FB TW PIN NWS
BioRank 8417

Guarnerius

Doğum tarihi : 21.Ağustos.1698 Ölüm tarihi : 17.Ekim.1744
Guarnerius kaç yaşında öldü : 46
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Müzisyen
Guarnerius doğum yeri : İtalya
Ölüm yeri : İtalya

Guarnerius Biyografisi

Keman yapımcısı, müzisyen

Guarnerius, 21 Ağustos 1698 tarihinde İtalya’da doğmuştur. Tam adı Giuseppe Antonio Guarneri’dir. “Giuseppe del Gesü” diye anılırdı. Antonio Stradivari'dan sonra en tanınmış ikinci keman yapımcısıdır.

Guarneri ailesi, keman yapımcısı olarak ünlü olmuştur. Bilinen ilk üyesi Andrea’ydı (y. 1626-1698). Andrea’nın oğlu Giuseppe (1666-y. 1739) önceleri babasınınkilere benzeyen kemanlar yaparken, daha sonra dar belli yeni bir model geliştirdi. Giuseppe’nin oğlu Vene¬dikli Pietro (1695-1762) keman üretimindeydi. Andrea’nın öbür oğlu Pietro Giovanni (1955- 1728) (St. Theresa imzalı) çalgılar yaptı.

Gusrnerilerin en ünlüsü Giuseppe (1687- 1745), Andrea’nın yeğeniydi ve “Giuseppe del Gesü” diye anılırdı. Ürettiği kemanlarda güzel görünümden çok, kaliteli sese önem veren bir anlayışla ke¬manda serbest dış çizgileri ve masif bir yapıyı benimsedi. Kemanlarında boy, biçim vb özellikler bakımından görülen çeşitlilik, onun kaliteli ses elde etmek için nasıl denemeler yaptığına tanıklık eder. Giuseppe’nin çalgılarının çoğunun göğüs kapaklarında boya ya da ağaç özünden yapılmış, klavyeye paralel olarak uzanan bir işaret bulunur. 18. yüzyıl ortalarından bu yana onun yapımı olduğu ileri sürülen pek çok sahte çalgı ortaya çıkmıştır.

Ünlü besteci ve kemancı Niccolo Paganini’ye , verdiği bir konserden sonra bir Fransız tüccar Guarnerius yapımı olağanüstü bir keman hediye etmiş, Paganini hayatı boyunca bu kemanı kullanmıştır. Bu keman halen Cenova’da saklanmakta ve sergilenmektedir.

Ünlü Türk keman sanatçısı Ayla Erduran da 1994 yılından beri Guarnerius 1720 yapımı bir keman kullanmaktadır.

Giuseppe Antonio Guarneri Alman eşi Caterina Roda ile evliydi.

Guarnerius, 17 Ekim 1744 tarihinde 46 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Guarnerius için yapılan aramalar

Guarnerius, Guarnerius biyografi, Guarnerius hayatı, Guarnerius özgeçmişi, Guarnerius hakkında, Guarnerius doğum yeri, Guarnerius fotoğraf, Guarnerius video, Guarnerius resim, Guarnerius kimdir?, Guarnerius kaç yaşında?, Guarnerius nereli, Guarnerius memleketi