FB TW PIN NWS
BioRank 3682

İzzettin Doğan

Doğum tarihi : ??.??.1940
İzzettin Doğan kaç yaşında : 84
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Hukuk Adamı
İzzettin Doğan doğum yeri : Malatya

İzzettin Doğan Biyografisi

Cem Vakfı genel başkanı, Alevi Vakıfları Federasyonu onursal başkanıdır.
İzzettin Doğan, 1940 yılında Malatya’nın Kırlangıç köyünde doğmuştur. Annesinin adı Elif, babası Hüseyin Doğan’dır. Doğan Doğan adında abisi vardır. Hayri ve Eşref Doğan (d.1945) adında kardeşi vardır.

İlkokulun bir bölümünü Malatya Gazi İlkokulunda tamamladıktan sonra orta ve lise eğitimini Galatasaray Lisesinde tamamladı. Ardından İstanbul Üniversitesi, Hukuk fakültesini bitirdi. Sonra burada “Devletler Umumi Hukuku” kürsüsünde asistanlık yaptı.

Birleşmiş Milletlerin (BM) açtığı sınavı kazanarak aldığı bursla Cenevre’de BM’ hukuk komisyonunda 6 ay çalıştı.

Fransa’nın Nancy kentinde 1,5 yıl süren çalışmalar sonucunda “Devletin Milletlerarası Antlaşmalardan Doğan Hak ve Borçlara Halefi yeti Sorunu” konulu doktora tezi ile “Hukuk Doktoru” unvanını aldı.

İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ile çok sayıda üniversitede Devletler Umumi Hukuku ve Avrupa Ekonomik Topluluğu Hukuku alanında dersler verdi. Profesör olduktan sonra 1994 yılında Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesine Profesör olarak atandı.

Cem Vakfı Genel başkanı, Alevi Vakıfları Federasyonu onursal başkanı, Cem Radyo ve Cem TV kurucusudur.

12 Eylül 1980 sonrası kurulan Milliyetçi Demokrasi Partisi kurucuları arasında yer aldı ve 3 ay sonra ayrıldı.

Sedat Doğan adında bir avukat oğlu vardır.

İzzettin Doğan, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesine Doğu Anadolu Bölgesinden girmiştir.

Kaynak:Biyografi.info

İzzettin Doğan için yapılan aramalar

İzzettin Doğan, İzzettin Doğan biyografi, İzzettin Doğan hayatı, İzzettin Doğan özgeçmişi, İzzettin Doğan hakkında, İzzettin Doğan doğum yeri, İzzettin Doğan fotoğraf, İzzettin Doğan video, İzzettin Doğan resim, İzzettin Doğan kimdir?, İzzettin Doğan kaç yaşında?, İzzettin Doğan nereli, İzzettin Doğan memleketi