FB TW PIN NWS
BioRank 2019

Haydar Dümen

Doğum tarihi : 15.Haziran.1930 Ölüm tarihi : 10.Şubat.2022
Haydar Dümen kaç yaşında öldü : 92
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Haydar Dümen doğum yeri : İkisaray köyü, Uşak
Ölüm yeri : İstanbul

Haydar Dümen Biyografisi

Psikiyatrist ve seksoloji uzmanı.

Haydar Dümen, 15 Haziran 1930 tarihinde Uşak’da İki saray köyünde doğmuştur. Yaşadığı köyde ilkokul olmadığı için başka köyde bir ailenin yanında kalarak okudu. Ortaokul ve lise 2. sınıf bitene kadar Uşak’ta okudu. Lise son sınıfı fen şubesi olduğu için Afyon’da okudu.

1948 yılında mezun olduğu liseden sonra kazandığı, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde okumak için İstanbul’a gitmiş ve 1955 yılında mezun olmuştur. 1958 yılında da nöropsikiyatri uzmanı olarak nöroloji ve psikiyatri dallarında uzmanlık diplomasını aldı. 25 yıl devlet hastanelerinde çalıştıktan sonra 1980 yılında emekli oldu.

1965 yılında Taksim İlkyardım şimdiki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 1980 yılına kadar şef olarak çalıştı. O tarihte Cumhuriyet Gazetesi’nde “Akıl Hastalarının Teşhiri Doğru Değildir” makalesinden dolayı Samsun’a sürgün olarak tayin edildi. Aynı gün isteyerek emeklilik dilekçesini verdi.

Daha sonra araştırma ve yazın hayatına giren Haydar Dümen, özellikle cinsellik üzerine yazdığı kitaplarla dikkatleri üzerine topladı. Özellikle medyada cinsel problemler üzerine konuşmalar ve röportajlar yaptı.

Haydar Dümen, Güzin Abla gibi dert dinleyen gazete köşe yazarlığı yaptı. Özellikle cinsel yaşam konusundaki problemleri değişik bir mizah anlayışı ile kaleme alarak cevapladığından geniş bir okuyucu kitlesine sahiptir. 2004 yılından itibaren Posta gazetesinde, 'Haydar Dümen best of' adlı köşesinde okur mektuplarını yanıtladı.

Haydar Dümen, 23 kitap yazmıştır. Tam bir karga tutkunudur. Halen evinde 6 tane özgürce uçan karga vardır.

Haydar Dümen, 1954 yılında Emine Refahat Toksöz ile evlendi. Bu evlilikten Ali Alp Dümen ve Gaye Dümen isminde iki çocuğu oldu. Sonrasında Haydar Dümen, Melike Karakurt ile evlendi ve Emek Dümen isminde bir erkek çocuğu daha oldu.

Haydar Dümen'in 1954 yılında evlendiği ilk eşiyle boşanma davası 35 yıl sürmüş. Ayrı yaşayan çiftler için getirilen yasa değişikliği sayesinde ancak 1990 yılında boşanabilmiş.

Haydar Dümen, 1992 yılından beri kendisinden 32 yaş genç Gül Dümen ile evlidir. Bu evliliğinden çocuğu yok.

31 Ocak 2022 tarihinden beri İstanbul'da Beykent Üniversitesi Hastanesi'nde kovid-19 tedavisi gören Haydar Dümen, 10 Şubat 2022 tarihinde koronavirüse bağlı kalp durması sonucu 91 yaşında hayatını kaybetti.

Kitapları :
- Best of Haydar Dümen- 2010: Gülerek Öğrenelim
- Soğumayan Ölüler
- Nazik Adında Bir Kadın
- Sağlık Ve Beslenme
- Ölmüş Bir Hasta İle Söyleşi Ya Da Hekimler Üstüne
- Otuz Günde Oldu Bitti
- Cinsel Yaşam–1
- Cinsel Yaşam–2
- Cinsel Kültür
- Cinsel Sorunlarınız
- Cinsel Dünyamız
- Evlilik
- Gebelikten Korunma
- Soğumayan Ölüler
- Ölmüş Bir Hasta İle Söyleşi Ya Da Hekimler Üstüne
- Otuz Günde Oldu Bitti (Sexodrama)
- Gözlerinin Karası
- Merhaba Yurttaş
- Anahtar Kilide Uymadı(Tiyatro Oyunu)
- Cennet Şeytana Kaldı(Tiyatro Oyunu)
- Üç Ressam
- Sağlık Ve Yaşam
- Çocuğun Cinsel Eğitimi
- Evet


Kaynak:Biyografi.info

Haydar Dümen kitapları

Tüm Haydar Dümen kitapları

Haydar Dümen için yapılan aramalar

Haydar Dümen, Haydar Dümen biyografi, Haydar Dümen hayatı, Haydar Dümen özgeçmişi, Haydar Dümen hakkında, Haydar Dümen doğum yeri, Haydar Dümen fotoğraf, Haydar Dümen video, Haydar Dümen resim, Haydar Dümen kimdir?, Haydar Dümen kaç yaşında?, Haydar Dümen nereli, Haydar Dümen memleketi