FB TW PIN NWS
BioRank 6508

Franz Lehar

Doğum tarihi : 30.Nisan.1870 Ölüm tarihi : 24.Ekim.1948
Franz Lehar kaç yaşında öldü : 78
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Besteci, Müzisyen
Franz Lehar doğum yeri : Komárom, Macaristan
Ölüm yeri : Bad Ischl, Avusturya

Franz Lehar Biyografisi

Franz Lehar operet besteleri ile çok ünlüdür ve tüm opera ve operet eserlerinin sayısı 41 olarak gösterilmiştir

Franz Lehar, 30 Nisan 1870 tarihinde Komárom, Macaristan’da doğmuştur. Babası Macar asıllı "Avusturya-Macar" ordusunun "50. Piyade Alayı" bando şefi idi. 12 yaşındaki Prag Konservatuvarı’na girdi. "Prag Konservaturı”nda keman ve kompozisyon dersleri aldı. 1882’den 1888’e kadar Prag Konservatuvarı’nda okudu, 1889’dan sonra Viyana’ya yerleşti. Bu okuldan mezun sonra 1889 yılında Viyana'da babasının idare ettiği bir askeri bandoya yardımcı şef olarak girdi. 1890 yılından başlayarak uzun yıllar babası gibi askeri orkestraları yönetti. 20. yüzyıl başlarında operetlerinin kazandığı başarı üzerine yaşamını bestecilikle ve kendi eserlerini yöneterek kazanma olanağı buldu, “ikinci Viyana klasik opereti”nin ustası sayılan Lehar, başarısıyla Johann Strauss I’u bile gölgede bıraktı.

Franz Lehar, 1902 yılında Viyana'da ünlü Theater an der Wien'e orkestra şefi olarak atandı ve aynı yıl Kasım'da ilk bestelemiş olduğu opera eseri "Wiener Frauen" (Viyanalı Kadınlar) orada sahnelendi

İlk opereti «Wiener Frauen» (Viyanalı Kadınlar), beğenilince Lehar hayatını operet besteleyerek kazanabileceğine inandı, başka hiçbir işle meşgul olmadı. Bir operası, birkaç da orkestra eseri varsa da, ona asıl ün kazandıran eserleri operetleridir. Lehar’ın en çok beğenilen opereti de «Die Lustige Witwe» (Şen Dul) opereti olmuştur. Bu eser, dünyanın her yanında zaman zaman sahneye konur. Operetin çeşitli parçaları, bu arada valsler, klâsik hafif müzik parçaları arasına girmiştir, küçük orkestralar bunları sık sık çalarlar.

Franz Lehar operet besteleri ile ünlüdür, tüm opera ve operet eserlerinin sayısı 41 olarak gösterilmiştir. Bunlar arasında en ünlüsü Şen Dul (Die lustige Witwe) olarak kabul edilebilir. Bu operet eserlerinde bulunan tek şarkılar da popüler olmuştur; Şen Dul operetinde bulunan "Vilja Şarkısı" ve Tebessümler Diyarı operetindeki "Dein ist mein ganzes Herz" sayılabilir.

Lehar operetleri, arkadaşı olan opera tenörü Richard Tauber tarafından yorumlanmaları ile bilinmektedir. 1922'de "Frasquita" opereti ile başlayarak 1925-1936 döneminde Lehar'in yazdığı 6 operet Tauber'in sesinin özelliklerine göre kurulmuştur.

Operetleri kadar ünlü olmamakla beraber Franz Lehar "sonatlar", "senfonik şiirler", "marşlar" ve "valsler" de bestelemiştir. Bunlardan bazıları ünlü operetlerden uyarlanmıştır.

1935 yılında eserlerinin yapım haklarını kendi elinde kontrol edebilmek için "Glocken Verlag" adlı bir yayın evi kurmuştur.

Müziksel eserleri, Adolf Hitler ve Nazilerin çok beğendiği Vilhelm Richard Wagner'in eserlerinden çok değişik olmakla beraber, Franz Lehar'in operetleri Adolf Hitler tarafından çok beğenilmiştir. 1940'da Lehar'a Nazi Almanyası'nda Sanat Madalyası verilmiştir. Halbuki Lehar'in karısı Yahudi asıllı idi.

Franz Lehar, 1924 yılında Sophie Paschkis ile evlendi. Eşi 1947 yılında vefat etti.

Franz Lehar, 24 Ekim 1948 tarihinde 78 yaşında Bad Ischl, Avusturya’da ölmüştür.

En tanınmış operetleri:
1905 - Die lustige Witwe (Şen Dul)
1909 - Der Grafvon Luxemburg (Lüksemburg Kontu)
1910 - Zigeunerliebe (Çingene Aşkı)
1925 - Paganini
1927 - Der Zarewitsvh (Çarın Oğlu)
1929 - Das Landdes Lachelns (Tebessümler Diyarı)
1930 - Schön ist die Welt (Dünya Güzeldir)
1934 - Giuditta


Kaynak:Biyografi.info

Franz Lehar için yapılan aramalar

Franz Lehar, Franz Lehar biyografi, Franz Lehar hayatı, Franz Lehar özgeçmişi, Franz Lehar hakkında, Franz Lehar doğum yeri, Franz Lehar fotoğraf, Franz Lehar video, Franz Lehar resim, Franz Lehar kimdir?, Franz Lehar kaç yaşında?, Franz Lehar nereli, Franz Lehar memleketi