FB TW PIN NWS
BioRank 8222

Günay Akarsu

Doğum tarihi : 08.Mayıs.1933 Ölüm tarihi : 30.Kasım.1982
Günay Akarsu kaç yaşında öldü : 49
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek :
Günay Akarsu doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Günay Akarsu Biyografisi

Türk tiyatro eleştirmeni olan Akarsu, Bertolt Brecht'in tiyatro düşüncesinin Türkiye'de tanınması ve yerleşmesi için büyük çaba göstermiştir.
İstanbul'da doğan Akarsu, ortaöğrenimini 1953'te Ankara Atatürk Lisesi'nde tamamladı.

1958'den başlayarak sürekli tiyatroyla ilgilendi.İlk tiyatro eleştirilerini 1958 yılında Yelken dergisinde yayımladı.

Daha sonra Ataç, Varlık, Forum, Yeni A, Yansıma gibi dergiler ile Son Havada, Milliyet, Demokrat İzmir ve Cumhuriyet gazetesinde tiyatro eleştirileri yazdı.

1962 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi'nden mezun oldu.Bir süre aynı üniversitede asistanlık yaptı.

Nurten Taç (Akarsu) ile İzlem Yayınevi'ni kurarak 1963-1966 yıllarında Oyun, 1970'te de Tanju Cılızoğlu'yla birlikte Tiyatro 70 adlı dergileri çıkardı.

Dostlar Tiyatrosu'nun amatör sahnesinde tiyatro kuramı dersleri verdi.İzmir ve İstanbul'da "Merhaba" adlı gösteri topluluğunu kurdu.

Günay Akarsu özellikle kendi yönettiği dergilerdeki yazılarında Brecht ve epik tiyatroyu Türkiye'de tanıtmaya, benimsetmeye, uygulamaya yönelik sorunlara ağırlık verdi.

Tiyatro eleştirmenliğini salt sahnede sergilenenlerle ilgilenen, dıştan bakan bir uğraş olmakla kalmayıp, tiyatro eylemiyle, oluşum çabalarından başlayarak iç içe olabilmesi anlayışını uyguladı.

30 Kasım 1982'de İstanbul'da öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Günay Akarsu için yapılan aramalar

Günay Akarsu, Günay Akarsu biyografi, Günay Akarsu hayatı, Günay Akarsu özgeçmişi, Günay Akarsu hakkında, Günay Akarsu doğum yeri, Günay Akarsu fotoğraf, Günay Akarsu video, Günay Akarsu resim, Günay Akarsu kimdir?, Günay Akarsu kaç yaşında?, Günay Akarsu nereli, Günay Akarsu memleketi