FB TW PIN NWS
BioRank 8662

Hasan Basri Güzeloğlu

Doğum tarihi : 22.Eylül.1964
Hasan Basri Güzeloğlu kaç yaşında : 60
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Bürokrat
Hasan Basri Güzeloğlu doğum yeri : Ankara

Hasan Basri Güzeloğlu Biyografisi

Diyarbakır Valisi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı

Hasan Basri Güzeloğlu, 22 Eylül 1964 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Babası eski kaymakamlardan Kadir Güzeloğlu’dur. Babasının görevleri neticesinde İlk, orta ve lise eğitimini yurdumuzun değişik yörelerinde tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 4 Temmuz 1985 tarihinde birincilikle mezun oldu.

Hasan Basri Güzeloğlu, 1985 yılında açılan İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı sınavını da birincilikle kazanarak Mülki İdare Amirliği mesleğine girdi. Şanlıurfa-Siverek ve Kütahya-Simav İlçeleri Kaymakam Vekilliği yaptı. 1987 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından 1 yıllık süre için İngiltere'ye mesleki inceleme ve staj programı için gönderildi.

Hasan Basri Güzeloğlu, 1989 yılı Haziran ayında İçişleri Bakanlığında 74. Dönem Kaymakamlık Kursunu ikincilikle bitirerek yaptığı tercihi ile Kahramanmaraş İli Türkoğlu İlçesine Kaymakam olarak atanmıştır. Sonra sırası ile Elazığ İli Baskil İlçesi, Bitlis İli Güroymak İlçesi, Niğde İli Ulukışla İlçelerinde Kaymakam olarak görev yapmıştır. 10 Eylül 1997 tarihinde İzmir İli Menderes İlçesi Kaymakamlığı görevine atanmıştır.

Hasan Basri Güzeloğlu, 1 Şubat 2003 tarihinde Gümüşhane Valiliği'ne, 25 Ağustos 2004 tarihinde Karaman Valiliği'ne, 4 Nisan 2006 tarihinde Samsun Valiliği'ne, 11 Mayıs 2010 tarihinde Mersin Valiliği'ne, 15 Eylül 2014 tarihinde Kocaeli Valiliğine, atandıktan sonra 21 Haziran 2017 tarihinde Diyarbakır Valiliğine atanmıştır.

Hasan Basri Güzeloğlu, Bakanlık ve Valilik düzeyinde çok sayıda Takdir ve Teşekkür belgelerinin yanı sıra çalıştığı il ve ilçelerin ”Fahri Hemşerilik” beratları; bölge, il ve ilçe sivil toplum kuruluşlarından alınmış özel ödül ve başarı belgelerine sahiptir.

Hasan Basri Güzeloğlu, Türk İdareciler Derneği ve İçişleri Bakanlığı tarafından birlikte yapılan seçim sonucu 1996 yılı 'Türkiye'de Yılın İdarecisi Hizmet Ödülü'nü almıştır. Hasan Basri Güzeloğlu, ayrıca 2002 yılında Türk İdareciler Derneği tarafından verilen '2002 Yılı İzmir'de Yılın İdarecisi Hizmet Ödülü'nü de almıştır.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, ulusal düzeyde yayımlanan birçok basın organı ve dergi tarafından 'Yılın Valisi' ödüllerini ve 2003 yılı Anadolu Gazeteciler Birliği GAP Oskarı ödül töreninde yılın 'En Başarılı Valisi' ödüllerini kazanmıştır.

Hasan Basri Güzeloğlu, Ayşe Güzeloğlu ile evlidir ve iki çocuğu vardır.

Yayımlanmamış bir adet Sosyolojik Araştırması olan Hasan Basri Güzeloğlu, İngilizce bilmektedir.

21 Haziran 2017 tarihinde Diyarbakır Valiliğine atanan Hasan Basri Güzeloğlu, 19.08.2019 tarihli ve 5393 Sayılı Belediye Kanunun 45/2 ve 47. Maddeleri uyarınca Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP’den % 62,93 oy oranı ile 490 bin 507 oy alarak Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Selçuk Mızraklı, 19 Ağustos 2019 tarihinde ise İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alınmıştı.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bu durumun adli ve idari soruşturmalar ile tespit edilmesi sonucu; Bakanlığımızca terör örgütleri ile iltisak-irtibatı olan, terör örgütlerine destek verdikleri yönünde tespit ve deliller bulunan belediye başkanları Anayasanın 127 nci maddesi ve 5393 sayılı Belediye Kanununun 47 nci maddesine istinaden görevden uzaklaştırılmış, yerlerine Belediye Kanununun 45 inci maddesi uyarınca belediye başkan vekilleri görevlendirilmiştir." denildi.

Kaynak:Biyografi.info

Hasan Basri Güzeloğlu için yapılan aramalar

Hasan Basri Güzeloğlu, Hasan Basri Güzeloğlu biyografi, Hasan Basri Güzeloğlu hayatı, Hasan Basri Güzeloğlu özgeçmişi, Hasan Basri Güzeloğlu hakkında, Hasan Basri Güzeloğlu doğum yeri, Hasan Basri Güzeloğlu fotoğraf, Hasan Basri Güzeloğlu video, Hasan Basri Güzeloğlu resim, Hasan Basri Güzeloğlu kimdir?, Hasan Basri Güzeloğlu kaç yaşında?, Hasan Basri Güzeloğlu nereli, Hasan Basri Güzeloğlu memleketi