FB TW PIN NWS
BioRank 9329

Hans van Manen

Doğum tarihi : 07.Kasım.1932
Hans van Manen kaç yaşında : 92
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek :
Hans van Manen doğum yeri : Amstelveen, Hollanda

Hans van Manen Biyografisi

Bale Sanatçısı, balet, koreograf ve fotoğrafçı

Hans van Manen, 7 Kasım 1932 tarihinde Amstelveen, Hollanda’da doğmuştur. Tam adı Hans Arthur Gerard van Manen’dır.

Hans van Manen, pek çok bale eseri yazdı. 1973'ten 1985'e kadar Hollanda Ulusal Bale'sinde görev yaptı. Çok sayıda ulusal ve uluslararası ödüle sahip olan van Manen, birçok ödülü de politik nedenlerle reddetti.

2016 yılında Türkiye Devlet Opera ve Balesi tarafından verilecek olan 'Yüzyılın Koreografı' ödülünü, Türkiye'deki basın özgürlüğü ve insan hakları alanlarındaki olumsuz gelişmeleri gerekçe göstererek almayacağını söyledi. Van Manen, "Türkiye'de gazeteler susturulup, gazeteciler hapse girdiği sürece bu ödülü kabul edemem" dedi.

Hans van Manen daha önce de politik nedenlerden ötürü bazı ödülleri reddetmişti. Sanatçı, aşırı sağcı lider Jorge Haider'i protesto etmek için Avusturya tarafından verilen ‘Devlet Büyük Ödülü'nü geri çevirmişti. Aynı sanatçı 1968 yılında da askeri cuntaya tepki olarak Yunanistan tarafından verilen bir ödülü, diktatör Oliveira Salazar'a tepki olarak da Portekiz ‘Devlet Ödülü'nü almayı reddetmişti. Hollandalı van Manen, bazı ödülleri neden reddettiğiniyse şöyle açıkladı:

“Sanat ve politikanın birbirinden ayrı görülmesi mümkün değil. Hiç kimsenin sırtımı sıvazlamasına gereksinim duymuyorum”

Ödülleri :
2007 - Commander of the Order of the Netherlands Lion
2005 - Prix Benois de la Danse
2000 - Erasmus Ödülü
1993 - Deutscher Tanzpreis
1992 - Officer of the Order of Orange-Nassau


Kaynak:Biyografi.info

Hans van Manen için yapılan aramalar

Hans van Manen, Hans van Manen biyografi, Hans van Manen hayatı, Hans van Manen özgeçmişi, Hans van Manen hakkında, Hans van Manen doğum yeri, Hans van Manen fotoğraf, Hans van Manen video, Hans van Manen resim, Hans van Manen kimdir?, Hans van Manen kaç yaşında?, Hans van Manen nereli, Hans van Manen memleketi