FB TW PIN NWS
BioRank 2869

Hakan Aksay

Doğum tarihi : ??.??.1961
Hakan Aksay kaç yaşında : 63
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Gazeteci
Hakan Aksay doğum yeri : Adana

Hakan Aksay Biyografisi

Hakan Aksay, 1961 yılında Adana’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde başlayan yüksek öğrenimini Rusya’ya giderek tamamladı. Moldova’da Kişinev Üniversitesi Hazırlık Fakültesi’ni bitirdikten sonra Leningrad Üniversitesi’ne girdi. 1987 yılında Leningrad Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi’ni “kızıl diploma” ile ve Rusça öğretmenliği sertifikasıyla bitirdi.
Hakan Aksay, 1981 yılında üyesi olduğu Türkiye Komünist Partisi (TKP) aracılığıyla SSCB’ye gitti. Üniversiteden 1987 yılında mezun olduktan sonra 1,5 yıl Doğu Almanya’daki Merkez Komitesi’nde çalıştıktan sonra Türkiye’ye döndü ve askerlik hizmetini yaptı. Askerlik sonrası Güneş gazetesine girdi.

1989 yılında bu kez gazeteci olarak Moskova’ya gitti. 20 yıl boyunca pek çok Türk gazete ve televizyonunun Rusya temsilciliğini yaptı, birkaç gazetede köşe yazdı (Güneş, Interstar, Kanal 6, ATV, BRT, NTV, ayrıca Cumhuriyet, Akşam, Referans ve Taraf). Moskova Büyükelçiliği, çeşitli bakanlıklar, işadamı dernekleri ve başka organizasyonlarla birlikte birçok proje gerçekleştirdi. Uzun yıllar Moskova’da 3 Haziran Nazım Hikmet’i anma etkinliklerinin organizatörü oldu.

13 yıl boyunca Perspektif adlı Rusça-Türkçe dergiyi yayımladı. On yıldır Rusya Online adlı Türkçe, Turtsia.RU adlı Rusça internet siteleri var.

2004 yılında Rus-Türk Araştırmalar Merkezi’nin (RUTAM) kurucularından biri ve başkanı oldu. RUTAM yöneticisi olarak Kasım 2007’de dönemin Rusya Başkanı Vladimir Putin tarafından “Rus-Türk ilişkilerine katkısı ve Rus dilinin yaygınlaştırılmasındaki emeği dolayısıyla” Puşkin Madalyası ile ödüllendirildi.

2010 yılında Birgün Gazetesinde yazmaya başladı. 2011 yılının Temmuz ayında Birgün Gazetesinden ayrıldı. T24 internet gazetesinde yazmaya başladı.

Kaynak:Biyografi.info

Hakan Aksay için yapılan aramalar

Hakan Aksay, Hakan Aksay biyografi, Hakan Aksay hayatı, Hakan Aksay özgeçmişi, Hakan Aksay hakkında, Hakan Aksay doğum yeri, Hakan Aksay fotoğraf, Hakan Aksay video, Hakan Aksay resim, Hakan Aksay kimdir?, Hakan Aksay kaç yaşında?, Hakan Aksay nereli, Hakan Aksay memleketi