FB TW PIN NWS
BioRank 5731

İbrahim Sesigüzel

Doğum tarihi : 04.Mayıs.1950 Ölüm tarihi : 26.Ekim.2003
İbrahim Sesigüzel kaç yaşında öldü : 53
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Şarkıcı
İbrahim Sesigüzel doğum yeri : Balıkesir
Ölüm yeri : İstanbul

İbrahim Sesigüzel Biyografisi

Türkiye'de 1970'li yıllarda 'Benim Balonlarım Vardı' adlı şarkı ile ünlenen İbrahim Sesigüzel İbo adıyla tanındı.

İbrahim Sesigüzel, 4 Mayıs 1950 tarihinde Balıkesir’de doğmuştur. İstanbul'un Karaköy semtinde bulunan Avusturya Lisesinden mezun oldu. Ardından birçok farklı alanda eğitim alan İbrahim Sesigüzel, Almanya’da Mönchengladbach Yüksek Tekstil Okulunda Konfeksiyon mühendisliği ile ABD’de Massachusetts, Boston’da kurulmuş bağımsız müzik konservatuvarı Berkeley Müzik Okulunda Şan ve Müzik Teorisi bölümlerinde okudu. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri “Devletler Hukuku Politikası” üzerine, Norveç'te ise pedagoji eğitimi aldı. Bunlardan ayrı olarak futbol hakemliği üzerine kariyer yaptı.

Lisede okuduğu yıllarda müzik ile de uğraşan İbrahim Sesigüzel, İlk olarak İlhan Feyman orkestrasında sonra, Alaaddin Dal ve İstanbul Gelişim Orkestralarında solist olarak çalıştı. 1968-1969 yıllarında Cüneyt Algür önderliğinde kurulan, İbrahim Sesigüzel, Ender Koray, Bilgin Özbay, Recep Harman (solist) oluşan ve Kendilerine “Burç Altılısı” ismini veren grup daha sonra, gruba baterist Güngör Turgal’ın katılımıyla ismini “Kontlar” olarak değiştirirler. Daha sonra pedagoji eğitimi için gittiği Norveç’te solistliğe devam etti.

Türkiye'de 1970'li yıllarda 'Benim Balonlarım Vardı' adlı şarkı ile ünlenen İbrahim Sesigüzel İbo adıyla tanındı. Şarkının sözleri Özdemir Kaptan'a, besteleri Zeki Arıcan'a ve düzenlemeleri Onno Tunç'a aittir.

İbrahim Sesigüzel, katıldığı bir yarışma sonucu birinci gelerek 14 yıl boyunca Norveç televizyonu orkestrasında solist olarak görev yaptı. 1977 yılında bir ara Ajda Pekkan’ın da vokalistiliğini yaptı.

Altı yabancı dil bilen İbrahim Sesigüzel, 3 kez Türkiye Eurovision şarkı Yarışması finallerinde yarıştı. 1981 yılında "Nerde O Eski Tangolar” şarkısıyla 5. Oldu. 1986 yılında Nil Burak'la birlikte söylediği “Yaşa Yaşa” şarkısıyla 3. Oldu. 1992 yılında “Ölüm” şarkısıyla yarıştı 11. Oldu.

Üç kez evlenen İbrahim Sesigüzel, ilk ve ikinci evliliğinden birer kız çocuğu vardır.
Evlilikleri :
1. eşi: ?Evlendi. Boşandı. Aşkım (d.1972) adında bir kızı vardır.
2. eşi: 25 Şubat 1980 tarihinde Filiz Balyemez ile evlendi. Boşandı. Bir kızı vardır.
3 .eşi: Jale Sinar ile evlendi.

2000 yılından itibaren Balıkesir, Edremit'e bağlı Altınoluk'taki yazlığında yaşayan İbrahim Sesigüzel, 23 Ekim 2003 tarihinde rahatsızlandı ve önce Edremit Devlet Hastanesi'ne, oradan da tedavi için İstanbul'a götürüldü. 3 gün sonra kalp damar tıkanıklığı nedeniyle öldü, ölümünün ertesi günü Altınoluk'ta toprağa verildi.

İbrahim Sesigüzel, 26 Ekim 2003 tarihinde İstanbul’da 53 yaşında ölmüştür.

45’lik Plakları :
1977 - Benim Balonlarım Vardı / Şarkılar Ölmez
1978 - Kuklalardan Birisi / Sönmeyen Bir Şey Var
1979 - Sebebi Var / Dünyanın En Güzel Kızı

Albüm :
1992 - Terelelli Sevgilim (Kaset)


Kaynak:Biyografi.info

İbrahim Sesigüzel için yapılan aramalar

İbrahim Sesigüzel, İbrahim Sesigüzel biyografi, İbrahim Sesigüzel hayatı, İbrahim Sesigüzel özgeçmişi, İbrahim Sesigüzel hakkında, İbrahim Sesigüzel doğum yeri, İbrahim Sesigüzel fotoğraf, İbrahim Sesigüzel video, İbrahim Sesigüzel resim, İbrahim Sesigüzel kimdir?, İbrahim Sesigüzel kaç yaşında?, İbrahim Sesigüzel nereli, İbrahim Sesigüzel memleketi