FB TW PIN NWS
BioRank 1820

İbrahim Kalın

Doğum tarihi : 15.Eylül.1971
İbrahim Kalın kaç yaşında : 53
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
İbrahim Kalın doğum yeri : İstanbul

İbrahim Kalın Biyografisi

11 Aralık 2014 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü oldu.

İbrahim Kalın, 15 Eylül 1971 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Aslen Erzurumludur. Alanya lisesini bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden 1992 yılında mezun oldu.

İslam düşüncesi ve felsefe sahasında yüksek lisans yapmak için Malezya'daki İslam Üniversitesi'ne gitti. 1994 yılında yüksek lisansını bitirip “Mulla Sadra’da Hareket-i Cevheriyye Nazariyesi” başlıklı yüksek lisans tezini tamamlayarak Türkiye’ye döndü.

1996 yılında ABD'deki George Washington Üniversitesi'nde karşılaştırmalı beşeri bilimler ve felsefe alanında Mulla Sadra’nin bilgi teorisi ve anti-subjektivist bir epistemolojinin imkanı üzerine doktora yaptı. Amerika’daki öğrencilik yıllarında fotografçılıkla ilgilendi ve Washington DC’deki bir müzik grubunda bağlama çalıp ney üfledi.

Amerika'da College of the Holy Cross, Georgetown Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesinde İslam düşüncesi ve İslam-Batı ilişkileri üzerine dersler verdi. Felsefe, İslam düşüncesi ve uluslararası ilişkiler gibi alanlarda uzmanlaştı. İslam felsefesiyle ilgili İngilizce yayınlanmış makaleleri vardır. 1998 yılında 3 ay Fransa’da dil eğitimi gördu. Kanada, Fransa, İngiltere, İsviçre, Ürdün, İran, Pakistan, İsrail, Bosna, Makedonya ve Hırvatistan gibi ülkelere seyahat etti ve uluslararası konferanslarda tebliğler sundu. Türkiye’de Dergah ve Divan gibi dergilerde yazıları yayınlandı. 2007 yılında “İslam ve Batı” adı altında İslam felsefesi, İslam-Batı ilişkileri ve Türk dış politikası üzerine yayımlanmış kitabı İstanbul: İSAM Yayınları tarafından yayımlandı. Bu kitabı; Türkiye Yazarlar Birliği Fikir Ödülünü kazanmış ve Yunanca ve Arnavutçaya tercüme edilmiştir.

Japon araştırmacı ve yazar Toshihiko Izutsu’nun “İslam'da Varlık Düşüncesi” ve Şazeli tarikatının Darkaviyye kolunun kurucusu olan Mulay El-Arabi Ed-Darkavi’nin “Bir Mürşidin Mektupları” adlı kitaplarını Türkçe’ye çevirdi. İbrahim Kalın, aynı zamanda Sabah gazetesi köşe yazarlığı yaptı.

Akademik yayınlarının ve yorum yazılarının yanı sıra DİA İslam Ansiklopedisi, MacMillan Encyclopedia of Philosophy, Encyclopedia of Religion, Biographical Encyclopedia of Islamic Philosophy, Holy People of the World: A Cross-Cultural Encyclopedia, Oxford Encyclopedia of the Islamic World ve Oxford Islamic Studies Online gibi ansiklopedik eserlere katkılarda bulundu.

2005-2009 yılları arasında (SETA Vakfı) Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın kurucu başkanlığını yaptı. 2009 yılında Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı olmasıyla boşalan dış politikadan sorumlu Başbakan Başdanışmanlığına getirildi. 16 Nisan 2011 tarihinde Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliğine atandı. Kamu Diplomasisi Koordinatörü iken 2 Ağustos 2012 tarihinde Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevine getirildi.

11 Aralık 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü olarak atandı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Cumhurbaşkanı adına açıklama yapabileceği gibi, gerekli hallerde gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulunabilecek.

İbrahim Kalın, 1992 yılında Neriman Kalın ile evlendi. Rumeysa ve Dilruba adında iki kızı vardır.

İbrahim Kalın, 9 Kasım 2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan kararlara göre "Büyükelçi" unvanı ile Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına atandı.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) 13 yıl kesintisiz başkanlığını yürüten Hakan Fidan'ın 3 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde Dışişleri Bakanlığı görevine atanmasıyla boşalan Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) başkanlığına İbrahim Kalın atanmıştır.

Kitapları :
2017 - Sömürgecilik ve Eğitim (Derleyici: Gail P. Kelly - Philip G. Altbach - Çevirmen:İbrahim Kalın)
2016 - Ben, öteki ve ötesi
2015 - İslamofobi 21. Yüzyılda Çoğulculuk Sorunu
2015 - Varlık ve İdrak Molla Sadra'nın Bilgi Tasavvuru
2013 - Akıl ve Erdem Türkiye'nin Toplumsal Muhayyilesi
2011 - Enine Boyuna Türkiye
2007 - İslam ve Batı


Kaynak:Biyografi.info

İbrahim Kalın hakkında haberler

Tüm İbrahim Kalın haberleri

İbrahim Kalın kitapları

Tüm İbrahim Kalın kitapları

İbrahim Kalın için yapılan aramalar

İbrahim Kalın, İbrahim Kalın biyografi, İbrahim Kalın hayatı, İbrahim Kalın özgeçmişi, İbrahim Kalın hakkında, İbrahim Kalın doğum yeri, İbrahim Kalın fotoğraf, İbrahim Kalın video, İbrahim Kalın resim, İbrahim Kalın kimdir?, İbrahim Kalın kaç yaşında?, İbrahim Kalın nereli, İbrahim Kalın memleketi