FB TW PIN NWS
BioRank 5153

Hasan Polatkan

Doğum tarihi : ??.??.1915 Ölüm tarihi : 16.Eylül.1961
Hasan Polatkan kaç yaşında öldü : 46
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Siyasetçi
Hasan Polatkan doğum yeri : Eskişehir
Ölüm yeri : Yassıada, İstanbul

Hasan Polatkan Biyografisi

1950-60 arasında Adnan Menderes hükümetlerinde çalışma ve maliye bakanı olarak görev yaptı. 1960 İhtilâli sonrasında, 16 Eylül 1961’de Yassıada da asılarak îdâm edildi.

Hasan Polatkan, 1915 yılında Eskişehir’de doğmuştur. Kırım Tatarı kökenlidir. Babası, küçük bir bakkal dükkânını çalıştıran Abdulbahri Bey, annesi Gülsüm Hanım’dır. İlkokul, ortaokul ve liseyi Eskişehir’de bitirdikten sonra 1933 yılında üniversiteyi okumak için Ankara’ya geldi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde okudu, 1936 yılında mezun oldu.

Üniversiteden mezun olunca T.C. Ziraat Bankası'na müfettiş yardımcısı olarak işe başladı ve 3 yıl sonra da müfettiş oldu.

21 Temmuz 1946 tarihinde Eskişehir’den Demokrat Parti milletvekili adayı oldu ve 8. dönem milletvekili seçildi. 14 Mayıs 1950 tarihinde yine Eskişehir’den Demokrat Parti adına 9. dönem milletvekili oldu. Ardından 22 Mayıs 1950 tarihinde Başbakan Adnan Menderes'in kurduğu 19. Hükümette çalışma bakanı olarak görevlendirildi. 14 Aralık 1950 tarihinde Maliye bakanı oldu. Daha sonra kurulan dört Adnan Menderes hükümetinde de Maliye bakanı görevine devam etti.

1954 yılında Eskişehir’den 10. dönem milletvekili, 1957 yılında Eskişehir’den 11 dönem milletvekili seçildi.

Maliye bakanı olan Hasan Polatkan’ın uyguladığı mali politikalar neticesinde sürekli ve yüksek enflasyona sebep oldu. Hızlı büyüme hedefi ön planda olduğundan denk bütçe gözardı edilerek yatırımlar ertelenmedi. Giderek artan bütçe açıklarının önce dış kaynaklarla karşılanması hedeflendi. Ancak gelişmeler istenilen yönde olmayınca iç kaynaklara dönüldü. 1955 yılından itibaren para arzı hızla arttı. Enflasyonu körükleyen bu uygulamalar sabit ve dar gelirlilerin, asker ve sivil bürokratların tepkisine yol açtı.

26 Mayıs 1960 tarihinde Eskişehir’de Başbakan Adnan Menderes ile birlikte Eskişehir Şeker Fabrikasının açılışını yaptı. 27 Mayıs 1960 tarihinde Kütahya'dayken Adnan Menderes ile birlikte tutuklandı. Yassıada'ya hapsedildi.

27 Mayıs 1960 Darbesi ile diğer hükümet üyeleri ve DP yöneticileriyle birlikte tutuklanarak, yeni oluşturulan "Yüksek Adalet Divanı" tarafından Yassıada’da yargılandı. Bu mahkeme 15 sanıkla birlikte Hasan Polatkan'ı da idam cezasına çarptırdı. Celal Bayar ile birlikte 12 kişinin idam cezası müebbete çevrildi. Hasan Polatkan’ın cezası, Adnan Menderes ve Fatin Rüştü Zorlu ile birlikte, askeri müdahaleyi gerçekleştiren Millî Birlik Komitesi tarafından 15 Eylül 1961 tarihinde onaylandı. 16 Eylül 1961 tarihinde idam edilerek hayatına son verildi.

Hasan Polatkan, 1949 yılında Mutahhara Polatkan ile evlendi. Sema ve Nilgün adlarında iki kızı vardır. Büyük kızı Sema psikolojik baskılara dayanamayıp hastalandı ve hayatını kaybetti.

Hasan Polatkan ve diğerleri için, Yassıada da bulunan mezarlarının uygun bir yere nakledilmesi için 1987 yılında bir yasa çıkarıldı. Hasan Polatkan, Adnan Menderes ve Fatin Rüştü Zorlu’nun mezarları 17 Eylül 1990 tarihinde İstanbul'da Topkapı'da yaptırılan anıtmezara nakledildi. 1990'da çıkarılan bir yasa ile de, hüküm giymiş tüm Demokrat Parti'lilerle birlikte itibarı iade edildi.

Kaynak:Biyografi.info

Hasan Polatkan için yapılan aramalar

Hasan Polatkan, Hasan Polatkan biyografi, Hasan Polatkan hayatı, Hasan Polatkan özgeçmişi, Hasan Polatkan hakkında, Hasan Polatkan doğum yeri, Hasan Polatkan fotoğraf, Hasan Polatkan video, Hasan Polatkan resim, Hasan Polatkan kimdir?, Hasan Polatkan kaç yaşında?, Hasan Polatkan nereli, Hasan Polatkan memleketi