FB TW PIN NWS
BioRank 6357

İmhotep

Doğum tarihi : -
İmhotep kaç yaşında : -
Kilo & Boy :
Burcu :
İmhotep doğum yeri : Memfis, Antik Mısır

İmhotep Biyografisi

İmhotep

Doğumu : MÖ 2690 Memfis, Antik Mısır

Ölümü : MÖ 2610 Antik Mısır

Mimar, Rahip, Doktor, Vezir

İmhotep, Mısır'da inşa edilen ilk piramit olduğu sanılan; Zoser'in adına yapılmış olan piramidi yaptı. Yapımında çoğunlukla kerpiç tuğlalar kullanılan Basamak piramidinin ilk örneği olan Zoser Piramidi, firavunlara özel, seçkin mezar yapımının başlangıcı olmuştur.

İmhotep, MÖ 2690 yılı civarlarında Antik Mısır'da doğmuştur. Babası mimar Kanofer, annesi Kheredu-ankh’dır. İmhotep adı Adı "Sulh ve sükûndan gelen" anlamına gelmektedir. Antik Mısır'da yaşamış olan İmhotep, mimar, rahip, doktor ve vezirlik yapmıştır. İmhotep’in çok sayıda heykel ve heykelcikleri bulunsa da hayatı hakkındaki bilgiler çok azdır. Sade elbiseler giyen sıradan biri olarak gösteriliyordu.

Çağının en büyük dehalarından biri olan İmhotep, bilimsel bilgileri yenileyip zenginleştiren bazı hekimlik ve astronomi incelemelerinin yer aldığı “Ahlak Bilgileri” kitabını yazdı. İmhotep, engin tıbbî bilgisinin yanı sıra mimârî ve astrolojide de söz sahibi, yazarlık ve rahiplik yapan, çok yönlü bir alimdir. İmhotep, aynı zamanda kâtiplerin de başıdır. Yunan ve Mısırlı kâtipler, yazı yazdıklarında son damlayı İmhotep için dökerlerdi. Dehasından ötürü sonraki Mısır nesilleri tarafından tanrısallaştırılmıştır.

Amerikalı mısırbilimci Edwin Smith’in bulduğu “Edwin Smith Papirüsü” olarak adlandırılan el yazmasındaki bigileri dünyanın en eski cerrahi dokümanı olarak İmhotep yazmıştır.

İmhotep’in ölümünün ardından bin yılda yazılmış olan tarihsel kayıtlarda, bir bilge şair, yargıç, mühendis, sihirbaz, yazar, astronom, astrolog ve özellikle de hekim olarak anılmıştır.

Sakkara’da bulunan Zoser heykelinin tabanında yazılanlara göre, Imhotep’e atfedilen onursal unvanlar, (Aşağı) Mısır Kralı’nın Veznedarı, (Yukarı) Mısır Kralı’ndan sonra İlki, Büyük Sarayın Yöneticisi, Herediter Lord, Heliopolis’teki Ra’nın Baş Rahibi, İnşaatçı Imhotep, heykeltıraş, taştan araçların yapımcısı idi. Ondan önce Firavun’un isminin yanına kimsenin adı yazılmamıştı.

Antik Mısır'ın üçüncü hanedanında bir firavun olan (Djoser) Zoser’in (d. yaklaşık MÖ 2650, ö. yaklaşık MÖ 2575) vezirliğini yaptı. İmhotep, Mısır'da inşa edilen ilk piramit olduğu sanılan; Zoser'in adına yapılmış olan piramidi yaptı. Yapımında çoğunlukla kerpiç tuğlalar kullanılan Basamak piramidinin ilk örneği olan Zoser Piramidi, firavunlara özel, seçkin mezar yapımının başlangıcı olmuştur.

Mısır'da iyi bir hekim de olan İmhotep, Tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat'dan (M.Ö 460-377) yüzyıllar önce modern tıbbı kullanmıştır. Hipokrat'tan yaklaşık iki bin yıl önce verem, diş ağrısı, kireçlenme gibi birçok hastalık için tedaviler geliştirerek tarihin ilk doktoru olmuştur. Mezarı hala bulunamayan İmhotep’in hastalarını tedavi ederken kullandığı oda bulunmuştur.

İmhotep’in Ronpetnofret adında bir eşi vardı.

İmhotep, MÖ 2610 yılında Antik Mısır'da 80 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

İmhotep için yapılan aramalar

İmhotep, İmhotep biyografi, İmhotep hayatı, İmhotep özgeçmişi, İmhotep hakkında, İmhotep doğum yeri, İmhotep fotoğraf, İmhotep video, İmhotep resim, İmhotep kimdir?, İmhotep kaç yaşında?, İmhotep nereli, İmhotep memleketi