FB TW PIN NWS
BioRank 2699

Hüsamettin Özkan

Doğum tarihi : 20.Haziran.1950
Hüsamettin Özkan kaç yaşında : 74
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Siyasetçi
Hüsamettin Özkan doğum yeri : Develi,Kayseri

Hüsamettin Özkan Biyografisi

19,20 ve 21 inci dönem İstanbul Milletvekilliği yaptı.

Hüsamettin Özkan, 20 Haziran 1950 tarihinde Kayseri’nin Develi ilçesinde 7 kardeşin en küçüğü olarak doğmuştur. Çerkez kökenlidir. Ailesi İstanbul’a göçünce O’nun okul hayatı da bu kentte sürdü. Babası Yusuf Özkan, Unkapanı'nda kereste tüccarlığı yapmaya başladı. İlkokulu İstanbul Laleli Koca Ragıp Paşa okulunda, ortaokul ve liseyi İstanbul Aksaray Pertevniyal Lisesi'nde, yüksek öğrenimimi de İstanbul Galatasaray İktisadi Ticari İlimler Akademisi İşletmecilik Yüksek Okulu'nda tamamladı.

1968 yılında Akşam gazetesinin düzenlediği ‘‘1968 Altın Fener Dans Yarışması’’na Tülin Aktan adlı kız arkadaşıyla birlikte katıldılar. Altı numaralı çift olarak yarıştılar ve birinci oldular.

Okul bittikten sonra, dans arkadaşıyla arasının bozulmasının da etkisiyle, dansı bıraktı. Okul sonrası, Çiğdem ile evlendi ve müteahhit abisi Necdet Özkan'ın yanında iş hayatına atıldı. Uzun süre yap-satçılıkla uğraştı. Bir müteahhit olarak İstanbul'un çeşitli semtlerinde binalar yaptı. Askerliğini 1976 yılında İskenderun Deniz Er Eğitim Alayında kısa dönem Deniz Piyade Eri olarak yaptı.

Bayrampaşa belediye başkanı olan abisi Necdet Özkan'ın aracılığıyla Bülent Ecevit'le tanışarak, 1991'de DSP'den milletvekili seçildi. Kısa sürede Ecevit'in sağ kolu haline geldi. 1997 yılında da ANAP - DSP - DTP arasında kurulan 55. Koalisyon Hükümeti'nde Devlet Bakanlığı'na getirildi.

1999 erken genel seçimlerden sonra DSP ile MHP ve ANAP arasında kurulan 57. Hükümet'te tekrar devlet bakanlığına getirildi.

2002 yılında Bülent Ecevit ile sağlık durumu nedeniyle görüş ayrılığına düşünce DSP'den ve bakanlıktan istifa ederek, İsmail Cem ile beraber Yeni Türkiye Partisi'ni kurmuştur. YTP'nin 2002 genel seçimlerinde bir varlık gösterememesi üzerine bu partiden de istifa ederek, aktif siyaseti bırakmıştır.

Hüsamettin Özkan, Recep Önal ile birlikte "Türkiye Halk Bankası A.Ş. yöneticilerini korumak ve sorumluların yargılanmalarını önlemek kastıyla, yasalara aykırı uygulamalarda bulunarak bankanın zarara uğramasına sebep oldukları" iddiasıyla 15 Haziran 2004 tarihinde Yüce Divan'a sevk kararı TBMM tarafından alındı. Yüce Divan sıfatıyla görev yapan Anayasa Mahkemesi, her iki kişinin suçlama kararlarının ayrı ayrı alınması gereği nedeniyle kararı iade etti. Karar 26 Ekim 2004'de tekrarlandı ve onaylandı. Yüce Divan, 31 Mart 2007 tarihinde 5'e karşı 6 oyla "suç oluşmadığından" beraat ettirdi.

Kayserili olmasına rağmen Özkan'ın tek ve en büyük tutkusu "tekneler ve deniz". Vakit buldukça ailesi ve dostlarıyla birlikte teknesinde vakit geçiriyor. Özkan kimi zaman teknesinin bakımıyla bizzat kendisi ilgileniyor.

Hüsamettin Özkan, 1974 yılında Çiğdem Hanım ile evlendi. Özlem ve Didem adında 2 kız çocuğu vardır.

Hüsamettin Özkan’ın eşi Çiğdem Hanım, Kanuni Hacı Arif Bey’ torunu Betül Hanım'ın kızıdır.

Kaynak:Biyografi.info

Hüsamettin Özkan için yapılan aramalar

Hüsamettin Özkan, Hüsamettin Özkan biyografi, Hüsamettin Özkan hayatı, Hüsamettin Özkan özgeçmişi, Hüsamettin Özkan hakkında, Hüsamettin Özkan doğum yeri, Hüsamettin Özkan fotoğraf, Hüsamettin Özkan video, Hüsamettin Özkan resim, Hüsamettin Özkan kimdir?, Hüsamettin Özkan kaç yaşında?, Hüsamettin Özkan nereli, Hüsamettin Özkan memleketi