FB TW PIN NWS
BioRank 7589

İdris Naim Şahin

Doğum tarihi : 01.Haziran.1956
İdris Naim Şahin kaç yaşında : 68
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
İdris Naim Şahin doğum yeri : Ünye, Ordu

İdris Naim Şahin Biyografisi

61. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti'nde 24 Ocak 2013'e dek İçişleri Bakanlığı görevini yürüttü.
İdris Naim Şahin, 1 Haziran 1956 tarihinde Ordu, Ünye’de bir köyde doğmuştur. İlkokulu Ünye’de okuduktan sonra, 1966 yılında İstanbul Fatih'e geldi, ortaokula gittiği İstanbul Fatih'te İmam Hatip okulunda Recep Tayyip Erdoğan ile tanıştı.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1976 yılında mezun oldu. Kaymakamlık ve hakimlik sınavlarına girdi. Ordu İl Maiyet Memurluğu’nu müteakip 1980 yılında Kaymakam oldu.

1980 yılından itibaren sırasıyla Araklı, Türkeli, Ermenek, Devrekani, Eleşkirt, 1986-87 yıllarında Cizre ve Elmalı ilçelerinde kaymakamlık görevlerinde bulundu.

1989 yılında İçişleri Bakanlığı Başmüfettişliği görevini yaparken 1994 yılında eski arkadaşı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında olmak için bu görevi bıraktı ve İstanbul Büyük şehir Belediyesi Genel sekreterliği yardımcılığı görevine geldi.

1999 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık danışmanlığı görevinin yanında Adapazarı Belediye Başkanlığı genel koordinatörlüğü görevinde bulunduktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı teftiş kurulu başkanlığı görevlerini yürüttü. Bu dönemlerde memleketi Ordu ile ilgili birçok dernek ile yine Türkistan derneklerinde ve birçok sosyal derneklerde görev aldı.

Ak partide Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile kurucu olarak bulunan İdris Naim Şahin, 3 Kasım 2002 ve 22 Temmuz 2007 Milletvekili Seçimleri'nde AK parti İstanbul Milletvekili seçildi. 2001-2011 yılları arasında AK parti genel sekreterlik görevini yürüttü.

24. Dönem, 2011 Türkiye genel Milletvekili Seçimleri'nde AK parti Ordu milletvekili olarak tekrar seçildi. Seçimlerden hemen sonra Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında kurulan 61. Hükümet'te İçişleri Bakanlığı görevine getirildi.

İçişleri bakanı olarak görev yapan İdris Naim Şahin 24 Ocak 2013 tarihinde görevinden alınmıştır. Yerine İstanbul eski Valisi ve Ak Parti Mardin milletvekili Muammer Güler getirildi.

İdris Naim Şahin, 1977 yılında Nadide Şahin ile evlendi. 6 çocuk babası olan Şahin iyi derecede de İngilizce biliyor.

İdris Naim Şahin, 25 Aralık 2013 tarihinde AK Parti'den istifa etti. İstifasından sonra Emniyet ve yargı personeline yapılan uygulamalar, değerlendirmeler akıl, hukuk ve adalet anlayışıyla izah olunamamaktadır. Kuruluşunda kolay ve sevinçli bir kararla üye olduğum partimden, zor ve üzüntü veren bir kararla istifa ediyorum açıklamasını yaptı.

31 Mart 2019 Türkiye yerel seçimleri'nde İYİ Parti'nin Ordu Büyükşehir Belediye başkan adayı olduğu açıklandı. Ancak gerçekleşmeyen bu isteğinden sonra Saadet Partisi'nden Ordu Büyükşehir Belediye başkanlığına aday oldu.

3 Kasım 2019 tarihinde Ankara Spor Salonu'nda yapılan Saadet Partisi 7'nci Olağan Büyük Kongresinde İdris Naim Şahin, Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi seçildi.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan genel seçimlerinde İYİ Parti listelerinden Ordu milletvekili adayı olan İdris Naim Şahin, milletvekili olarak meclise giremedi.

Kaynak:Biyografi.info

İdris Naim Şahin için yapılan aramalar

İdris Naim Şahin, İdris Naim Şahin biyografi, İdris Naim Şahin hayatı, İdris Naim Şahin özgeçmişi, İdris Naim Şahin hakkında, İdris Naim Şahin doğum yeri, İdris Naim Şahin fotoğraf, İdris Naim Şahin video, İdris Naim Şahin resim, İdris Naim Şahin kimdir?, İdris Naim Şahin kaç yaşında?, İdris Naim Şahin nereli, İdris Naim Şahin memleketi