FB TW PIN NWS
BioRank 8758

George Westinghouse

Doğum tarihi : 06.Ekim.1846 Ölüm tarihi : 12.Mart.1914
George Westinghouse kaç yaşında öldü : 68
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Mucit
George Westinghouse doğum yeri : Central Bridge, New York, ABD
Ölüm yeri : New York, ABD

George Westinghouse Biyografisi

George Westinghouse, ABD'de elektrik iletiminde alternatif akım kullanılmasına öncülük eden mucit ve sanayicidir.

George Westinghouse, 6 Ekim 1846 tarihinde Central Bridge, New York, ABD’de doğmuştur. Babası bir makine satış dükkânı işletiyordu. Bu sayede çocukluğu boyunca makinelerle içli dışlı bir hayatı oldu ve bu konudaki yeteneğini geliştirdi.

1861 yılında 15 yaşında orduya katıldı. Amerikan İç Savaşı sırasında kara ve deniz kuvvetlerinde görev yaptı. 1865'te dönme hareketi sağlayan bir buhar makinesine ilişkin ilk patentini aldı. Bu makinenin kullanışlı olmadığı sonradan anlaşıldı ama Westinghouse makinede uyguladığı çalışma ilkesinden yararlanarak yeni bir su sayacı geliştirdi. Aynı yıl raydan çıkmış yük vagonlarını raylar üzerine yerleştiren bir düzenek icat etti.

George Westinghouse, demiryollarına duyduğu ilgi ile 1869 yılında ilk büyük icadı olan havalı freni yaptı. Aynı yıl bu icadının satışını gerçekleştirmek için Westinghouse Air Brake Company'yi kurdu. 1893 yılında kabul edilen Demiryolu Güvenlik Aygıtları Yasası, trenlerde bu tür frenlerin kullanılmasını zorunlu kılınca işleri açıldı.

Otomatik havalı frenlerin Avrupa’da yaygınlaşmaya başlaması farklı hatlarda çalışan trenlerde aynı frenlerin kullanımı için çalışmaya başladı ve standartlaşmanın temellerini attı.

Daha sonra demiryolu işaret sistemleri üzerinde çalışmaya başlayan Westinghouse, satın aldığı patentlere kendi buluşlarını da ekleyerek elektrik ve basınçlı havayla çalışan tam bir işaret sistemi geliştirdi. Havalı frenlere ilişkin bilgi birikiminden yararlanarak 1883'te güvenlikli bir doğal gaz boru hattı sistemi üzerinde çalışmaya başladı. Bu konuda iki yıl içinde aldığı patentlerin sayısı 38'e ulaştı (Westinghouse'un almış olduğu patentlerin toplam sayısı 100'ün üzerindedir).

1880'lerde ABD'de geliştirilen elektrik iletim sistemlerinde yalnızca doğru akım kullanılıyordu; Avrupa'da ise alternatif akımlı birkaç sistem geliştirilmişti. Bunların en başarılı olanlarından biri Lucien Gaulard ile John Gibbs'in 1881 yılında Londra'da kurdukları sistemdi. 1885 yılında George Westinghouse bir grup Gaulard-Gibbs transformatörü ile bir Siemens alternatif akım üreteci getirterek Pittsburgh'da bir elektrik dağıtım sistemi kurdu. Elektrik mühendislerinin de yardımıyla transformatörleri daha gelişkin hale getiren George Westinghouse, ürettiği gerilimin değerini sabit tutabilen bir alternatif akım üreteci de geliştirdi.

1886 yılında kurduğu Westinghouse Electric Company, üç yıl sonra Westinghouse Electric Manufacturing Company adını aldı.

George Westinghouse, Nikola Tesla'nın alternatif akım motoruna ilişkin patentlerini satın alarak, Nikola Tesla'yı da işe alarak motorunu geliştirip kurulacak enerji sistemine uygun duruma getirmesini sağladı.

Enerji sistemi pazarlanacak duruma geldiğinde enerji iletiminde doğru akım kullanılması yanlıları alternatif akım için yoğun bir kötüleme ve gözden düşürme kampanyası açtılar. Alternatif akıma yöneltilen saldırılar, alternatif akımın insan yaşamı için tehdit oluşturduğu iddiasına dayandırılıyordu.

1893 yılında düzenlenen Chicago Dünya Fuarı'nın aydınlatılması işi Thomas Alva Edison’ın DC akımına karşı George Westinghouse'un alternatif akım üreten şirketine verildi. Fuarda bulunan 250.000 ışık görenleri şaşırttı. Eleştirmenler AC gücünü ve Westinghouse’u desteklemeye başladılar. Niagara Şelalesi üzerideki çağlayanlardan elektrik enerjisi elde etmek üzere alternatif akımlı sistemler kurma hakkını da George Westinghouse aldı. Böylece uzak şehirlerin elektrik ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamıştır.

Kurduğu şirket ticari olarak büyük bir gelişme gösterdi, ama George Westinghouse, 1907 yılındaki bir borsa krizi sonucunda şirket üzerindeki denetimini yitirdi ve 1911 yılında bütün şirketleriyle ilişkisini kesti.

George Westinghouse, 1867 yılında Marguerite Erskine Walker ile evlendi. George Westinghouse III adında oğlu vardı.

George Westinghouse, 12 Mart 1914 tarihinde New York, ABD’de 68 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

George Westinghouse için yapılan aramalar

George Westinghouse, George Westinghouse biyografi, George Westinghouse hayatı, George Westinghouse özgeçmişi, George Westinghouse hakkında, George Westinghouse doğum yeri, George Westinghouse fotoğraf, George Westinghouse video, George Westinghouse resim, George Westinghouse kimdir?, George Westinghouse kaç yaşında?, George Westinghouse nereli, George Westinghouse memleketi