FB TW PIN NWS
BioRank 584

Helena Paparizou

Doğum tarihi : 31.Ocak.1982
Helena Paparizou kaç yaşında : 42
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Helena Paparizou doğum yeri : Göteborg, İsveç

Helena Paparizou Biyografisi

Kasım 2016 ayından itibaren Acun Ilıcalı'nın yeni projesi, Yunanistan televizyonlarından Skai TV'de yayınlanan 'O Ses Yunanistan' ses yarışmasında jüri üyeliği yapacaktır.

Yunanlı bir ailenin kızı olan Helena Paparizou, 31 Ocak 1982'de İsveç'in Göteborg şehrinde doğdu ve büyüdü. Babasının adı Georgios Paparizu, annesinin adı Efrosyni Paparizu’dur. Rita Paparizu ve Dinos Paparizu adlarında kardeşi vardır.

Helena'nın sanatsal yetenekleri ve başarılı olma hırsı kendini henüz çocukluk yaşlarında gösterdi. Çok geçmeden dans edip şarkı söylemeye başladı. Yetenek sahibi olduğu sanatsal alandaki eğitimlerini sürdürme kararı alan Helena, okul yıllarında çalışmalarına devam etti.

Helena ve Nikos Panagiotidis

Hayatındaki dönüm noktası "Antique" idi. Henüz 17 yaşındayken çocukluk arkadaşı Nikos Panagiotidis ile kurduğu Antique adlı grupla çalışmalarını yoğunlaştırdı. Grup kuruldukdan hemen sonra ilk sözleşmelerini, gene kendileri gibi yeni kurulmuş olan İsveç'li plak şirketi Bonnier ile imzaladılar.

İlk single'ları "Opa Opa" ile 1999 yılında müzik piyasalarına "Merhaba" dediler. "Opa Opa", kısa sürede hit oldu ve müzik listelerindede 1. sıraya kadar tırmandı. Takvimler 2001' i gösterdiğinde kısa sürede yakaladıkları bu başarı onlara Yunan kültürünü Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil etme şansını tanıdı. Danimarka'nın Kopenhag kentinde düzenlenen 2001 Eurovision Şarkı Yarışması'na "I Would Die For You" adlı şarkı

ile katıldılar ve yarışmadan üçüncülük ile ayrıldılar. Bu başarı, tarihinde yarışmada hiç birincilik görememiş olan Yunanistan'ın en büyük başarılarından biri idi.

Yarışmadaki başarılarının ardından albümler hazırladılar ve Avrupa turnesine çıktılar. Yunanistan başta olmak üzere birçok ülkenin ünlü sanatçılarıyla ortak projelere imza attılar.

 
2001 Eurovision Şarkı Yarışması'nda "Antique" Grubu Yunanistan'ı temsil ediyor.

2003 yılına gelindiğinde Helena bir kez daha hayatını etkileyecek önemli bir karar aldı. Müzik yaşantısına yalnız devam edecekti. Birçok başarıya imza atan grubun macerası Helena'nın bu kararıyla 2003 yılında son bulmuş oldu.

Helena Paparizou, solo kariyeri başladıktan kısa süre sonra dünya devi Sony Music ile ilk sözleşmesini imzaladı. Aralık 2003'de solo artist olarak çıkardığı ilk albüm olan "Anapandeetes Klisis" ("Cevapsız Çağrılar") adlı single müzik marketlerde yerini almıştı. Şarkı, ünlü sanatçı ve söz yazarı Christos Dantis tarafından Helena için özel olarak hazırlanmıştı. Büyük ilgi gören çalışma, müzik listelerinde zirvede yer alarak "Altın Albüm" statüsüne ulaştığında, sonuç kimse için sürpriz olmamıştı.

2004 baharında ilk albümünü tanıttı: "Protereotita" ("Öncelikler"). Helena gene hit şarkılarla hayranlarının karşısındaydı. "Antithesis", "Anamnisies", "Katse Kala" ve "Stin kardia mou mono thlipsi" en çok ilgi gören parçalardı. Albümün başarısı onu daha da yukarılara taşımıştı. 2004-2005 kış sezonu'nda Sakis Rouvas ve Giorgos Mazonakis ile birlikte Fever gece klübü'nde sahne almaya başladı.

Yunanistan'daki başarıları ve populeritesine birde çalışkanlığı eklenince ülkesi o'na bir kez daha şans veriyordu. Ukrayna'nın Kiev şehrinde yapılacak olan 2005 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Yunanistanı birkez daha Helena temsil edecekti.

2005 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Helena Paparizou Yunanistan'ı temsil ediyor.

Başarıyı yakalamak için çalışan Helena, şarkılarının İngilizce versiyonlarını içeren yeni bir albüm çıkardı: "Euro Edition". 10 şarkılık albüm'ün ilk şarkısı olan "My Number One" ("Benim Bir Numaram") ile 21 Mayıs 2005 gecesi yapılan yarışmada büyük başarı yakaladı ve 230 puanla birinci oldu ve Yunanistan'a yarışma tarihindeki ilk birinciliğini kazandırdı.

Elena Paparizu, Haziran 2015 ayında Andreas Kapsalis ile İsveç'te evlendi.

Kasım 2016 ayından itibaren Acun Ilıcalı'nın yeni projesi, Yunanistan televizyonlarından Skai TV'de yayınlanan 'O Ses Yunanistan' ses yarışmasında Helena Paparizou, Sakis Ruvas, Kostis Maraveyas ve Panos Mouzourakis birlikte jüri üyeliği yapacaktır. Sunuculuğunu ise Elena Tsagkrinou yapacaktır.

Albümleri :
2004 - Protereotita
2005 - My Number One
2006 - Iparhi Logos
2006 - Aşk Oyunu
2008 - Vrisko Logo Na Zo
2010 - Apo T 'Oneiro
2013 - Ti Ora Tha Vgoume?
2014 - Bir Hayat


Kaynak:Biyografi.info

Helena Paparizou videoları

Tüm Helena Paparizou videoları

Helena Paparizou için yapılan aramalar

Helena Paparizou, Helena Paparizou biyografi, Helena Paparizou hayatı, Helena Paparizou özgeçmişi, Helena Paparizou hakkında, Helena Paparizou doğum yeri, Helena Paparizou fotoğraf, Helena Paparizou video, Helena Paparizou resim, Helena Paparizou kimdir?, Helena Paparizou kaç yaşında?, Helena Paparizou nereli, Helena Paparizou memleketi