FB TW PIN NWS
BioRank 9126

George Stephenson

Doğum tarihi : 09.Haziran.1781 Ölüm tarihi : 12.Ağustos.1848
George Stephenson kaç yaşında öldü : 67
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Mühendis, Mucit
George Stephenson doğum yeri : Wylam, Northumberland, İngiltere
Ölüm yeri : Tapton House, Derbyshire, İngiltere

George Stephenson Biyografisi

George Stephenson, ilk buharlı lokomotif olan "Rocket"i tasarlayan İngiliz makine mühendisidir. Demir yollarının babası olarak da bilinir.

George Stephenson, 9 Haziran 1781 tarihinde İngiltere’de Northumberland, Wylam kasabasında Mabel Stephenson, Robert Stephenson çiftinin oğlu olarak doğmuştur. 17 yaşındayken bir gece okuluna yazılarak okuma-yazma öğrendi. Bu dönemde mekaniğe ve buhar makinesine ilişkin kuramsal bilgiler edinmeye çalıştı.

George Stephenson, ilk olarak İngiltere’de Newcastle'da bir kömür madeninde işe başladı. 1804 yılında Grand Allies madencilik şirketinin Killingworth’deki maden ocağı vinçlerinin yöneticiliğine, 1812 yılında bu şirketin sahip olduğu tüm ocaklarda kullanılan makinelerin ustabaşılığına getirildi.

1813 yılında kaygan tekerleklerin kaygan bir yüzey üzerine yapışma ilkesini keşfederek demir raylar üzerine yerleştirilen ve kendi ağırlığından başka kömür yüklü birkaç vagonu da çekebilen buharlı bir lokomotifi yapmayı tasarladı. Blucher adı verilen bu lokomotif 25 Temmuz 1814 tarihinde denendi ve başarılı oldu. Bu lokomotif 30 tonu çekebilirdi. Burada kömür yüklü katarları çekecek lokomotifler inşa etti. İlk olarak kömür ile çalışan lokomotifleri inceledi. Daha sonra buharlı makineler hakkında bilgisi arttı ve on yıl içinde bunları da inşa etmeye başladı.

George Stephenson, 1821 yılında Stockton-Darlington Demiryolu’nun yapımıyla görevlendirildi. Bunun yanında Newcastle’de kurduğu fabrikada lokomotif yapımıyla uğraştı. Eylül 1825’te Darlingthon - Stocktonhattında çalıştırmaya başladığı trenle gerçek anlamda demiryolu taşımacılığını başlattı. George Stephenson, 27 Eylül 1825 tarihinde yalnızca yolcu ve yük taşıyarak Dünya'nın ilk demiryolu taşımacılığını gerçekleştiren treni, İskoçya'da Darlingthon ile Stockton arasında kullanmıştır.

1826 yılında atandığı 64 km’lik Liverpool-Manchester Demiryolu hattı mühendisliğini oğlu George Robert Stephenson ile birlikte yürüttü. Beş yılda tamamlanan bu hatta çalışacak lokomotifi seçmek için yapılan yarışmayı saatte 24 km hızla gidebilen ''Rocket'' adlı lokomotifiyle kazandı.

George Stephenson, kömürle çalışan flanşlı ve rayları tam kavrayabilen tekerleri icad etti. Daha sonra bunu buharlı lokomotiflerine uyguladı.

Yol ve köprü yapımcılığıyla lokomotif teknolojisine ilişkin araştırmalarını 1840’a kadar sürdürdükten sonra işlerini aynı konuda çalışan oğluna bırakarak emekliye ayrıldı. Yaşamının son yılında Makine Mühendisleri Kurumu’nun ilk başkanlığına seçildi.

Evlilikleri :
1.eşi: Frances Henderson (e. 1802–1806) Robert Stephenson adında bir oğlu vardır.
2.eşi: Elizabeth Hindmarsh(e. 1820–1845)
3.eşi: Ellen Gregory (e. 1848–1848)

George Stephenson, 12 Ağustos 1848 tarihinde İngiltere’de Derbyshire, Tapton House’da 67 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

George Stephenson için yapılan aramalar

George Stephenson, George Stephenson biyografi, George Stephenson hayatı, George Stephenson özgeçmişi, George Stephenson hakkında, George Stephenson doğum yeri, George Stephenson fotoğraf, George Stephenson video, George Stephenson resim, George Stephenson kimdir?, George Stephenson kaç yaşında?, George Stephenson nereli, George Stephenson memleketi