy kimdir?, Jacqueline Kennedy kaç yaşında?, Jacqueline Kennedy nereli, Jacqueline Kennedy memleketi