FB TW PIN NWS
BioRank 1405

Fuat Tosyalı

Doğum tarihi : ??.??.1961
Fuat Tosyalı kaç yaşında : 63
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Fuat Tosyalı doğum yeri : İskenderun, Hatay

Fuat Tosyalı Biyografisi

Fuat Tosyalı, demir-çelik şirketi Tosyalı Holding'in Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Fuat Tosyalı, 1961 yılında Hatay’ın İskenderun ilçesinde doğmuştur. Babası Şerif Tosyalı, annesi Pervin Tosyalı'dır. Ayhan ve Fatih (d.1966) adlarında kardeşleri vardır. İlk, orta ve lise eğitimini İskenderun’da tamamladı.

Fuat Tosyalı, Babası Şerif Tosyalı'nın 1952 yılında 9 metrekare bir dükkânda başlattığı ticaret hayatına, 1967'de ilköğretim döneminde çıraklık olarak katıldı. Fuat Tosyalı, 1988 yılında aile üyeleriyle birlikte Tosyalı Metal A.Ş. şirketini kurdu. Tosyalı Metal'in ardından Tosyalı Demir Çelik A.Ş. ve Tosçelik Profil ve Sac End. A.Ş. şirketleri faaliyete geçti.

1986 yılında askerlik görevini Isparta Eğridir’de komando olarak yaptı.

Demir-çelik şirketi Tosyalı Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Tosyalı Holding’i bugün bünyesinde 15 iştiraki, 20'yi aşkın dev tesis bulunduran 3 farklı kıta da üretim yapan, 80’i aşkın ülkeye ihracat gerçekleştiren 10 binden fazla kişiye istihdam sağlayan bir global demir-çelik devine dönüştürdü.

Fuat Tosyalı, Tosyalı Holding bünyesindeki görevinin yanı sıra; Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Demir Çelik Sektör Kurulu Başkan Vekilliği, Türkiye İhracatçılar Meclis üyeliği, ENVERDER Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Cumhuriyeti Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Yönetim Kurulu Başkanlığı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Üyeliği yapmaktadır. Türkiye-Cezayir İş Konseyi Başkanlığı görevlerini de başarıyla sürdürüyor.

Türkiye demir çelik sektörünü temsil eden Demir Çelik Üreticileri Derneğinde Fuat Tosyalı yüksek istişare kurulu üyesidir.

Fuat Tosyalı, Sibel Tosyalı ile evlidir ve Şeyda Tosyalı adında kızı vardır.

Holding şirketlerinden ayrı olarak Marmara Sınai Ticari Yatırımlar A.Ş.'nin de Yönetim Kurulu Başkanı olan Fuat Tosyalı, 2007 yılında Türkiye'de yapmış olduğu yatırımlar ve sosyal sorumluluk projelerinden dolayı TBMM tarafından Üstün Hizmet Madalyası ile onurlandırılmıştır.

Fuat Tosyalı’nın liderliğinde Tosyalı Holding; 2008 yılında 1 milyar ABD Dolarlık bütçeyle başlattığı ve Türk Özel Sektörü’nün ilk yassı çelik üretimi yatırımını, küresel krizin tüm zorluklarına rağmen rekor sürede tamamlayarak 6 Şubat 2010 tarihinde, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı törenle Türkiye’ye kazandırmıştır.

Nisan 2008'de dünyanın sayılı üniversitelerinden biri olan Amerikan John Hopkins Üniversitesi'nin (JHU) davetlisi olarak İşletme Fakültesi'nde "Türkiye Ekonomisi, Politikası ve Çelik Sektörü" konulu konferans veren Fuat Tosyalı, JHU İşletme Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği'ne getirilmiştir.

Fuat Tosyalı, Türkiye'de iş dünyasının önemli çatı kuruluşlarından biri olan MÜSİAD'ın, 21. Olağan Genel Kurulu'nda yapılan seçimlerle, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Kurumsal İlişkiler Komisyonu Başkanlığı görevine getirilmiştir.

Fuat Tosyalı, 12 Eylül 2018 tarihinde Varlık Fonu Yönetim Kurulu'na atandı.

Kaynak:Biyografi.info

Fuat Tosyalı için yapılan aramalar

Fuat Tosyalı, Fuat Tosyalı biyografi, Fuat Tosyalı hayatı, Fuat Tosyalı özgeçmişi, Fuat Tosyalı hakkında, Fuat Tosyalı doğum yeri, Fuat Tosyalı fotoğraf, Fuat Tosyalı video, Fuat Tosyalı resim, Fuat Tosyalı kimdir?, Fuat Tosyalı kaç yaşında?, Fuat Tosyalı nereli, Fuat Tosyalı memleketi