FB TW PIN NWS
BioRank 7805

Güzin Abla

Doğum tarihi : ??.??.1922 Ölüm tarihi : 16.Temmuz.2006
Güzin Abla kaç yaşında öldü : 84
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Gazeteci, Yazar
Güzin Abla doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Güzin Abla Biyografisi

Gazetelerde yazdığı “Güzin Abla” isimli köşesi ile ünlü olmuş köşe yazarı.

Güzin Sayar, tam adıyla Fatma Güzin Sayar 1922’de İstanbul’da doğmuştur. Kökeni Reşat Nuri Güntekin ve Refik Halit Karay’a uzanan, köklü bir ailenin kızıdır. Babasını çok genç yaşta kaybetti. Annesinin adı Mediha Sayar.

Güzin Sayar, Harbiye Orduevi’nin karşısındaki evlerinden, Notre Dame De Sion Fransız Kız Lisesi’ne gidip gelirken, genç bir subaya aşık oldu. Annesinin muhalefetine rağmen, 1938 de 16 yaşında o subayla evlendi. Feyza Algan adında bir kızı olduktan sonra ve 1947 kızları 3 yaşına gelince boşandılar.

Gazeteciliğe ilk olarak 1952 yılında annesinin muhasebe müdürü olarak çalıştığı Yeni İstanbul Gazetesi'nde tercüme yazılar yazarak başladı. 1960’lı yıllarda Son Havadis gazetesinde, “Sorun söyleyelim” adıyla köşe ile insanların sorunlarına eğilmeye yönelik yazılara başladı. Sonraki yıllarda, Akşam, Hür Vatan gibi gazetelerde “Derim ki” adlı köşede yazmaya başladı. 1971 yılında Saklambaç gazetesindeki “Feride” adlı dertleşme köşesinin adını “Güzin Abla Dertlerinizle Başbaşa” olarak değiştirdi. Ve “Güzin Abla" köşesi böyle doğmuş oldu.

Havadis, İstanbul Ekspres, Ekspres, Haber, Günaydın ve Hürriyet gazetelerinde de çalıştı.

Güzin abla” olağanüstü güzel ve kültürlü bir kadın olduğu halde, ilginçtir; iki eşi tarafından da aldatılıp, terk edilmiş bir kadındı. Evliliğe noktayı koydu. Üstelik o sırada 35 yaşındaydı. Kendini kızına ve mesleğine adadı. Bir bakıma bir ekol olarak yarattığı “Güzin Abla” kavramı bu başarısız iki evliliğin sonucudur, denebilir. Güzin abla olarak hemcinslerinin, bitmek tükenmek bilmeyen dert ve sorunlarına eğilirken, bir anlamda kendi yaşadığı tecrübeleri onlarla paylaşmak istemiş olabilir.

1998 yılında sağlık sorunları nedeniyle Güzin Abla köşesini, kızı Feyza Algan'a bıraktı.

Yazarın “Siyaset Çarkı” ve “Ihlamurlar Altında” adlı iki kitabı da bulunuyor.

16 Temmuz 2006 günü 84 yaşında vefat etti.

Güzin Sayar'ın evlilikleri :
1.evliliği: 1938 de 16 yaşında iken bir subay ile evlenmiş. 1947 de boşandılar. 1944 yılında doğan Feyza Algan adında bir kızı var.
2.evliliği: mimar Tayfur Şehbal ile 1952 de evlendi ve 5 yıl sonra 1957 boşandılar.

Kaynak:Biyografi.info

Güzin Abla için yapılan aramalar

Güzin Abla, Güzin Abla biyografi, Güzin Abla hayatı, Güzin Abla özgeçmişi, Güzin Abla hakkında, Güzin Abla doğum yeri, Güzin Abla fotoğraf, Güzin Abla video, Güzin Abla resim, Güzin Abla kimdir?, Güzin Abla kaç yaşında?, Güzin Abla nereli, Güzin Abla memleketi