FB TW PIN NWS
BioRank 9191

Hermann Ebbinghaus

Doğum tarihi : 24.Ocak.1850 Ölüm tarihi : 26.Şubat.1909
Hermann Ebbinghaus kaç yaşında öldü : 59
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Filozof
Hermann Ebbinghaus doğum yeri : Barmen, Almanya
Ölüm yeri : Halle, Almanya

Hermann Ebbinghaus Biyografisi

Alman filozof.
Ebbinghaus, 1850'de Almanyanın Barmen kentinde doğdu. 17 yaşında felsefeye ilgisini geliştireceği Bonn üniversitesine girdi. 1870'te eğitimine istemeyerek ara verdi. Fransa - Prusya savaşında Prusya ordusuna kaydedilmişti. Bir yıl sonra eğitimine devam etti ve 1873'de diplomasını aldı.

Ebbinghaus, eğitimi sırasında bilinçdışı üstüne bir tez hazırladı. Gustav Fachner'in, deneysel yöntemi duyumlar ve algılarla ilgili çalışmalara uyarladığı öncü yapıtlarından etkilenip, aynı yöntemi bellek araştırmalarına uygulayarak, yüksek zihinsel süreçlerin deneysel çalışmalara konu olabileceğini gösteren ilk bilim adamı oldu.

Anlamın bellek üstündeki etkisinin önemsizliğini göstermek için telaffuz edebilen, ama gerçek bir sözcük olmayan ünsüz-ünlü-ünsüz üçlüsünden oluşan anlamsız heceler (zat, wob, fij) buldu. Kendisini denek olarak kullandığı dikkatli ve eksiksiz deneylerinin sonuçlarını Über das Gedachtnis (Bellek Üstüne 1885) adlı kitabında açıkladı.

"Unutma Eğrisi"ni bulup, öğrenilenlerin toplamının, öğrenme zamanıyla doğru orantılı olduğunu gösterdi. 1897'de ışığın ve renklerin algılanışıyla ilgili kuramını açıkladı ve zekâ ölçümüyle ilgili yeni bir yöntem tanıttı.

Hermann Ebbinghaus, 1909'da Halle şehrinde hayata gözlerini yumdu.

Kaynak:Biyografi.info

Hermann Ebbinghaus için yapılan aramalar

Hermann Ebbinghaus, Hermann Ebbinghaus biyografi, Hermann Ebbinghaus hayatı, Hermann Ebbinghaus özgeçmişi, Hermann Ebbinghaus hakkında, Hermann Ebbinghaus doğum yeri, Hermann Ebbinghaus fotoğraf, Hermann Ebbinghaus video, Hermann Ebbinghaus resim, Hermann Ebbinghaus kimdir?, Hermann Ebbinghaus kaç yaşında?, Hermann Ebbinghaus nereli, Hermann Ebbinghaus memleketi