FB TW PIN NWS
BioRank 3972

Güney Zobu

Doğum tarihi : ??.??.1939 Ölüm tarihi : 03.Nisan.2021
Güney Zobu kaç yaşında öldü : 82
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
Güney Zobu doğum yeri : Beyoğlu, İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Güney Zobu Biyografisi

1980'li yılların ünlü dolandırıcısı Raki, genelde yasa dışı işler yapanları dolandırdığı için bu kişiler kendisini şikayet edemezmiş.

Güney Zobu, 1939 yılında Beyoğlu, İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Ahmet Güney Zobu’dur. Lakabı Raki’dir. Annesi Nukhet Zobu’dur. Güney Zobu’nun babası Tümgeneral Şemsettin Zobu, erkek kardeşi de Londra’nın ünlü iş adamlarından Kuzey Zobu’dur. Sinema oyuncusu Melike Zobu'nun da babasıdır. Tiyatrocu Vasfi Rıza Zobu amcası, tiyatro ve sinema oyuncusu Bilge Zobu ise kardeşidir.

Raki lakabı ile tanınan Güney Zobu, 1980’li yıllarda dolar taşımanın yasak olduğu günleri, kendi yoluyla kazanç kapısına dönüştürmüştü. "Sülün Osman" lakaplı Osman Ziya Sülün’den sonra ülkenin en büyük dolandırıcısı olarak anılıyordu. Hedefinde, kaçak yollardan döviz almak isteyen milyonerler vardı.

Güney Zobu, şık kıyafetleri, elinden düşürmediği purosu ile "keriz" dediği milyonerlerle lüks otellerde buluşup pazarlık yapardı. Almancı ya da Amerikalı kılığında büyük otellerde bavulla döviz satma vaadiyle çok kişiyi dolandırmıştı. Seçtiği otellerin özellikle iki giriş-çıkışı olması ilk tercihiydi.

"Çift kapı" diye adlandırılan bu dolandırıcılık yöntemi daha sonra moda oldu. Raki, buluştuğu kişiye çok ucuzdan dolar satacağını söyler, parasını aldıktan sonra otelin arka kapısından sırra kadem basardı. Dolandırılan kişiler, döviz kaçakçısı damgası yememek için polise de gidemezdi.

ABD 6. Filosu’nun İstanbul’a gelişini fırsat bilen Güney Zobu, bulduğu ABD subayı üniformasıyla o dönemin ünlü otellerini mesken tuttu. Bir otelde karşılaştığı o dönemin ünlü siyasetçisi Süleyman Demirel’le de bir ABD subayı gibi sohbet etti. Demirel’in sohbet ettiği kişinin Raki olduğu anlaşılınca günlerce gazetelere konu oldu.

Güney Zobu’nun Rezzan İz ile evliliğinden sinema oyuncusu Melike Zobu (d.1963) adında kızı vardır.

Son yıllarını 42 yıllık hayat arkadaşı Hale Zobu ile birlikte Tuzla’daki evinde geçirdi. Kanser ve KOAH hastalığı iyice ilerlemişti. Durumu ağırlaşınca hastaneye kaldırıldı, ancak kurtarılamadı.

Güney Zobu, 3 Nisan 2021 tarihinde İstanbul Tuzla’daki evinde 82 yaşında öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Güney Zobu için yapılan aramalar

Güney Zobu, Güney Zobu biyografi, Güney Zobu hayatı, Güney Zobu özgeçmişi, Güney Zobu hakkında, Güney Zobu doğum yeri, Güney Zobu fotoğraf, Güney Zobu video, Güney Zobu resim, Güney Zobu kimdir?, Güney Zobu kaç yaşında?, Güney Zobu nereli, Güney Zobu memleketi