FB TW PIN NWS
BioRank 9041

Georges Ohnet

Doğum tarihi : 03.Nisan.1848 Ölüm tarihi : 05.Mayıs.1918
Georges Ohnet kaç yaşında öldü : 70
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Yazar
Georges Ohnet doğum yeri : Paris, Fransa
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Georges Ohnet Biyografisi

Georges Ohnet, 3 Nisan 1848 tarihinde Paris, Fransa’da varlıklı bir burjuva ailesinde doğmuştur. Babası Léon Ohnet, annesi Claire Ohnet’dir. Paris'te Collège Sainte-Barbe ve Lycée Napoléon'da eğitim gördü ve daha sonra hukuk okudu. Bir süre avukat olarak çalıştı, ancak kısa süre sonra gazetecilik kariyerine Paris edebiyat dünyasında tanınmaya başladı.
On dokuzuncu yüzyılın en üretken oyun yazarlarından ve Fransız romancılarından biri olan Georges Ohnet, on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında büyük bir başarıya sahip, zamanının en çok satanı, hatta Emile Zola ve Alphonse Daudet'ten daha çok satan bir Fransız romancıydı.

Georges Ohnet, çalışma hayatına gazeteci olarak başladı, Pays ve Constitutionnel gazetelerinde çalıştı. İlk edebi eserleri tiyatro yapıtlarıydı: Regina Carpi (Louis Denayrouze ile, 1875), Marthe (1877). Yazar, pek başarılı olmayan bu iki piyesin ardından romanlarını yayımlamaya başladı.

Özellikle 1877 yılında Hayat Savaşları (Les Batailles de la vie) serisini yazmaya başladı. Bu serinin önemli romanları arasında Serge Panine (1881), Dökümhane Patronu (Le Maître de forges, 1882), Büyük Marne'lı (La Grande Marnière, 1885), ve Kontes Sarah (La Comtesse Sarah) bulunur.

Genel olarak romanlarında, soylulukla sonradan görmelik, zekâyla çalışma arasındaki karşıtlık temasını işleyen yazarın eserleri edebiyat eleştirmenleri tarafından gerçek dışı ve sıradan olarak nitelendirilmiş olsa da okuyucular nezdinde fazlasıyla teveccüh görmüştür.

Yazdığı romanların pek çoğu tiyatroya uyarlandı. Georges Ohnet’in en popüler eseri, melodrama ve tefrika tarzında yazılmış olan Dökümhane Patronu, burjuvalardan oluşan bir çevrede gelişen bir aşk hikâyesini konu alır.

Genel olarak, romanlarında soyluluk ile sonradan görmelik, zekâ ile çalışma arasındaki karşıtlık temasını işledi.

Meram (Volonté, 1888) adlı eseri, yayımlanmasından bir yıl sonra, ünlü tarihçi ve devlet adamı Ahmed Cevdet Paşa’nın kızı olan Fatma Aliye Topuz tarafından 1889 yılında Türkçeye çevrildi ve yayımlandı. Bu romanında Ohnet, aşk ile hevesin arasındaki farkları seçebilmemizi mümkün kılan bir akış içinde tutkuyu, erdemi, ihtirası ve meydan okumayı tüm canlılığıyla gözümüzde belirginleştirir. Kadının ve erkeğin ruhundaki farklılık ve cevherleri kuvvetli bir olay örgüsüyle ortaya koyar. “Bir Kadın” imzasıyla yayınlanan bu roman, edebiyat tarihimiz için de es geçilemeyecek bir köşetaşıdır.

Georges Ohnet, 5 Mayıs 1918 tarihinde Paris, Fransa’da 70 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1875 - Regina Carpi (Louis Denayrouze ile birlikte)
1877 - Marthe
1881 - Serge Partine
1882 - Dökümhane Patronu (Le Maître de Forges)
1883 - La Comtesse Sarah (Kontes Sarah)
1884 - Lise Fleuron
1885 - La Grande Marniire (Büyük Balçık Ocağı)
1886 - Les dames de Croix-Mort (Croix- Mort'un Hanımları)
1888 - Meram (Volonté)
1889 - Le docteur Rameau (Doktor Rameu)
1890 - Serge Panine
1899 - Au fond du gouffre (Uçurumun Dibinde)


Kaynak:Biyografi.info

Georges Ohnet için yapılan aramalar

Georges Ohnet, Georges Ohnet biyografi, Georges Ohnet hayatı, Georges Ohnet özgeçmişi, Georges Ohnet hakkında, Georges Ohnet doğum yeri, Georges Ohnet fotoğraf, Georges Ohnet video, Georges Ohnet resim, Georges Ohnet kimdir?, Georges Ohnet kaç yaşında?, Georges Ohnet nereli, Georges Ohnet memleketi