FB TW PIN NWS
BioRank 1810

Fuat Kozluklu

Doğum tarihi : ??.??.1965
Fuat Kozluklu kaç yaşında : 59
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Gazeteci, Spiker
Fuat Kozluklu doğum yeri : Malatya

Fuat Kozluklu Biyografisi

Fuat Kozluklu, 1965 yılında Malatya’da Malatyalı terzi Ali Osman'ın oğlu olarak doğmuştur. Annesinin adı Remziye Kozluklu’dur. 2,5 yaşında iken ailecek Malatya’dan İstanbul’a göç etmişlerdir. İlkokul ve ortaokulu İstanbul’da okudu. 1980 yılında İstanbul, Etiler Anadolu Lisesinde okumaya başladı ancak ikinci senesinde babasının işi dolayısı ile Malatya’ya taşındıklarından Malatya’da Fatih Anadolu Lisesine geçiş yaparak 1983 yılında mezun oldu. İstanbul Bilgi Üniversitesinde okuduysa da eğitimini tamamlayamadı.
Fuat Kozluklu, gazeteciliğe 1982 yılında Malatya’da yerel günlük Görüş gazetesinde başladı. Meslek yaşamına 1983 yılından itibaren İstanbul’da Cumhuriyet gazetesinde devam etti. 1985 yılında Sabah gazetesinin kuruluşunda muhabir kadrosunda yer aldı. 1989 yılında Cumhuriyet gazetesine döndü. Türkiye’de çalıştığı dönemde uluslararası haber ajansları için foto muhabirliği de yaptı.

1988 yılı 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları sırasında İstanbul'da polis kurşunuyla öldürüldüğü belirlenen Mehmet Akif Dalcı adlı gencin 4 Mayıs'ta cenazesinin kaldırılışı sırasında çıkan olaylarda fotoğraf çektiği için Çevik Kuvvet polislerince sol kolu kırıldı.

Fuat Kozluklu, sansursuz.com ve malatyahaber.com adlı haber sitelerinin de sahibidir.

Fuat Kozluklu, 1990 yılından itibaren yabancı televizyon kanalları için Türkiye ve Orta Doğu’daki gelişmeleri takip eden Bağımsız Basın Ajansı‘nda (BBA) kamera asistanı olarak televizyon dünyasındaki çalışmalarına başladı ve Körfez Savaşı’yla ilgili haberleri Irak’ın kuzeyinden yayınladı. Savaştan sonra Saddam Hüseyin yönetimine karşı ayaklanan Kürtlerin isyanını kameraman olarak kaydetti. Kürtlerin başarısızlığıyla sonuçlanan ayaklanmanın ardından yaklaşık yarım milyon kişi kaçarak Türkiye’ye sığınmış, bu kaçışın yayınlanmasını sağlayan sayılı gazetecilerden biri olmuştur.

1991 yılının sonlarına doğru ABD’ye gidip ABD’nin başkenti Washington DC’de gazeteci olarak 2006 yılına kadar çalıştı. Orada Cumhuriyet gazetesinin yanı sıra TRT, Star TV, NTV, TV8 ve Power FM’in temsilciliğini yaptı. Bu arada ABD’de 2002-2005 yılları arasında Amerika'nın Sesi Radyo ve Televizyonu Türkçe (VoA) servisinde Washington DC’de muhabir, sunucu ve editör olarak çalıştı.

2006 yılında Türkiye’ye dönen Fuat Kozluklu, 2007 yılında yeni kurulan haber kanalı 24'te 2007 yılından Haziran 2008'e kadar gece kuşağı sunuculuğunu "Moderatör Gece" programında yaptı.

2008 yılı Haziran ayında Türkiye’nin dört büyük televizyon kanalından biri olan Atv’de haber sunucusu olarak çalışmaya başladı. Temmuz ayının ikinci haftasından itibaren de Atv ana haber sunucusu oldu. 27 Mayıs 2009 tarihinde Atv ile ilişiği kesilince 24 TV'ye dönüp yine gece haberlerini sundu.

Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın talimatıyla Iraklı Kürt liderler Celal Talabani ile Mesut Barzani'ye 1992 yılında Türk diplomatik pasaportu verildiğini ortaya çıkardı. Pakistan'da darbeyle yönetime el koyan General Pervez Müşerref'in röportaj verdiği ilk gazetecilerden birisidir. Meslek hayatında Afganistan, Bosna-Hersek, Ermenistan, Etiyopya, Irak, İran, Kosova, Pakistan'ın da aralarında bulunduğu onlarca ülkede darbeler, savaşlar, göçler, depremler, çok sayıda uluslararası anlaşma gibi tarihî olayların röportajlarını yaptı.

Fuat Kozluklu, 1 Nisan 2012 – Mayıs 2014 tarihleri arasında TGRT Haber TV’de ana haberlerini ve Artı Eksi Gündem adlı haber aktüalite programını sunmuştur.

Fuat Kozluklu, 2015 yılı sonbaharından itibaren İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Basın Danışmanlığı ve Medya Direktörlüğü görevini yaptı. Aynı okulda Televizyon Haberciliği ve Sunuculuğu dersleri de vermiştir.

25 Ağustos 1993 tarihli Cumhuriyet gazetesi manşetinde yer alan Fetullahçıların ABD yapılanması iddiaları ve 15 Temmuz Darbe Girişimi öncesi Fetö-CIA ilişkilerine dair tespitleri ve görüşleri nedeniyle Fetö yapılanmasına yakın savcılar tarafından hazırlanan ‘Selam Terör Örgütü’ iddiasıyla telefonu dinlenen gazeteciler arasında adı geçmektedir. Bu kapsamda Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından görülen Selam Tevhid kumpası davasında müşteki sıfatıyla ifadesine başvurulmuştur.

Adnan Oktar örgüt yapılanmasını örgütlenmeye başladığı ilk yıllarda, “mürit” kılığında bir gazeteci olarak içeriden takip etmiş ve yapılanmanın tüm çıplaklığı ile ortaya koyulduğu Kod Adı: Sapkın kitabını 2019 yılında yayınlamıştır

Fuat Kozluklu, 21 Ağustos 2008 tarihinde Habertürk sunucularından Buse Biçer ile evlendi. 2015 yılında boşandı. Burak adında bir oğlu vardır.

2017 yılı Şubat ayından itibaren TRT Haber'de Gece Bakışı adlı haber programını sunmaya başladı. Bahçeşehir Üniversitesi ve Gaziantep, Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde televizyon haberciliği ve sunuculuğuna ilişkin dersler verdi.

Kitapları :
2019 - Kod Adı: Sapkın


Kaynak:Biyografi.info

Fuat Kozluklu için yapılan aramalar

Fuat Kozluklu, Fuat Kozluklu biyografi, Fuat Kozluklu hayatı, Fuat Kozluklu özgeçmişi, Fuat Kozluklu hakkında, Fuat Kozluklu doğum yeri, Fuat Kozluklu fotoğraf, Fuat Kozluklu video, Fuat Kozluklu resim, Fuat Kozluklu kimdir?, Fuat Kozluklu kaç yaşında?, Fuat Kozluklu nereli, Fuat Kozluklu memleketi