FB TW PIN NWS
BioRank 8619

Franz Fischer

Doğum tarihi : 19.Mart.1877 Ölüm tarihi : 01.Aralık.1947
Franz Fischer kaç yaşında öldü : 70
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Mühendis
Franz Fischer doğum yeri : Freiburg, Baden, Almanya
Ölüm yeri : Münih, Almanya

Franz Fischer Biyografisi

Alman kimyagerler Franz Fischer ve Hans Tropsch; Fischer-Tropsch reaksiyonu olarak bilinen doğal gazları sıvıya dönüştürme işlemini yapan tepkimeyi bulmuşlardır.

Franz Fischer, 19 Mart 1877 tarihinde Freiburg, Baden, Almanya’da doğmuştur. Tam adı Franz Joseph Emil Fischer’dır.

Alman kimyagerler 1925 yılında Franz Fischer ve Hans Tropsch; Fischer-Tropsch reaksiyonu olarak bilinen doğal gazları sıvıya dönüştürme işlemini yapan tepkimeyi bulmuşlardır. 20 Temmuz 1925'te Franz Fischer ve Hans Tropsch kendi yöntemi için patent başvurusu yaptı. Katı ve gaz yakıtları sıvıya çevirmede kullanılan sistem sanayide kullanılmaktadır. Bu işlem aynı zamanda doğal gaz, biyokütle ve hatta ev çöpünü yakıta dönüştürmek için de uygulanabilir.

Biyoloji alanında ise yağların yapı taşı olan karboksillerin oluşumunu açıklamak için kullanılır. Karboksil, Fischer-Tropsch Tepkimesi ile bir dizi kimyasal tepkime, demir sülfür ve bakır sülfür kimyasallarından yola çıkarak, metan, karbondioksit ve hidrojen gazların katılımıyla oluşur. Fischer-Tropsch Tepkimesinin en uygun sıcaklık aralığı 150-300 °C (302-572 °F) arasındadır.

1936 yılında parafin sentezi (alkan sentezi) geliştirdi.

Franz Fischer, 1913 yılından itibaren 1943 yılına kadar Kaiser Wilhelm Kömür Araştırma Enstitüsü'nün kurucusu ve ilk direktörü olarak görev yaptı.

Franz Fischer, 1 Aralık 1947 tarihinde Münih, Almanya’da 70 yaşında ölmüştür.

Ödülleri :
1936 - Wilhelm Exner Madalyası


Kaynak:Biyografi.info

Franz Fischer için yapılan aramalar

Franz Fischer, Franz Fischer biyografi, Franz Fischer hayatı, Franz Fischer özgeçmişi, Franz Fischer hakkında, Franz Fischer doğum yeri, Franz Fischer fotoğraf, Franz Fischer video, Franz Fischer resim, Franz Fischer kimdir?, Franz Fischer kaç yaşında?, Franz Fischer nereli, Franz Fischer memleketi