FB TW PIN NWS
BioRank 2773

Jack Daniel

Doğum tarihi : 05.Eylül.1850 Ölüm tarihi : 10.Ekim.1911
Jack Daniel kaç yaşında öldü : 61
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : İş adamı
Jack Daniel doğum yeri : Tennessee, California, A.B.D.
Ölüm yeri : Lynchburg, A.B.D.

Jack Daniel Biyografisi

Jack Daniel, dünyaca ünlü Jack Daniel's viskisinin yaratıcısı ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Jack Daniel's Damıtım Evi'nin kurucusu. Alkol üretimini tescillendiren ilk kişi olan Jack Daniel'ın kurduğu damıtım evi de ABD'deki en eski tescilli damıtım evi olma unvanına sahip.


Jasper Newton Jack Daniel, 1850 yılında Kuzey California, Tennessee'de dünyaya geldi. (Kentte çıkan bir yangında hükümet binasındaki kayıtlar zarar gördüğünden ve Jack Daniel ile annesinin mezar taşlarında yazan tarihler birbiriyle çelişkili olduğundan, doğum tarihi kesin olarak bilinememektedir. Kesin olarak bilinen tek şey Eylül ayında doğmuş olduğudur.)12 kardeşi olan Jack Daniel küçük yaşta annesini kaybetti ve 7 yaşında Dan Call ailesinin yanında çalışmaya başlamadan önce, bir aile dostları tarafından yetiştirildi. Lutherci bir vaiz olan Call'un Louse River'da bir viski imalathanesi de vardı.

Sonraki birkaç yıl içersinde Jack Daniel, Dan Call'dan viski üretimi hakkındaki her şeyi öğrendi ve 1863 yılının eylül ayında, alkollü içki satmak yerine insan ruhunu yüceltme arzusunun artan baskısına dayanamayan Call, viski imalathanesini o sırada 13 yaşında olan Daniel'a sattı.

Jack Daniel da tıpkı Dan Call gibi taze viskinin akça ağaç kömürüyle damıtılarak yumuşatılması gerektiğine inanıyordu; aslında bu işlem sıkça kullanılmakta olmasına rağmen, zaman ve maliyet açısından getirdiği yük nedeniyle diğer viski üreticileri tarafından giderek daha az kullanılmaya başlanmıştı. Ancak Jack Daniel, vazgeçilmez olduğuna inandığı kömürde yumuşatma işlemini geliştirerek 1866 yılında kusursuz hale getirdi (Odun kömüründe yumuşatma, Jack Daniel's viskisinde olduğu gibi Tennessee viskisi yapımında da kullanılan bir işlemdir. İşlem, yeni yapılan viskinin yaklaşık 3 metrelik akça ağaç kömürüyle sımsıkı kaplanmış dev konteynerlerden yavaşça damlatılmasını içermektedir. 10 gün süren bu işlemin sonunda, viski kömür özünü emer ve içki, rafine hale gelerek farklı bir tat ve kokuya sahip olur). Hükümetin vergi koyacağını tahmin eden Jack Daniel, 1866 yılında damıtım evini yasal olarak tescil ettirdi. Kendisi bu işlemi yaptıran ilk üreticiydi. Böylece Tennessee'nin küçük bir kasabası olan Moore County'nin ortasındaki Lynchburg'da yer alan damıtım evi de ülkenin en eski kayıtlı damıtım evi sıfatını kazandı.

Jack Daniel aynı yıl; mısır, çavdar, arpa maltı ve bütün bir yıl boyunca sabit 26,41 C derecede akan demirsiz suyla ürettiği viskiyi, ilk olarak mantar tıpalı toprak sürahilerde şişeledi. Viskisini diğerlerinden ayırmak için, sürahilerin üzerine adını basan Daniel, 1870'lerin sonlarına doğru cam şişelerin çok rağbet görmeye başlamasıyla üzerine damıtım evinin adının kabartma olarak işlendiği, standart, yuvarlak, bir cam şişe geliştirdi. Kömürde yumuşatılmış viskisi farklı olduğu için, viskisini koyduğu şişenin de farklı olması gerektiğine inanıyordu. 1895 yılında, Illinois Alton Cam Şirketi'nden bir satıcının, kendisine yivle süslenmiş bir boynu olan, köşeli, yeni ve hiç kimsenin kullanmadığı bir şişe tasarımı göstermesiyle, Jack Daniel's köşeli şişelerde pazarlanmaya başlamış oldu.

1904 yılında Jack Daniel, Old No. 7 Tennessee viskisiyle St. Louis, Missouri'de yapılan Dünya Fuarı'na katıldı. Dünyanın her tarafından katılan 20 viski arasından, dünyanın en iyi viskisiseçildi ve altın madalya ile ödüllendirildi. Bununla birlikte, 1866 yılından bu yana hiç değişmeyen etiketiyle Jack Daniel's, yedi altın madalya kazandı (1905, ABD dışında kazanılan ilk altın madalya, Belçika - 1913, Belçika - 1914, Anglo-Amerikan Fuarı, Londra - 1915, Hijyen Enstitüsü Sertifikası, Londra - 1954, Mükemmellik Yıldızı ödülü, Belçika - 1981, Amsterdam'da verilen palmiye yapraklı altın madalya).

Boyu sadece 158 cm olan Jack Daniel, 21. yaş gününü kutlamak için şehre alışverişe gittiğinde, dizlerine kadar inen resmi bir frak ve geniş kenarlı bir çiftçi şapkasıyla döndü. Bu kıyafeti, ömrünün sonuna kadar giyeceği günlük üniforması haline gelen Jack Daniel, bir kere herhangi bir şeyi kendi istediği biçimde belirleyince, onu bir daha hiç değiştirmezdi ( ki bu giysiler de onun için söylenen bu görüşü destekliyor).

Evlenmeyen ve hiç çocuğu olmayan Jack Daniel, damıtım evini yeğeni Lem Motlow'a bıraktı. 1887 yılında Jack Daniel'ın yanında çalışmaya başlayan Motlow, damıtım evinin 29 yıl süren içki yasağı yıllarında da ayakta kalmasını sağladı ve tekrar üretime başladığı 1944 yılında, Lem Motlow'un adı Jack Daniel's etiketine eklendi.

1905 yılında, Jack Daniel bir sabah erkenden işe geldi ve ofisindeki kasayı açmaya çalıştı. Kasanın şifresini hatırlayamayan ve kızgınlıkla kasayı tekmelemeye başlayan Daniel, sert bir darbeyle vurunca ayak parmağını kırdı ve hemen sonra kaptığı enfeksiyon sonucu 1911 yılında, kan zehirlenmesinden hayatını kaybetti. Lynchburg'a gömülen Jack Daniel'ın mezar taşının yanında, ölümünün ardından matem tutan çok sayıda hanım için yerleştirilen iki sandalye bulunuyor.

Kaynak:Biyografi.info

Jack Daniel için yapılan aramalar

Jack Daniel, Jack Daniel biyografi, Jack Daniel hayatı, Jack Daniel özgeçmişi, Jack Daniel hakkında, Jack Daniel doğum yeri, Jack Daniel fotoğraf, Jack Daniel video, Jack Daniel resim, Jack Daniel kimdir?, Jack Daniel kaç yaşında?, Jack Daniel nereli, Jack Daniel memleketi