FB TW PIN NWS
BioRank 4152

Hanefi Avcı

Doğum tarihi : ??.??.1956
Hanefi Avcı kaç yaşında : 68
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
Hanefi Avcı doğum yeri : Karabıyıklı, Pazarcık, Kahramanmaraş

Hanefi Avcı Biyografisi

Eskişehir Emniyet Müdürü ve Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı görevlerinde bulunmuş olan Türk bürokrat. Avcı’nın 2010 yılının ağustos ayında piyasaya çıkarttığı Haliç’te Yaşayan Simınlar; Dün Devlet Bugün Cemaat adlı kitabı, son yılların en fazla ilgi çeken politik eserlerinden birisi oldu.
Hanefi Avcı, 1956 yılında, Karabıyıklı, Pazarcık, Kahramanmaraş’da dünyaya geldi. Ortaokulu Gaziantep’de bulunan Karşıyaka Okulu’nda okuyan Avcı, lise öğrenimi için ise Ankara’da bulunan Polis Koleji’ni tercih etti.

Polis Koleji’nin ardından Emniyet Teşkilatı için yönetici yetiştiren Polis Akademisi’nden mezun olan Avcı, ayrıca Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimiş de aldı.

1976 yılında Mersin’e bağlı Mut ilçesinde Emniyet Komseri olarak göreve başlayan Avcı, daha İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü görevine getirildi.

2003 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'na getirilen Avcı; 2005 yılında geçici olarak, 2006 yılında ise asaleten Edirne İl Emniyet Müdürü oldu 18 Haziran 2009 tarihinde Eskişehir İl Emniyet Müdürü olarak atanan Avcı, 2010 yılının Ağustos ayında, kendi isteği üzerine görevinden ayrıldı ve merkeze alındı.

Hanefi Avcı, Fethullah Gülen cematinin emniyet ve yargı başta olmak üzere pek çok devlet kurumu içerisinde yapılanmasını anlattığı kitabı Haliç’te Yaşayan Simonlar; Dün Devlet Bugün Cemaat ile ülkenin gündemine bomba gibi düştü. Angora yayınlarından çıkan kitap daha piyasaya çıktığı gün yok satarken, İçişleri Bakanlığı’da kitapla ilgili soruşturma başlattı. Kitabın ana başlıkları arasında Danıştay Olayı, Ergenekon Soruşturması, Deniz Baykal’ın olaylı kasedi, Erzincan Olayı ve Cemmat Operasyonları gibi ülke gündeminin son yıllarını etkileyen en önemli konular yer alıyor.

2006 yılında TASAM’ın Stratejik Vizyon Sahibi Bürokrat Ödülü’nü kazanmış olan Avcı, Emniyet’te teknik-elektronik istihbaratın kurucusu olarak tanınmaktadır.

Hanefi Avcı, Devrimci Karargâh örgütüne yardım etmek suçlamasıyla 28 Eylül 2010 tarihinde tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne kondu. 19 Temmuz 2013'te İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Devrimci Karargâh davasında 15 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali tespit etmesi neticesinde 20 Haziran 2014 tarihinde tahliye edildi.

Kitapları:
2010 - Haliç'te Yaşayan Simonlar: Dün Devlet Bugün Cemaat
2015 - Cemaat'in İflası, Hoca'nın Ayağının Kaydığı Yer


Kaynak:Biyografi.info

Hanefi Avcı kitapları

Tüm Hanefi Avcı kitapları

Hanefi Avcı için yapılan aramalar

Hanefi Avcı, Hanefi Avcı biyografi, Hanefi Avcı hayatı, Hanefi Avcı özgeçmişi, Hanefi Avcı hakkında, Hanefi Avcı doğum yeri, Hanefi Avcı fotoğraf, Hanefi Avcı video, Hanefi Avcı resim, Hanefi Avcı kimdir?, Hanefi Avcı kaç yaşında?, Hanefi Avcı nereli, Hanefi Avcı memleketi