FB TW PIN NWS
BioRank 8322

Henry Heimlich

Doğum tarihi : 03.Şubat.1920 Ölüm tarihi : 17.Aralık.2016
Henry Heimlich kaç yaşında öldü : 96
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Doktor
Henry Heimlich doğum yeri : Wilmington, Delaware, ABD
Ölüm yeri : The Christ Hospital, Cincinnati, Ohio, ABD

Henry Heimlich Biyografisi

Heimlich manevrası’nın mucididir.

Henry Heimlich, 3 Şubat 1920 tarihinde Wilmington, Delaware, ABD’de Mary Heimlich, Philip Heimlich çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tam ası Henry Yahuda Heimlich’dir. 1937 yılında New Rochelle Lisesi'nden mezun oldu. Cornell Üniversitesi, Weill Cornell Graduate School of Medical Sciences okullarında okudu doktor olarak mezun oldu.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, ABD Donanmasında görev yaptı. Trahom hastalığı için bir tedavi geliştirdi. Dr. Heimlich, hastanın midesinden yapılmış bir tüp kullanılarak hasar görmüş veya bozuk bir yemek borusunun yerini alan ters gastrik tüp operasyonu gerçekleştiren ilk Amerikalı cerrah oldu.

Göğüs Boşaltma Valfini icat etti ve yaralanma veya ameliyat sonucu göğüs travması sonrası akciğerlerin çökmesini önledi. Vietnam Savaşı sırasında ordu tarafından yaygın şekilde kullanılan cihaz, göğüste vurulan askerlere tarihte ilk kez hayatta kalma şansı verdi. 1962'de Heimlich, göğüs drenaj çarpıntı valfini icat etti (Heimlich valfi de denir).

Heimlich manevrası’nın mucididir. Heimlich, 1974 yılında, insanların solunum yolunun yemek ya da yabancı bir cisimle tıkanması sonucu boğulmalarını önlemek için bir teknik keşfetti. ABD’li doktor, kendi adının verildiği bu teknik sayesinde 100 binden fazla insanın hayatının kurtarıldığını belirtmişti.

Henry Heimlich, 1980 yılında ayaktan hastalar için “Mikro Trach” taşınabilir oksijen sistemi icat etti.

Henry Heimlich, Heimlich kariyeri boyunca 100'den fazla bilimsel makale yayınladı ve 250'den fazla tıp dersi sundu. 1961'de inme kurbanlarını tekrar yutmaları için öğreten teknikler geliştiren Disfagia Vakfı'nı kurdu. Ayrıca, Amerikan Karın Cerrahları Derneği tarafından sunulan 1981 Değerli Hizmet Ödülü gibi birçok ödülün sahibiydi; 1984 Albert Lasker Ödülü; Ve 1985 Amerikan Akademisi Başarı Ödülü.1992'de Dr. Heimlich, İsrail Haifa'daki Maimonides Araştırma Enstitüsünün 1992 Ulusal Ödülleri Akşam Yemeği'nde onur konuğu oldu. 1984'te Mühendislik ve Bilim Şeref Kürsüsü'ne ve 1993'te Fame International Güvenlik ve Sağlık Salonuna girdi.

Henry Heimlich, 4 Haziran 1951 tarihinde yazar Jane Murray Heimlich ile evlendi. Mary Heimlich, Philip Heimlich adında iki çocuğu vardır.

Henry Heimlich, 17 Aralık 2016 tarihinde The Christ Hospital, Cincinnati, Ohio, ABD’de 96 yaşında Kalp krizi neticesinde ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Henry Heimlich için yapılan aramalar

Henry Heimlich, Henry Heimlich biyografi, Henry Heimlich hayatı, Henry Heimlich özgeçmişi, Henry Heimlich hakkında, Henry Heimlich doğum yeri, Henry Heimlich fotoğraf, Henry Heimlich video, Henry Heimlich resim, Henry Heimlich kimdir?, Henry Heimlich kaç yaşında?, Henry Heimlich nereli, Henry Heimlich memleketi