FB TW PIN NWS
BioRank 6490

Galip Tekin

Doğum tarihi : 20.Nisan.1958 Ölüm tarihi : 06.Temmuz.2017
Galip Tekin kaç yaşında öldü : 59
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Karikatürist
Galip Tekin doğum yeri : Konya
Ölüm yeri : Arnavutköy, İstanbul

Galip Tekin Biyografisi

Galip Tekin, fantastik ve bilim kurgu tarzdaki eserleriyle tanınan çizgi romancıdır.

Galip Tekin, 20 Nisan 1958 tarihinde Konya’da doğmuştur. Lise yıllarında sinema makinistliği, araba yıkayıcılığı gibi işlerde çalıştı. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Yüksek Resim Bölümünde okudu. Eğitimini yarıda keserek biriktirdiği amatör karikatürlerini Oğuz Aral'a götürdü. Kısa bir süre sonra Gırgır dergisinde çizmeye başladı.

Fantastik ve bilim kurgu tarzdaki eserleriyle tanınan çizgi romancı olan Galip Tekin, Gırgır dergisinde yetişti. Oğuz Aral döneminin Gırgır’ında, komik, fantastik ve absürt öyküler çizerek başladığı çizgi romanları, giderek daha çok bilim kurguya yaklaşmış ve mizahi olmaktan uzaklaşmıştı.

Galip Tekin, Gırgır mizah dergisinde Oğuz Aral döneminin bitmesinden sonra hemen hemen bütün mizah dergilerinde çalıştı. Çizerliğinin yanı sıra Taksim’in bir dönemin en popüler barı olan Kemancı’nın ortağı ve işletmecisi olan Galip Tekin, aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çizgi roman Art of Animation (animasyon sanatı) dersleri verdi. 20 yılı aşkın süredir Boğaziçi Üniversitesi'nde ders veriyordu.

Galip Tekin, Lak Lak dergisini çıkardı. 1982 yılında ilk fantastik ve bilimkurgu hikayelerini çizmeye başladı. (acayip palas oteli, profesyonel, bir küçük kara delik, alavarza v.s...) 1989'da resimli roman dergisi Dıgıl'ı çıkardı. Dıgıl'da uzun süre resimli roman senaryosu yazdı. Kendi yazıp çizdiği 500'ün üzerinde resimli roman vardır. 1990 yılında Latif Demirci’yle birlikte strasbourg resimli roman festivali'ne katıldı. Leman Dergisi'nde yazıp çizdi.

Galip Tekin hikayelerine başlarken ilk karede kendi yer alır, hikayeyle ilgili kısa bilgiler verirdi. Bazen de başkarakter kendisi olurdu. Usta karikatürist, kara delikler, hiçbir yerde göremeyeceğimiz makineler, zamanda yolculuklar, boyutlar arası yolculuklar ve savaşlarla maceradan maceraya atlardı. Sevilen bazı öyküleri Alavarza, Delik, Son Neoplan, Tursuntur olarak sayılabilir. Haftalık dergilerde devamı haftaya şeklinde uzun soluklu yayınlanan bu öyküler, 2011 senesinde albümleştirilerek yayınlanmaya başlandı.

Son olarak Uykusuz dergisinde çizen Tekin’in Hikâyelerinden yola çıkılarak 2012 yılında Acayip Hikayeler adlı bir dizi yayınlanmış, 2012-2013 sezonunda yayından kaldırılmıştır. Galip Tekin ayrıca 2016’da çizgi roman dergisi olarak çıkan “Hortlak” dergisinde de çiziyordu.

Galip Tekin, 6 Temmuz 2017 günü İstanbul Arnavutköy'deki evinde ölü bulundu.

Kaynak:Biyografi.info

Galip Tekin hakkında haberler

Tüm Galip Tekin haberleri

Galip Tekin kitapları

 • Tuhaf Öyküler 3 Tuhaf Öyküler 3

  Yarın tarihi : 2012-05-04


  Yayınevi : MÜREKKEP BASIN YAYIN


  Eğlence-Mizah » Karikatür

 • Tuhaf Öyküler 2 Tuhaf Öyküler 2

  Yarın tarihi : 2011-07-04


  Yayınevi : MÜREKKEP BASIN YAYIN


  Edebiyat » Çizgi Roman

Tüm Galip Tekin kitapları

Galip Tekin için yapılan aramalar

Galip Tekin, Galip Tekin biyografi, Galip Tekin hayatı, Galip Tekin özgeçmişi, Galip Tekin hakkında, Galip Tekin doğum yeri, Galip Tekin fotoğraf, Galip Tekin video, Galip Tekin resim, Galip Tekin kimdir?, Galip Tekin kaç yaşında?, Galip Tekin nereli, Galip Tekin memleketi