FB TW PIN NWS
BioRank 8312

Hüdai Budanur

Doğum tarihi : 10.Şubat.1936
Hüdai Budanur kaç yaşında : 88
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Basketbolcu
Hüdai Budanur doğum yeri : İstanbul

Hüdai Budanur Biyografisi

1957 yılında İstanbul Spor ve Sergi Sarayı'nda yapılan İstanbul Ligi maçında Beşiktaş, İstanbul Karagücü'nü 110-56 yenerken, Budanur, siyah-beyazlıların 110 sayısını da tek başına attı.

16 Mart 1957 tarihinde İstanbul Ligi adı altında düzenlenen basketbol organizasyonu kapsamında, İstanbul Spor ve Sergi Sarayı'nda yapılan maçta Beşiktaş, İstanbul Karagücü'nü 110-56 mağlup ederken, Beşiktaş adına atılan 110 sayıyı da Hüdai Budanur atmış ve tarihe geçmiştir.

Hüdai Budanur, 10 Şubat 1936 tarihinde İstanbul, Fatih’de doğmuştur. Bulgaristan kökenli olan babası Kapalıçarşı’da antikacı idi. Yedi sekiz yaşındayken babasını kaybeden Hüdai Budanur, dört kardeşin en küçükleri idi. Çocukluğu Fatih Camisi civarında geçti. İlkokul üçüncü sınıfa kadar evinin bitişiğindeki 62. İlkokulda okudu. 1945-46 ders yılında ilkokul dördüncü sınıfta imtihanı kazanarak Darüşşafaka’ya girdi. 1955 yılında Darüşşafaka’dan mezun oldu.

Hüdai Budanur, ortaokuldan itibaren futbol, voleybol, basketbol takımlarında oynadı. Daha lisede okurken kulüp takımında oynamaya başladı. Darüşşafaka takımında üç sezon basketbol oynadı. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi jeoloji bölümünde okudu. Ayrıca üniversitede masa tenisi şampiyonu oldu.

1957 yılında Beşiktaş basketbol takımına 2.000 lira transfer ücreti ve 500 lira maaş ile transfer oldu. Beşiktaş’ta üç sezon basketbol oynadı. Üniversite tahsilinden sonra 1961 Şubat’ında Ankara’da DSİ’ye girdi. İlk genel müdürü Süleyman Demirel’di.

Hüdai Budanur, DSİ takımında birkaç maç oynadı, orada gençleri yetiştirmek için basketbol okulu kurdu. Sonra askere gitti iki seneliğine. Piyade olarak Tuzla’da 6 ay eğitim aldıktan sonra Amasya’da yedek subay olarak askerliğini tamamladı. Çalışma hayatı hep Ankara’da geçen Hüdai Budanur, DSİ’den emekli oldu.

Hüdai Budanur, Jeoloji mühendisliği okurken tanıştıkları Gülseren hanım ile 1962 yılında evlendi. Pınar ve Petek adlarında 2 kızı vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Hüdai Budanur için yapılan aramalar

Hüdai Budanur, Hüdai Budanur biyografi, Hüdai Budanur hayatı, Hüdai Budanur özgeçmişi, Hüdai Budanur hakkında, Hüdai Budanur doğum yeri, Hüdai Budanur fotoğraf, Hüdai Budanur video, Hüdai Budanur resim, Hüdai Budanur kimdir?, Hüdai Budanur kaç yaşında?, Hüdai Budanur nereli, Hüdai Budanur memleketi