FB TW PIN NWS
BioRank 7748

Hüseyin Aygün

Doğum tarihi : 20.Ekim.1970
Hüseyin Aygün kaç yaşında : 54
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Siyasetçi
Hüseyin Aygün doğum yeri : Tunceli

Hüseyin Aygün Biyografisi

Milletvekili

Hüseyin Aygün, 20 Ekim 1970 tarihinde Tunceli'de merkeze bağlı Erdoğdu Köyü'nde doğmuştur. Babasının adı Seyitali, annesinin adı Arzi'dir. Ankara Hukuk Fakültesi mezunu olup Tunceli merkezde ceza avukatlığı yapmıştır.

24. dönem TBMM Tunceli CHP milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi olan Hüseyin Aygün, Emine Aygün'le evli ve Taylan Özgür ve Deniz İdil adlı iki çocuğu vardır.

Hüseyin Aygün, bugüne kadar gözaltında kayıplar, 1994 yılında köylerin yakılması ve Dersimliler'in zorla göçü, işkence ve adil olmayan yargılamalar, Dersim 1938 Katliamı başta olmak üzere Dersim'e dair pek çok hukuki girişimde bulundu.

İyi düzeyde Zazaca bilen Hüseyin Aygün, aynı zamanda yazardır. Biri Zazaca olmak üzere 3 kitabı yayınlandı. "Eve Tarixê Ho Têri Amaene", "Dersim 1938 ve Zorunlu İskân" ve "0.0.1938 Resmiyet ve Hakikat".

Tunceli'den (Dersim'den) CHP adına seçimlere girmesi ve bugüne kadar yürüttüğü çalışmaları CHP çatısı altında özgürce sürdürmesi bizzat Kemal Kılıçdaroğlu tarafından önerildi. Başta Dersim Katliamı olmak üzere Dersim'in tüm sorunlarını Meclis'te dile getirmek ve daha önemlisi çözümler aramak için bu teklifi kabul etti. Ve 2011 yılında CHP'den Tunceli Milletvekili seçildi.

Hüseyin Aygün, 12 Ağustos 2012 tarihinde Tunceli’de yol kesen PKK'lı militanlar tarafından kaçırılmıştır.

Kaynak:Biyografi.info

Hüseyin Aygün kitapları

Tüm Hüseyin Aygün kitapları

Hüseyin Aygün için yapılan aramalar

Hüseyin Aygün, Hüseyin Aygün biyografi, Hüseyin Aygün hayatı, Hüseyin Aygün özgeçmişi, Hüseyin Aygün hakkında, Hüseyin Aygün doğum yeri, Hüseyin Aygün fotoğraf, Hüseyin Aygün video, Hüseyin Aygün resim, Hüseyin Aygün kimdir?, Hüseyin Aygün kaç yaşında?, Hüseyin Aygün nereli, Hüseyin Aygün memleketi